VYŘEŠENO Z 1668 Slaný čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Z 1668 Slaný čeština

Příspěvekod zburget » pát zář 02, 2022 6:55

Tak tjsem se po tomhle trochu pídil a zjistil následující:
V současném katolickém katechismu není nic o tom, že by se svátost pomazání nemocných mohla udělit jen tomu, kdo "dosáhl užívání rozumu". Nebo aspoň jsem to tam nenašel. Kdyby někdo chtěl pátrat, tak katechismus je ke stažení např. zde: https://www.truechristianity.info/cz/ka ... wnload.php
Pomazánáím nemocných se zabývá v článku 5, odstavce 1499 - 1532 (strany 267 - 272). Ale je to těžké a nezáživné čtení, podstatné to začíná být od odstavce 1514 (str. 270) a zjednodušené závěry jsou v odstavcích 1526 - 1532 (str. 272). Pokud tam někdo najde informaci, že jsou děti vyloučeny, napište mi, prosím.

Ale - II. vatikánský koncil v podmínkách udělování téhle svátosti zrovna udělal nějaké změny, takže pro nás je podstatné znění katolického katechismu, které ustanovil Tridentský koncil. A tam je to opravdu trochu jinak. Ten se dá stáhnout např. zde: http://librinostri.catholica.cz/downloa ... id-OCR.pdf

Posledním pomazáním se tady zabývá Hlava VI strana knihy 289 (str. pdf 317). Podstatná je tady otázka IX. str. knihy 293 (str. pdf 321) a explicitně je to pak uvedeno na následující straně v odst. III.:
Nikomu tedy, kdo těžkou nemocí sklíčen
není, nesmí se podávati svátosti pomazání… Mimo to
všickni, kdo bez užívání rozumu jsou, k přijetí této
svátosti jsou neschopni; ani děti, kteří žádných hříchů
nepáchají, kterýchžto pozůstatky byloby třeba vyhladiti
prostředkem této svátosti;…

Takže v případě Tridentského koncilu nebylo přijetí posledního pomazání omezeno podmínkou přijímání a biřmování, ale u dětí to bylo vysvětleno tak, že žádné hříchy nepáchají a proto není potřeba touhle svátostí nějak "vyhloadit" jejich následky. Znamená to, že v okamžiku, kdy dítě začne páchat hříchy, je způsobilé svátost přijmout.
Přijímání ale může přijímat až v okamžiku, kdy si uvědomuje, o co přesně se jedná - a to je trochu rozdíl. Být schopen rozlišit dobré od zlého (shopnost spáchat hřích) a uvědomit si a věřit tomu, že v hositii je kristovo tělo - to už chce opravdu trochu víc "uvědomění".
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12615
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Z 1668 Slaný čeština

Příspěvekod Zora » pát zář 02, 2022 7:05

domnívám se tedy, že v roce 1668 se zmíněné malé děti nedostávaly opravdu poslední pomazání....

Díky za vysvětlivku, jen mě matou ta znění, vysvětlení, která jsem uvedla.
Církevní zdroje, ze kterých jsem čerpala, se zdály být naprosto důvěryhodné.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Z 1668 Slaný čeština

Příspěvekod BludnyHolandan » pát zář 02, 2022 10:14

Děkuji moc za vyčerpávající informace....škoda, že tu není ikona smeknutého klobouku ! Netušil jsem, že dvě písmena rozpoutají takovou diskusi :)
Beru si s toho info, že NB znamená v tomto případě neznámo. I když na druhou stranu je divné, že když zemřelo dítko Jiříkovi, tak jak to, že ten otec Jiřík neuvedl jméno....spíš by mi to zase směřovalo k tomu, že to dítě prostě jméno nemělo...vzhledem k tomu, že pohlaví je proškrtnuto...
BludnyHolandan
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte led 21, 2020 21:28
Oblast pátrání: Slaný

Re: Z 1668 Slaný čeština

Příspěvekod Zora » pát zář 02, 2022 10:21

Já na čtení strašně blbě vidím. Bohužel.

Pokud by ale dítě nemělo jméno, nebylo by tedy pokřtěné. POkud nebylo pokřtěné, nemohlo být zapsáno v matrice zemřelých - bylo by nekřtěňátko.

Proč proškrtli pohlaví, to netuším, snad proto, že neznali jméno a pohlaví tedy nevěděli?

Většina pohřbů malých dětí se v 17. st. odehrávala tak, že dítě bylo pohřbeno, hrobník vykopal hrob a mrtvolka byla uložena. Žádné církevní obřady se nekonaly.
Je tedy možné, že se k faráři dostala pouze informace - zemřelo dítě tohoto a toho otce...

Z
edit - ona informace byla většinou ve tvaru - umřelo děcko Jiříkovi, no, od Nováků z horního konce. Žádné oficiality...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Z 1668 Slaný čeština

Příspěvekod BludnyHolandan » pát zář 02, 2022 10:26

To by mohlo být hodně pravděpodobné, protože jak jsem už psal a posílal odkaz. Jeden Jiřík, Jiříka se v roce 1667 narodil a tak by totiž souhlasil i ten jeden rok. Díky moc za info a téma uzavírám...Díky !!!
BludnyHolandan
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte led 21, 2020 21:28
Oblast pátrání: Slaný

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků