VYŘEŠENO PK 1716 Lanškroun česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod JosefJ. » stř zář 01, 2021 20:14

Dobrý den.
Poprosil bych o opravy levé strany ze snímku
http://rdk0000.wz.cz/img/kn240/21DSC06160.JPG

Gyržik Martinka
A 1697 kaupil tu chalupu za hotowých
25 ß (kop gr.) peniez Solutum

Matyß Kirspaum
Leta 1716 dne 20 febr kaupyl tu chalupu
od Giržika ?bednarž za 25 ß zaw-
dawku složil 7 ß ostatek po 1 ß
pržy zapisu dal sprawu ze gest
po Giržikowj Martinku dluhu po
platyl a že se gemu za zaplaczene za-
pisuge 12 ß, tak gesstie zustawa
kplaczenj genom 6 ß
Leta 1717 položyl Mattys Kirschbauhm Giržikowj
Martinkowj 1 ß
Leta 1718 položyl Math. Kirschbauhm Giržikowj Martinkowj 1 ß
Leta 1719 položyl zase tomu Giržikowj Martinkowj 1 ß

Tobiaß Weyprachiczky
Leta Panie 1719 dne 1 July koupil tu
chalupu gmenowany Tobiaß Weyprach-
ticzky, od Matiege Kirschbauma w sumie
za hotowych 25 ß ktere take se gemu
za zaplaczene upisstugy?
Solt


Děkuji předem.
Naposledy upravil JosefJ. dne pát zář 03, 2021 19:19, celkově upraveno 1
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod Mistr Jan » stř zář 01, 2021 21:03

Jen vlastně drobnosti, které nemění význam

Gyržik Martinka
A 1697 kaupil tu chalupu za hotowych
25 ß (kop gr.) peniez Solutum

Matysz Kirspaum
Leta 1716 dne 20 febr kaupyl tu chalupu
od Giržika Bednarž za 25 ß zaw-
danku složil 7 ß ostatek po 1 ß
pržy zapißu dal sprawu ze gest
po Giržikowj Martinku dluhu po
platyl czo se gemu za zaplaczene za-
pißuge 12 ß, tak gesstie zustawa
kplaczenj genom 6 ß
Leta 1717 položyl Mattys Kirschbauhm Giržikowj
Martinkowj 1 ß
Leta 1718 položyl Math. Kirschbauhm Giržikowj Martinkowj 1 ß
Leta 1719 položyl zase tomu Giržikowj Martinkowj 1 ß

Tobiasz Weyprachticzky
Leta Panie 1719 dnie 1 Julii koupil tu
chalupu gmenowanny Tobiaß Weyprach-
ticzky, od Matiege Kierschbauma w sumie
za hotowych 25 ß ktere take se gemu
za zaplaczene ugisstugy
Solt

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2937
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod JosefJ. » čtv zář 02, 2021 18:02

Děkuji.
To podstatné je opraveno, vrátím ale na stůl několik drobností a jednu interpretaci.
Od rozdílu mezi sz a ß bych měl tendenci odhlédnout, ono je to podobné jako ij a y, které se např. v holandštině běžně zaměňují tak, jako v němčině ü a ue.
Mistr Jan píše:od Giržika Bednarž za 25 ß zaw-
danku

Porovnáním písmen bych se teď klonil k zawdauku, zdí se mi to psané jinak než n.
A k interpretaci: Že by Matěj Kirschbaum byl povoláním bednář? Jinak mi tam jedna osoba přebývá.
Mistr Jan píše:chalupu gmenowanny Tobiaß Weyprach-

Stále tam rozpoznávám jen jedno n.

Mohu poprosit, ať už Vás, nebo další, o názor a komentář?
Zdravím.
JJ
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod Mistr Jan » čtv zář 02, 2021 18:31

JosefJ. píše:Od rozdílu mezi sz a ß bych měl tendenci odhlédnout...

...asi máte pravdu :-) Každopádně tady mi to připadalo jako dva znaky. (I když jsem tedy váhal...)

JosefJ. píše:
Mistr Jan píše:od Giržika Bednarž za 25 ß zaw-
danku

Porovnáním písmen bych se teď klonil k zawdauku, zdí se mi to psané jinak než n.

Apriori, dvojité w tam určitě nebude – to by mi nevycházelo na obloučky (a jednoduché v bych zde úplně neočekával).

Máte pravdu – a to mě nenapadlo – že to může být u, ale to by musela být ta čárka, která se nad něj píše, zapomenuta, nebo schována do toho zetka z horního řádku. I když je to tedy tvarem skutečně podobnější u...

...takže nevím. :-)

(Každopádně s formou "závdanek" namísto "závdavek" jsem se již setkal – stačí asi vyhledávání z fóra... :-)
search.php?keywords=z%C3%A1vdan*)

JosefJ. píše:
Mistr Jan píše:chalupu gmenowanny Tobiaß Weyprach-
Stále tam rozpoznávám jen jedno n.

Vidím nad písmenem vodorovnou čáru, která by měla značit zdvojení.

A k Bednáři – viděl bych to asi na dvě možnosti – buď, že přívlastek Bednář patří Matěji, nebo Jiříkovi – přičemž bych se spíš přikláněl k tomu, že je to přívlastek Jiříkův. (Matěj je již v nadpise nadepsaný jako Kirspaum, takže by mi přišlo divné, kdyby ho níže v textu popsali jako Bednáře. A jestli byl bednář povoláním, tak mi to zase úplně nesedí do kontextu věty. Proč by kladli důraz na jeho povolání a jeho jméno napsali jen do nadpisu?)
Takže – buď byl Jiřík Bednář příjmením (není tu nějaká možnost příjmení po chalupě? A jak se jmenovala tato chalupa, jíž koupil?) ...anebo byl bednář povoláním.

Ale osobně mi to přijde dost podivné, radši bych nechal vyjádřit se ještě někoho... :-)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2937
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod zburget » čtv zář 02, 2021 21:27

zawdanku (zcela jednoznačně a nezaměnitelně)

U Bednáře je interpretace jediná - Bednář byl celkem samozřejmě Jiřík. A jestli je to povolání nebo příjmí? No, možná i obojí - jsme v době, kdy příjmení ještě nebyla ustálená a byl to prostě Jiřík Bednář. Jestli proto, že byl bednář a nebo proto, že třeba jeho otec nebo děda byl bednář a proto se tam říkalo u bednářů, což se později pozděj změnilo na u Bednářů, to už z tohohle zápisu nezjistíme. Pokud o tedy zjistit půjde vůbec.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod JosefJ. » pát zář 03, 2021 15:57

Děkuji.
Takže Jiřík Martinka je totožný s Jiříkem Bednářem? Nebo, pokud jsou tam tři osoby, je to nějak divně zapletené, že by kupec splácel předchůdci prodávajícího.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod zburget » pát zář 03, 2021 18:46

JosefJ. píše:Takže Jiřík Martinka je totožný s Jiříkem Bednářem?
Křišťálovou kouli nemám. :-) Ale možné to je. Ideální by bylo si tohle podložit ještě tžřeba matričními zápisy - může se ženit Jiří Martinka, může mít jedno, dvě (i ví dětí) a pak najednou bude mít děti Jiří Bednář a Jiří Martinka zmizí. A nebo mudou mít děti "oba" na střídačku tak, že bude jasné, že se jedná o jednoho a tohotéž člověka. A nebo je potřeba se orientovat podle kmotrů.
Když se vyskytne takováhle zapeklitost, tak je potřeba posbírat co nejvíc informací, aby se to dalo rozseknout.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: PK 1716 Lanškroun česky

Příspěvekod JosefJ. » pát zář 03, 2021 19:18

Děkuji za názor. Asi na to budu rezignovat - v této vesnici mě zajímají Kirschbaumovi a Matějův tchán Jiří Mach zemřelý 1714, který v pozemkových knihách jako vlastník nefiguruje a v tamní matrice se objevuje poprvé roku 1698 při narození stejnojmenného syna. I u samotného Matěje mě zklamalo, že jsem našel v knize jen tento jeden zápis s neočekávaně krátkým vlastnictvím, i když ve vsi žil až do své smrti roku 1747.
I když teď koukám, že někdy krátce před ním zemřela Dorota, manželka Václava Bednáře vulgo Macha, takže se nabízí úvaha, zda nebyl Bednář = Martinka = Mach.
Nedalo mi to, podíval jsem se do výpisků, a koukám, že někdy v době, kdy se měla Jiřímu Machovi a jeho manželce Zuzaně narodit dcera Kateřina, se narodila Kateřina Jiřímu Martinkovi mladšímu a jeho manželce Zuzaně.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků