VYŘEŠENO Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod vlkosa56 » pon zář 20, 2021 18:59

Dobrý den, prosím o pomoct s překladem. Na straně 12 nahoře, 1 zápis v vlevo.
Přečtu:
Jakub Čech, syn Jakuba Čecha a Elisabeth, dcery Mathiase.
Marianna, dcera Franze Pýrka a jeho manželky Josefy, dcery Mathiase. Děkuji Iv.


https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00080.jp2
Naposledy upravil vlkosa56 dne čtv říj 21, 2021 10:57, celkově upraveno 1
vlkosa56
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 09, 2021 18:23

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod Zora » pon zář 20, 2021 19:06

Máte v tom zmatek, jste v sekci čtení, takže je třeba přepsat to, co čtete, transliterovat (v němčině).
S překladem Vám pomůžeme.

Tady pomáháme číst to, co sama nezvládnete. To, že opíšete více méně česky údaje, které znáte asi z dřívějších zápisů, nic neřeší.
Z

edit
- dívala jsem se na Vaše předchozí příspěvky, nepřepsala jste v němčině vůbec nic. Jen se spoléháte na to, že to pro Vás někdo komplet přečte a přepíše

takže
tady je tabulka kurent - latinka

http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

porovnávejte jednotlivá písmena, možná pomůže podívat se a porovnávat písmena u jmen, příp. příjmení, vyhledejte si německá slova, která znáte, nebo se pravidelně opakují - dcera, syn, a pod.
Sledujte také strukturu zapsaného textu, opakuje se.
Pak Vám rádi pomůžeme i s překladem z němčiny do češtiny, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod vlkosa56 » pon zář 27, 2021 12:53

Ok. Takže znova....to co jsem přečetla německy jsem rovnou napsala do češtiny, němčinu absolutně neovládám, takže se omlouvám za to, co napíšu. To co jsem napsala jsem neměla z žádných dřívějších textů. Seděla jsem u toho týden a luštila zbylá slovo kurentem a nejsem odborník, takže toho moc nepřečtu, ale snažím se. A až jsem bezradná, tak to tady zveřejním.

Přečtu německy: 10.januar 1830
Jakob Czech........der... Sohn Jakob Czech chalupann ....der...fraun gattin Elisabetha geborenen Wotatek Mathias chalupann Matt.chern.
Marianna.....tochter der Franz Pyrek M.......... der und fraun gattin Josefa geborenen ........Mathias .............Lutkowitz.

Děkuji za rady a pomoc. Iv.
vlkosa56
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 09, 2021 18:23

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod Zora » pon zář 27, 2021 13:59

Vezměte si tabulku a koukněte na rozdíl mezi velkým B _
U B je takový krucánek "navíc".

Pokud chcete dělat genealogická bádání, koukat (nejen) do matrik, postupně se musíte kurent a
základy němčiny (pro potřeby čtení) naučit. Např. dcera, syn, otec , matka, výměnkář, domkař, podruh.... celoláník, narozený a pod.
Spousta slov se v matričních zápisech opakuje, zápisy mají stále stejnou strukturu. Není to zas tak těžké, ale chce to trpělivost a vytrvat.
Kolegové Vám zcela jistě doplní, opraví, a třeba i upozorní, na co si dávat pozor.
tady je
slovnik.cz

můžete si nalezená slova kontrolovat.

Nebo můžete použít na fóru tlačítko hledat, zadat přečtené slovo a podívat se na význam, případně místo nejasných písmenek vepište zástupný znak *-
Držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod zburget » úte zář 28, 2021 12:03

Tak já vám s tím trochu píchnu, ale čtení je to nejdůležitější u starých textů, tak vás s tím taky ještě trochu potrápím. Bez znalosti čtení se nikam nehnete.
S němčinou si hlavu nelámejte, já německy taky neumím prakticky nic, jen těch pár slovíček z matrik. Ony ty záznymy jsou všechny do jisté míry stejné, takže vám za chvíli nebude dělat problém jim porozumět.

vlkosa56 píše:…to co jsem přečetla německy jsem rovnou napsala do češtiny…
Tohle nikdy nedělejte - to je to nejhorší, co můžete udělat. Protože dokud nemáte záznam přečtený celý, tak ho při tom překladu můžete interpretovat úplně špatně. Třeba už jen proto, že čeština i němčina mají rozdílné slovosledy ve větách a z našeho (českého) pohledu jsou ty záznamy často tak nějak "pozpátku". Takže nejdřív vždy přečíst celé komplet v originále a až následně překládat!

den 10ten januar 1830
Jakob Cžech zim[m]ermanngesell 1) von da ein Sohn des Jakob Cžech Chalupners von da und seiner Ehegattin Elisabetha gebohrene(n) Wostatek Mathias Chalupners von Mieltschan

1) Zdvojení toho m naznačuje vodorovná čárka nad tím písmenem m.

No a jak jsem slíbil, že vás ještě potrápím, tak si pozorně, písmenko po písmenu přečtěte, co jem vám přepsal, pokud nějaké písmenko nenajdete, napište, já vám ho v tom skenu vyznačím. A s touhle mojí "nápovědou" zkuste nevěstu ještě jednou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod zburget » ned říj 10, 2021 19:53

Víc, jak týden bez reakce.
Tak se ptám, jestli se tenhle dotaz bude ještě nějak dál řešit a nebo zůstává opuštěný?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod vlkosa56 » čtv říj 21, 2021 10:56

Dobrý den, omlouvám se byla jsem nemocna.
vlkosa56
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 09, 2021 18:23

Re: Oddaní,1830,Moravské Bránice,němčina

Příspěvekod Zora » čtv říj 21, 2021 11:36

vlkosa56 píše:Dobrý den, omlouvám se byla jsem nemocna.

Proč to dáváte do vyřešených, už jste vše přečetla?
Nevzdávejte to, já mám třeba rodokmen jedné , zde uvedené linie dohledaný... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků