VYŘEŠENO N Šlapánov 1747, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: N Šlapánov 1747, latina

Příspěvekod W4S3K » stř led 18, 2023 20:00

Já spíš myslel toto:
Zora píše: Andreas ??tler director Libaunsis

vs tomu prvnímu zápisu
zburget píše:Dirrectori(u)s Elbonensis


Ale když už to zmiňujete, tak vlastně zajímavý, že během svatby je jmenován jako správce, o pár dní později je jako "pouze zaměstnanec"
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: N Šlapánov 1747, latina

Příspěvekod Zora » stř led 18, 2023 20:22

W4S3K píše:Já spíš myslel toto:
Zora píše: Andreas ??tler director Libaunsis

vs tomu prvnímu zápisu
zburget píše:Dirrectori(u)s Elbonensis


Ale když už to zmiňujete, tak vlastně zajímavý, že během svatby je jmenován jako správce, o pár dní později je jako "pouze zaměstnanec"


musíte si porovnat ty zápisy přesně,
jednou je to ředitel (director),
podruhé je to ředitelství (directorius) možná zaměstnanec ředitele (to fakt nepřeložím)

JInak řečeno, jednou se píše o řediteli, podruhé o zaměstnanci ředitelství (u ředitele)
(moc za naprostou správnost neručím, ale je tam zřetelně rozdíl ve slovech, v jejich tvaru... a hlavně je tam slovo aktualis , to je rozhodující rozdíl

K tomu rozdílu mezi zápisem v Ledči a Libouni u Ignáce,. inu, u svatby bylo zřejmě. možná třeba tak trochu ženicha ozdobit, stejně vlastně zápis nikdo nečetl... :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Šlapánov 1747, latina

Příspěvekod W4S3K » pát led 20, 2023 11:35

děkuji a chápu, papír snese všechno, to platilo prostě vždy :-)

Jinak mi furt nedá pomalu spát ten Elbon .. zkusil jsem projít zmiňovaný Loket, ale tam v letech okolo tohoto narození o Lothovi není zmínka
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků