VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zdenek » stř dub 26, 2023 21:15

Už jsem tu zase, prosím o pomoc s přečtením. Už mě zbývá jen pár listin k probádání a přestanu otravovat.
Předem moc děkuji.

https://drive.google.com/file/d/1fDUbpK ... sp=sharing

zde můj pokus o přepis:

A.V. 22.4.1921
Esnoshut her Wenzel Mixa und zibt an:
Ich bin armit ninarosauren , kap din heimtriger der
?????????????? in Wien , XII. Kriegspital IV. der Vor
??????????? uber din m Rosa Svoboda ??????????????
??????? Mixa Venzel
B
Ferm 50 (fur ?????????????) an frau Magda Fischer
????????? ???????????? XV. Kriegspital IV. /1
22/4 1921
Naposledy upravil Zdenek dne čtv dub 27, 2023 17:15, celkově upraveno 1
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Ursus » čtv dub 27, 2023 7:28

A[kten] V[ermerk] 22/4 1921
Es erscheint Herr Wenzel Mixa und gibt an:
"Ich bin damit einverstanden, daß die Heimkrippe der
Frauenhilfsaktion in Wien, XII Kriegsspital IV/1 die Vor-
mundschaft über die m[inderjährige] Rosa Svoboda übernimmt."

... Mixa Venzel

B
... 50 ( für Sammelvormünder) an Frau Magda Fischer
Leiterin der Heimkrippe, XII Kriegsspital IV/1
22/4 1921
Pflegschaftsblatt

@ Zdenek: Kde jste našel tyto opatrovnické dokumenty?
Ursus
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát zář 27, 2019 9:24

Re: listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 27, 2023 16:18

Ursus, děkuji.

Kde?
Jak jsem psal zde na foru , ale v jiné diskuzi.
Nedařilo se mi dopátrat nic o ,, smutném,, dětství mé prababičky, tak jsem požádal o pomoc Vídeňského profesionála. Tyto materiály nejsou na internetu, tak obešel místní archivy a listiny mě dohledal.
Nebylo to zadarmo, ale jsem mu vděčný, že to našel a jsem vděčný zdejším profesionálům za pomoc s rozluštěním.

Kdyby toto téma pročítala Zora, byl bych rád za její názor.

Myslíte, že tento zápis (datace 22.4.1921) by mohl být datum o předání Roziny do sirotčince????
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zora » čtv dub 27, 2023 16:28

Ozvu se, teď jsem dorazila ze zahrady, úplně zničená.,.. tak prosím o chvíli času.

Ursus je Němka, takže snad si poradí s češtinou přes translator. Jinak je dobré jí psát česky jednoduché věty.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zora » čtv dub 27, 2023 16:55

Myslíte, že tento zápis (datace 22.4.1921) by mohl být datum o předání Roziny do sirotčince????


Nevím ...

Ten lístek pravděpodobně říká, že Mixa souhlasí se změnou poručnictví. On se ho zříká a přebírá ho "hromadný poručník" (Heimkrippe der
Frauenhilfsaktion in Wien) zastoupený Magdou Fischerovou.

Ovšem jestli byla dcera v sirotčinci už dříve, to z toho nelze zjistit. Mohla tam být (třeba) od smrti matky a mít jako opatrovníka Mixu, nemusela s ním nutně bydlet po smrti matky.

Osobně si myslím, že se tento akt týkal pozdější adopce - hromadný poručník jednal o adopci s budoucími osvojiteli a řešil právní aspekty adopce za dítě.

Prosím, berte ale moje vyjádření v tom smyslu, že se domnívám, ne že je to jistota.
Nenapsal Vám ten genealog k tomu, co našel , nějakou zprávu nebo své vyjádření?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 27, 2023 17:15

Děkuji Zoro,

Osobně se domnívám, že Růženka šla do sirotčince hned po úmrtí matky. Byla malé dítě, a jak by Václav stíhal starat se o dítě a chodit do práce. Bohužel zatím žádný zápis s datem přechodu do sirotčince probádaný nemám.

Jak jsme se už spolu bavili, chci vytvořit postupnou dataci dohledaných údajů.
Určitě ji tady vyvěsím.
Ten popis co mě Vídeňák poslal jsem zde již vyvěsil, ale mám v plánu, až vytvořím ten zmiňovaný datový seznam ho poslat i jemu, a uvidíme, co na to odpoví.

Ano máte pravdu, toto nebude zpráva o převodu Růženky do sirotčince.

Takže tato listina vyřešeno, děkuji
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 27, 2023 17:37

Ursus

Opatrovnické dokumeny, mě našel profesionální genealog z Vídně.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zora » čtv dub 27, 2023 17:51

Zdenku,

můj názor je ten, že Maxa nebyl oficiálně otcem dítěte . Byl jeho poručníkem. Čili je velice pravděpodobné, že dítě bylo předáno do sirotčince hned po onemocnění nebo smrti matky. To byl smutný osud nemanželských dětí.

Nerada bych se kategoricky vyjadřovala k tomu, zda byl biologickým otcem, zatím proto nic nesvědčí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zdenek » pát dub 28, 2023 5:09

Ano taky si to myslím, (můžu si jen myslet, důkaz nikdy mít nebudu, ani genetika zde nepomůže)

A to předání do sirotčince nejspíš proběhlo velmi rychle
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zora » pát dub 28, 2023 5:35

Matka onemocněla v době 1. sv. války.
Ta s sebou nesla i problémy soc. rázu, kdy některé ženy neměly moc šancí, jak se o dítě postarat a já se domnívám, podle toho, co jsem kdy četla, že péče o osiřelé děti byla byla byla zoufalá. Nestačily kapacity, nebylo jídlo, i děti v chudých rodinách trpěly hladem...

Možná by bylo pro Vás zajímavé se ještě podívat na to, jak se řešila domovská příslušnost u tohoto dítěte. To je totiž zvláštní. matka dítěte měla domovskou příslušnost po svém otci, dědečkovi dítěte a stejnou dom. příslušnost by mělo mít i nemanželské dítě. Čili v Čechách...
Ono nejde o fakt, co mělo v matričních papírech napsáno, ale o fakt, která domovská obec se má - bude podílet na nákladech za sirotka. Ve Vídni byla v době 1. sv. války mnohem větší bída, hodně se hledaly možnosti, jak dopřát sirotkům základní jídlo a domovské obce byly první, se kterými se to řešilo.
Je samozřejmě možné, že prarodiče už třeba nežili, ale to na věci nic nemění, správně by se o sirotka měla postarat domovská obec a umístit ho v sirotčinci, (nebo v péči nějaké rodiny), kam dítě příslušelo. (sirotčinec většinou podle okresů)
Zmiňoval jste, pokud se nepletu, že v dokladech je i něco k domovské příslušnosti...
Zkuste se na to podívat.

Až budete mít čas, pročtěte si
https://www.ceske-srdce.at/cz/historie/

Možná Vás napadne nějaká maličkost, kterou si budete moc dát do souvislostí s osudem Vaší předkyně.

Stále platí, že spřádám teorie, je jen na Vás, co z toho si vyberete a pokusíte se poskládat střípky. Rozhodně o osudu Vaší předkyně nic netvrdím :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zdenek » sob dub 29, 2023 6:03

Děkuji za zajímavý odkaz, přečetl jsem si to ani jsem netušil, že něco takového existovalo, děkuji.

Ano domovská příslušnost je zmiňovaná na těch posledních papírech, až po adopci. Listiny o adopci a po ní jsem ještě nepročítal, ale myslím, že to bylo v souvislosti s určením národnosti/občanstvím kdy už byla dospělá a chtěla odejít do Československa.

Její matka se narodila v Praskolesích.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: VYŘEŠENO - listina 1921 Vídeň němčina

Příspěvekod Zora » sob dub 29, 2023 6:11

Je třeba zjistit, kde měl domovskou příslušnost dědeček, to, že se mu dcera narodila v Praskolesích, ještě není jistota, že tam měl i domovskou příslušnost.
A neprovdaná dcera měla příslušnost po svém otci (dědečku dítěte).

Ok, vyčkáme na další doklady :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků