VYŘEŠENO dík, sčítací operát 1857 Ivančice něm

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO dík, sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 9:23

https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -03550.jp2

první řádek poznámka zcela vpravo

přečtu pouze

?all ?blich ??? Schr?n zustandig ???
Většinu slov se snažím spíš domýšlet...
Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Mistr Jan » ned zář 12, 2021 9:34

soll angäblich nach Oßlawan zuständig sein

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 9:42

Děkuji, sice bych měla poznat Oslavany , ale asi půl hodiny jsem před tím luštila i Ivančice, no, jo, no...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Mistr Jan » ned zář 12, 2021 9:46

Zora píše:Děkuji, sice bych měla poznat Oslavany , ale asi půl hodiny jsem před tím luštila i Ivančice, no, jo, no...
Z

Zoro, já včera listoval matrikami Smečna – a asi půl hodiny jsem přemýšlel nad tím, co dělají ve Smečně záznamy z vesnice "Konice", když Konice je přece na Moravě...
Pak mi došlo, že se jedná o Honice. Vesnice, která je pouhých 6 kilometrů ode mě. :-D
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: VYŘEŠENO dík, sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 10:01

Konice - Honice, nechytala bych se vůbec... :-(

No, židovské matriky jsou super nápor na mé oči... mnohdy absolutně netuším ani význam toho, co je připsáno... Horko-těžko přečtu s jistotouo jména a příjmení.

Včera - manželka se jmenovala Muki. Celkem zřetelně.
Marně jsem přemýšlela, jaké to měla vlastně jméno...

Nakonec jsem tedy šla, hledala v matrikách a k mému úžasu jsem i našla, jmenovala se, pro mě nepochopitelně - Nepomucena. O tomto jménu jsme si myslela, že je ryze křeťanské, katolické, že je to ženská obdoba Jana Nepomuka.

Tady se musím strašně učit, pozornět a hlavně - spřádat nitky, protože zdroje jsou naprosto děravé, Buď chybí matriky, nebo nepoznám, že chybí matriky, nevím, kde byl rabinát a které obce k němu patřily, netuším, zda se matriky nedochovaly komplet, protože byly odvezeny do Říše a zničeny, nebo hledám naprosto mylně v obci, kde rabinát nebyl...

Ale zase je fajn, když se něco podaří rozlousknout, navázat a vyjasnit... jednu rodinu jsme už vyhledala do r. 1784 s jistotou, na dalších pracuji a asi budu se čtením na fóru často, bohužel.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO dík, sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Mistr Jan » ned zář 12, 2021 10:19

Obdiv, já s židovskými matrikami nemám vůbec žádnou zkušenost, žádná z větví, které jsem kdy zkoumal, židovská nebyla.
Maximálně jsem je párkrát rozkliknul v souvislosti s přepisem zde na fóru... :-)

Věřím, že to musí být někdy dost těžké, některé skutečnosti, na které jsme navyklí z katolických (potažmo obecně křesťanských) matrik, mohou být v těch židovských docela jiné...
--------------
Mně stačily slovenské matriky, kam jsem během prázdnin taky zavítal :-) Tam občas nenapíšou ani jméno rodičů, aby toho náhodou nesdělili příliš mnoho... :-)
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: VYŘEŠENO dík, sčítací operát 1857 Ivančice něm

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 10:29

Židovské matriky se psaly na základě úředního předpisu, Čili měly by obsahovat vše, co katolické - pokud se v něčem neliší židovský obřad), Nenajde se tam samozřejmě datum křu, ale např. datum obřízky, nebo datum vnesení do chrámu.
Nijak zvlášt se to obsahově neliší...

Ovšem zápisy jsou dělané velmi často jen proto, že se to muselo...
Občas něco chybí, občas je to napsané šíleně, vtěsnáno, nebo nedoplněno... Když něco nepřečtu, tak se nemůžu podívat třeba tedy na narození nevěsty, protože to zrovna je Buď napsané ještě hůř, nebo kniha chybí...

Velmi dobře jsou psaná sčítání, odpovídali za ně ale přednostové židovských obcí nebo jimi jmenovaní sčítací židovští komisaři, takže je sečteno vše a všichni, třeba i třicet ovcí, které ovšem nevím, kdo choval, neb papír se zrovna v potřebném místě nedochoval. :-)

Ovšem v době mezi sčítáním židé putovali neobvykle rychle, stěhovali se, ženili, vdávaly mimo obec narození, jiní se vraceli...
A podle narození se přesunuvali mezi obcemi i na větší vzdálenosti, i když by se vlastně stěhovat vůbec neměli... (familiantské zákony)
Navíc - v jednom čísle popisném bydlelo třeba 7, ale také 15 rodin. Pokud jsou mezi nimi rodiny stejného příjmení, vůbec si nejsem jista, zda jsou to příbuzní... Nevím, jak to poznat... U katolíků bych si byla více méně jista...
Chtělo by to velký papír a super tabulku ... no, nemám stále tu sekretářku, tak nevím :-), zda to moje děravá paměť ještě v hlavě udrží...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků