Vyřešeno:Pozemková kniha, Zábřeh 1712, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Vyřešeno:Pozemková kniha, Zábřeh 1712, čeština

Příspěvekod JSH » čtv kvě 19, 2022 9:07

Dobrý den,

vím, že z této části knihy se moc informací nedozvím, ale ráda bych to přelouskala celé, když už jsem se do text pustila. Další část textu na stránce je psaná jiným písmem.
Text jsem dala dokupy, až na podrtržená slova. A hlavně konec mi vůbec není jasné, co tím bylo myšleno.
Prosím o pomoc.
Text píšu od poloviny...
... , tak on Eliáš Hetzl dal sobge técž swogu polowiczy quidimovat a NB: Kdyžkolwogik tato Eliáše Hetzle polowicze se odproda, tehdy jehož kup zdes se wepsati má kteremuczt. (možná kteremuczto) Czily a konczy toto jest zdes zamepkuje

https://ibb.co/8z2j8jg

Moc děkuji
Naposledy upravil JSH dne čtv kvě 19, 2022 13:36, celkově upraveno 1
JSH
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř zář 18, 2013 13:21

Re: Pozemková kniha, Zábřeh 1712, čeština

Příspěvekod makke » čtv kvě 19, 2022 10:16

Ty slova vidím podobně, jen tím posledním si nejsem jistá. Významově, grunt byl v roce 1712 rozdělen na dva díly, majitel prvního dílu si ho nechal zapsat hned a majitel druhého dílu tak činí až nyní (nevidím tam rok, takže nevím s jakým odstupem). To první slovo bych viděla na vidimovat, tedy potvrdit. Zbytek textu je, že kdyby kdokoliv (např. dědic) tu polovinu prodal, takže to tam má být zapasáno, což je důvodem tohoto zápisu (k tomuto konci a cíli to mělo vést).

Teď si nejsem jistá, zda jsem to vysvětlila srozumitelně, mě je to vcelku jasné, ale jak to píšů, tak nevím, zda to z toho vyplývá.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Pozemková kniha, Zábřeh 1712, čeština

Příspěvekod zburget » čtv kvě 19, 2022 12:17

... , tak on Eliasß Hetzl dal sobge t swogu polowiczy quittirowat a NB: Kdyzkoliwgek tato Eliasse Hetzle polowicze se odproda, tehdy gehoz kup zdet se wepsati ma kteremužto Czily a konczy toto se zdet zamerkuge
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pozemková kniha, Zábřeh 1712, čeština

Příspěvekod JSH » čtv kvě 19, 2022 13:35

Děkuji moc.
Významově jsem docela chápala, jen jsem tam viděla na konci čili než cíli :-) Takže už to je jasné.
U posledního slova jsem si říkala, že to "p", tam bude spíš klička od K níž, ale nic dalšího se mi tam nepozdávalo, a ono to je "zamerkuje".

Pěkný den :-)
JSH
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř zář 18, 2013 13:21


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 47 návštevníků