VYŘEŠENO N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » ned kvě 01, 2022 10:19

tady sňatek Františka Suchánka v Boršicích, je psán jako adoptivní syn Martina, matka Františka Růžičková, dcera Josefa Růžičky, je tam zmíněno i to C. k. legitimizační lejstro
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00590.jp2

Bohužel ve farním archivu se to asi nedochovalo, v popisu fondu se píše "... matriční záležitost - např. adopce nebo legitimizace dětí, knihy ohlášek snoubenců (pouze z let 1885-1911)"... možná něco ve fondu Sbírka dokladů k matrikám. Opět je to na dotaz do SOkA UH.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » ned kvě 01, 2022 10:28

ten třetí odkaz je správně? žádnou Josefu Suchánkovou tam nevidím.
Dispens 3. stupně rozhodně nejsou sourozenci, ten příbuzenský vztah je vzdálenější (přímí bratranci jsou tuším druhý stupeň, takže ještě vzdálenější - v tom systému počítání se špatně orientuje, nikdy jsem do toho pořádně nepronikl).
Pokud mohu doporučit, vyhledejte si sčítací operáty i z pozdějších sčítání, je tam i místo narození.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 10:37

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 10:47

David_M píše:Ještě teda doplním, pokud mohu, že ten syn Martina Suchánka, František, měl děti:
Josef Suchánek - 7. 1. 1878 v Polešovicích - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00330.jp2 (3. zápis - vpravo)

Petr Suchánek - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00100.jp2
(3. zápis - vlevo)

Josefa Suchánková - 3. 3. 1892 (Opět záhada - nemohu najít její záznam v matriční knize - Pomůžete dohledat?). https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02710.jp2 , ale mám její datum narození podložené z oddacího záznamu.

U té dcery Josefy začíná další velká zajímavost, protože ten Petr si vzal v roce 1930 tu sestru Josefu. Oni měli teda prominutou překážku pokrevního příbuzenství - 3. stupeň, podle záznamu z knihy sezdaných (1930). Nebyla to však jeho první manželka. Měl celkem 3.


Pozor, Josefa byla dcerou Františky, dcery Martina.
tedy František byl pro Josefu strýc. (i když nevlastní, legitimizovaný jejím dědečkem)

Vložte sem sňatek Josefy z r. 1930, třeba je to vidět.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » ned kvě 01, 2022 10:59

Zoro, omlouvám se, je to jeho neteř.

Naskenoval jsem a nahrál jsem oddací záznam. https://ibb.co/C2BQWF6
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 11:11

Není třeba se omlouvat, proč ? :-)

On i ten dispens je zajímavý...

Martin Suchánek měl manželku Marečkovou.
František Suchánek, (legitimizovaný syn) měl manželku Marečkovou z Boršic . ale tudy asi cesta k dispensi nepovede.... To už by musel mít povolení sám František, i když možná se v době jeho sňatku vycházelo z faktu, že Marečková Františka není jeho pokrevní matka...

Mě mate fakt, že normálně se sňatek strýce s neteří vůbec nepovoluje.
Tak snad tady - protože defacto jde o nepříbuzné osoby, Františka (asi) nebyla pokrevní sestrou Františka, původně Růžičky, tak vzešla tahle dispens...
uf, uf, abych se do toho nezamotala... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 11:15

Příbuzenský sňatek v boční linii 3. stupně (strýc-neteř, teta-synovec) a 4. stupně (bratranec-sestřenice) bývá tolerován. Tam už se o incest nejedná a svatba je v ČR zcela legální. Nelze proti ní nic namítat ani z právního, ani z lékařského hlediska. Jen v případě otěhotnění bude třeba zapátrat, jestli se v rodině nevyskytla vrozená vada třeba i několik generací zpět. Pokud ne, platí i v příbuzenském svazku tohoto typu biblické Milujte se a množte se!

Nicméně samotné katolické církevní právo je přísnější. Manželství osob příbuzných ve 3. a 4. stupni odmítá až na výjimky, které může udělit biskup.

https://zena.aktualne.cz/rodina/co-je-i ... le:774593/

Ale pozor, to je názor dnešní, je třeba zjistit, zda to platilo i v roce 1930.

Z

edit
dost podrobně rozepsáno tady:
https://is.muni.cz/th/fpl0k/DP_K.Mnukova.pdf
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » ned kvě 01, 2022 11:34

Pozor, společným předkem Petra a Josefy není až Martin, nýbrž už František! Viz ten vložený oddací záznam.
Petr je syn Františka Suchánka a jeho manželky Marie Marečkové
Josefa je dcera Františky, která byla dc. Františka Suchánka a Marie Marečkové.
Martin Suchánek je o generaci dál než je dispensováno, čili strýc a neteř byli vlastní, nikoli nevlastní.

Tyhle zamotané rodinné vztahy jsou strašně zajímavé - i takhle na papíře. Ještě zajímavější pak bývá, jak se to v rodinách traduje a jakou tichou poštou to prošlo.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 11:43

Pak je to jasné, museli mít dispens.
Je zajímavé, že mezi doklady k sňatku je dispens .... ?
a prominutí překážky pokrevního příbuzenství...
Z

asi jsem si to měla kreslit, to jsem neudělala...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » ned kvě 01, 2022 11:48

No jsem zvědavý, jaké další překvapení na mě bude čekat u doplňování do rodokmenu.
Jsem teď trochu v tom zamotaný, takže se v tom musím trochu zorientovat.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » ned kvě 01, 2022 11:59

chtěl jsem se podívat na narození té Františky, a zrovna jsem se trefil do chybějícího skenu v matrice :-(

Ony tam jsou ty dispensy dva:
2) Dispensatio super imp. consanguinitatis in II. gr. tangente gradum I. (od konzistoře)
3) Prominutí překážky pokrevního příbuzenství III. stupně (od okr. úřadu)

Ale já už se do toho rozplétání dispensů od jisté doby nepouštím, vylámal jsem si na tom zuby už několikrát :-D
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » ned kvě 01, 2022 12:35

Jasně, vklidu se v tom zorientujte. V takhle složité rodinné situaci bych asi doporučil udělat si rozrod, ať máte přehled o celé rodině - vč. těch vícerých manželství Martina Suchánka

Ještě jsem dohledal, že František s Marií se kolem r. 1880 přesunuli z Polešovic do Boršic - v r.1883 jim tam umírá syn Tomáš narozený ještě v Polešovicích; v censu 1890 jsou na č. 211
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -04130.jp2
v censu 1900 je tam i Josefa *1892, pozdější Petrova manželka, a má status schovanky
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -03980.jp2
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 12:36

no, to bude podle mě možná stejné.
V roce 1930 byl náhled civilní a církevní různý

Strýc -neteř církevně 2. st.
strýc -neteř civilně - 3. stupeň
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » pon kvě 02, 2022 18:59

Zoro, Zetere, díky moc za pomoc!
Mohu to tady nechat jako ležák? Ještě kdybych něco objevil, nebo třeba nějakou zajímavost bych opět pro vás měl.

David
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » pon kvě 02, 2022 19:18

Samozřejmě, vložte do předmětu slovo LEŽÁK

Jen pokud budete chtít pomoci se čtením u nějakého dalšího zápisu, tak pak vyrobte nový příspěvek. Ony se ty odpovědi pak prolínají a někdy to klame. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků