VYŘEŠENO kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod makke » stř kvě 24, 2023 12:46

Dobrý den,

v textu smlouvy mi uniká význam dvou slov, jedná se o slovo Rothäcker a slovo heralieniren, pro jistotu dávám celý odstavec, protože u toho druhého slova si nejsem jistá, zda jsem ho správně přečetla:

https://uloz.to/tam/589ee6a0-e862-4525- ... 85b4d5b405

Erstens: Das in dem zur Grafschaft Namiest gehörigen Dorf Heinrichsdorf
erlegene Sub. Nr. 12 angeschlagene Chalupen mit herrschaftlichen
Rotläcker wie aus gemacht is worden auf Ewig also und dergestall-
ten, daster darmit nachaigenen gut befund schalten und walten,
folches an Mann, oder heralieniren gewalt und Vollmacht haben
solle, um einen Kaufschilling pr. Lehen Gulden, dann

Děkuji

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod zdespi » stř kvě 24, 2023 15:23

Tak já myslím, že:
a tedy myslím špatně protože tam podle mně je Rothäcker
1/ angeschlagene chalupen mit herrzchaftlichen Rothäcker , pokud si to zjednodušíme na roth äcker - panská červená pole (dle googlu je Roten Acker používané jméno pole) takže i vzhledem k tomu velkému R bych to typoval na nějaký místní název - zkusil bych se mrknout na císařské otisky...
2/ an Mann, oder heralieniren - tento člověk nebo dědicové (a to je tedy jen dojem z kontextu textu...)
zdespi
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát led 19, 2007 21:43

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod makke » stř kvě 24, 2023 16:15

Dobrý den,

děkuji. S Rothäcker máte pravdu, četla jsem to stejně, jen jsem se upsala, ale ten místní název mi tam úplně nejde. Je to nově vzniklá osada, toto je "první" zápis nových držitelů v pozemkové knize a jediné pole se tam jmenuje Dymáčky a jediný les Vobora. Navíc je to vesnice asi 5 km od místa, kde bydlím a i když se místní názvy povětšinou drží, tak "červené pole" jsem nikdy neslyšela. Předpokládala jsem spíš, že to bude označení pro nějaký "typ" půdy, ale je klidně možné, že to je starý místní název, který se neujal. Neb císařské otisky jsou od data smlouvy přece jen vzdáleny víc jak 50 let.

MB
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod Zora » stř kvě 24, 2023 17:20

ZÚR požadují respektovat regionální biocentrum Červená, který je v ZÚR veden jako VPO U058. Územním
plánem je respektováno.
o ZÚR požadují respektovat regionální biokoridor Holinka – Červená, který je v ZÚR veden jako VPO U298.
Územním plánem je respektováno.
o ZÚR požadují respektovat regionální biokoridor Červená – Jindřichovská obora, který je v ZÚR veden jako
VPO U299. Územním plánem je respektováno.


Najdeš to tady na googlu, je třeba si to stáhnout do PC

územní plán velká bíteš
https://www.vbites.cz › navrh_uz_pl_pro_sp_jed
PDF
o ZÚR požadují respektovat regionální biocentrum Červená, který je v ZÚR veden ... na všech horninách , středně těžké až těžší, v ornici středně štěrkovité.

Zdá se mně, že kolem Vobory asi existuje nějaká lokalita s názvem Červená. Snad by se tedy mohlo jednat o tu "červenou půdu".

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29130
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod makke » stř kvě 24, 2023 17:30

Zoro, tisíceré díky, sice bydlím vedle, ale slyším to prvně :-).
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod Zora » stř kvě 24, 2023 17:49

To je oplátka za nevlastní prababičku :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29130
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod Zora » stř kvě 24, 2023 19:49

Tak bohužel
http://prirodavysociny.cz/lokality/2655/cervena

Červená
Okres: Žďár nad Sázavou
Region: Velkobítešsko
Katastrální území: Velká Bíteš, Pánov, Křoví

Na mapě jsem to sice nenašla, ale katastrální uzemí hovoří spíše o poloze na opačné straně V. B. , než je Jindřichov.

Snaha byla :-( Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29130
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod makke » stř kvě 24, 2023 20:38

To nevadí, i tak díky za snahu, pro mě je rozhodující, že to pravděpodobně je opravdu označení místní lokality než nějaký obecný název označující půdu, jak jsem si myslela doposud.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: VYŘEŠENO kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod Zora » stř kvě 24, 2023 22:00

https://mapy.cz/zemepisna?planovani-tra ... 62549&z=15

Cíl označuje lokalitu Červená.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29130
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod zdespi » čtv kvě 25, 2023 10:19

Nesmíme zapomenout, že se také mohlo jednat o vlastní jméno - chalupa u Rothova pole...
zdespi
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát led 19, 2007 21:43

Re: VYŘEŠENO kupní smlouva 1788 Jindřichov němčina

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2023 10:44

Jak píše kolegyně, tam dříve nic nebylo... Jindřichov se zakládal uprostřed lesů,viz

Založení – původ názvu: Náměšťský pán Karel Vilém hrabě Haugwitz založil osadu J. v roce 1780 a pojmenoval ji po svém synovi Jindřichovi (německy Heinrich) „Heinrichsdorf“ - Jindřichova ves. Jindřichov, stejně jako nedaleký Bezděkov a Jáchymov, patří k novým osadám, účelově zakládaným majiteli feudálních panství pro spolehlivé zajištění pracovních sil a částečně také pro zlepšení jejich svízelného života v „poddanství“, v době rozvíjejícího se „osvícenství“, které zdůrazňovalo přirozenou rovnost lidí oproti stavovským privilegiím. Dodnes je patrný původní půdorys vesnice, s domky po obou stranách silnice do Pucova, tvořící jedinou dlouhou ulici. Na návsi bylo postaveno 21 roubených domků s předzahrádkami a se štíty obrácenými na náves. Ve štítu byla dvě okna z jedné větší místnosti, která byla kuchyní i ložnicí současně. Do domku se vcházelo síňkou, ze které vedly dveře do sklepa umístěného mimo domek. Vedle vchodu byly ještě jedny dveře, jimiž se vcházelo do „výměnku“. Součástí domku byl i malý chlév. Později byly za domky přistavěny stodoly.
https://www.vbites.cz/informace-o-meste ... jindrichov


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29130
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků