VYŘEŠENO N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » úte dub 26, 2022 17:02

Dnes tady mám jeden pekelný zápis z matriky narozených, který je mého prapradědečka z Polešovic. Co s tím, půjde to přečíst?
Já když to zvětším, tak se mi ten text zobrazí špatně a nejde přečíst. Psal jsem i na e-mail MZA, kdy mi bylo sděleno, že záznam prohlédli a zjistili, že se jim zobrazuje normální způsobem a je čitelný bez rozmazání, nevidí tedy důvod, proč by ho měli znovu digitalizovat. Já ho teda rozhodně nepřečtu - Neozastřený.

Informace k záznamu:
-
Matrika č. 11856 (Polešovice), Strana 111
Odkaz zápisu: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01110.jp2
Umístění - 5. zápis na levé straně (Franz).
-
Zajímá mě ten text, co je napsaný v rozmezí datum narození až po otce - to bude nejspíš patřit k němu, jako otcovi.

Přečtu fakt jen to, co jde.
2. February 1849, Hausnummer 222, name Franz, Vater - Martin, Nummer - 21376, Mutter - Franziska - father Josef Růžička.

Děkuji všem za pomoc.
David

Opravena velká písmena v předmětu. Z
Naposledy upravil David_M dne čtv kvě 05, 2022 15:02, celkově upraveno 3
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » úte dub 26, 2022 17:25

na text nevidím, sice není asi rozmazaný, ale je nezaostřený.
ale
Franz se narodil jako nemanželský - viz čárečka v kolonce unehelich...
S největší pravděpodobností se jedná o dodatečný zápis legitimizace dítěte. Mělo by tam být i datum svatby matky (po narození Franze)...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » úte dub 26, 2022 17:34

Ano, text se mi zobrazuje jako nezaostřený.

Ještě doplňuji, je možné, že se jedná o zápis adopce.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » úte dub 26, 2022 17:55

adopce to není, je to tzv. legitimizace - viz na konci zcela jasně čitelné slovo "legitimirt". Datum sňatku tam nevidím, otec Martin Suchanek Grundbesitzer N. 396 in Poleschowitz.
Zajímavý je ten velký časový odstup (narození 1849, legitimizace 1867).
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » úte dub 26, 2022 18:46

Ano, děkuji. Narazil jsem na článek paní Zory, který objasňuje, co to je ta legitimizace - viewtopic.php?f=14&t=9124. (Pokud by to někoho zajímalo.)
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » úte dub 26, 2022 19:39

Já jen k tomu věkovému odstupu N a Leg.
Je to opravdu trochu zvláštní, takové časové rozmezí skoro není vidět, Ale v dané době byla zletilost od 24 roků, takže Franz byl stále ještě pod touto hranicí.
pozn. u adopce
- nedospělých - by byli viditelní biol. rodiče (resp. matka) a do kolonek by byli vepsáni jiní lidé - v dané době v matrikách snad ani nevídám, naprosto vyjímečně.
- dospělých - tam většinou nastává případ dvou příjmení - původní a po osobě, která adoptuje. Nejčastěji zůstávala obě příjmení.
Podrobnosti bych musela opisovat přesně z AGBG - Všebecný zákoník občanský
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » úte dub 26, 2022 20:18

Napsal jsem znovu do MZA, že se mi ten zápis jeví jako rozostřený. Třeba když to zaostří, půjde to lépe přečíst.
Tak potom dám update, co mi napsali.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » stř dub 27, 2022 17:37

Zatím jsem posílal snímek, čekám na odpověď.
Když se mi povede, získat více ostřený záznam, tak ho nahraju na úložiště a dám zde odkaz.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zburget » stř dub 27, 2022 21:57

Ten snímek není ani rozmazaný, ani rozostřený. Já osobně ho vidím v naprostém pořádku.
Text je malý, takže by pomohlo, kdyby byl sken ve vyšším rozlišení, ale to, se obávám, že nikdo dělat nebude.
A taky nevíme, jak vypadá originální stránka. Tady je sken převedený do černobílé podoby. Ono to v originále může být zhnědlý inkoust na zažloutlém papíru a nemusí tam být žádná obrazová informace navíc.

Tohle je ještě velice hezký sken a záznam. připravte se, že se potkáte s daleko, daleko horšími.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12615
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » čtv dub 28, 2022 9:34

Tak snímek je prý v pořádku. Prý je třeba použít lupu, aby to šlo hezky přečíst.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » čtv dub 28, 2022 9:36

já se na to podívám, ale obávám se, že to bude zbytečná práce, protože víc informací než ty, co jsem z toho extrahoval, tam nejspíš nebude
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » čtv dub 28, 2022 9:45

Jestli byste mohl, byl byste hodný.
Zatím tedy děkuji.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod zeter » čtv dub 28, 2022 9:52

k.k. mähr. Statthalterei N 2376
Zufolge Erlaßes des h. JustitzMinisteries
vom 29. Aug 867 die Legitimation des von der Franziska Ružička 1 Feb 1849
außer der Ehe geborenen u[nd] am selben Tage auf den Namen Franz getauften
Sohnes als Seines ehelichen Sohnes des Martin Suchanek Grundbesitzers
N 396 in Poleschowitz ???? Rechtwirk? de? ? 162 u. 753 a.b.G.B. zu bewilligen geruht
(...zde je něco vepsáno mezi řádky...)
durch allerhöchste Entschließung der k.k. apost. Majestät vom 29 August 1867 legitimirt.

ta čísla 162 a 753 jsou s největší pravděpodobností příslušné paragrafy (a.b.G.B. = Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch)

Možná tam ještě někdo něco vydoluje.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod David_M » sob dub 30, 2022 22:35

Doplní ještě někdo prosím zápis? Jestli už ne, tak uzavřu téma.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: N Matrika 1849 Polešovice Němčina

Příspěvekod Zora » ned kvě 01, 2022 5:31

c) milostí zeměpána;
§ 162
Nemanželské zrození nemůže býti dítěti na újmu ani občanské vážnosti ani budoucího zaopatření. Za tím účelem tedy nepotřebuje zvláštní milosti zeměpánovy, kterou se prohlašuje dítě za manželské. Jen rodiče mohou za takovou žádati, chtějí-li, aby dítě stejně jako manželské bylo účastno stavovských předností nebo práva k volně děditelnému jmění. Se zřetelem k ostatním členům rodiny nemá tato milost účinku.

§ 753
Dítěti nemanželskému, legitimovanému dobrodiním zákonodárcovým, náleží zákonné právo dědické k pozůstalosti otcově jen tehdy, bylo-li legitimováno na žádost otcovu, aby k volně zděditelnému jmění mělo stejná práva s dětmi manželskými.

Pozn.
Já nemám šanci najít českou verzi, která přesně platila v době legitimizace v roce 1867 míněno dodatky, změny platné v roce 1867.
Zdá se ale, že to dítě bylo legitimizováno (naprosto výjimečně, vidím to v matrice poprvé), tzv. milostí zeměpána, tedy neproběhl zřejmě sňatek.
nasvědčují tomu i uvedené instituce - místrodržitelství a apoštolská stolice , které jsou uvedeny v zápise.
https://www.beck-online.cz/bo/chaptervi ... zrrgyzc2ma

Máte už dohledané nějaké informace o rodičích? Kde kdo žil, kdy a kde zemřeli?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 48 návštevníků