VYŘEŠENO N 1846 Praha čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N 1846 Praha čeština

Příspěvekod BludnyHolandan » pát srp 27, 2021 16:58

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=07349E57E7484659A7C4ACCF2A464BAF&scan=97#scan97

Poslední zápis narození Josephus Langer

Přečtu o otci a matce drtivou většinu je pár věcí nevím...

U otce přečtu vše: hospodář v živnosti pod číslem 22 v Repych poddaný k Lanskroun...toto je mi divné....Evidentně žije v Řepích a přitom je stále poddaný k Lanškounu..?

U matky jen pár věcí: dcera Wawřince Wellan ??kalin? ze Štekny z čísla 53 a matky Barbory rozena ??her poddaných k panství Štekna v Prachynském kraji.

červené věci nepřečtu a mám správně Štekno (Štěkeň)?...tím krajem si totiž nejsem jistý

děkuji

Petr
Naposledy upravil BludnyHolandan dne pát srp 27, 2021 21:05, celkově upraveno 1
BludnyHolandan
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte led 21, 2020 21:28
Oblast pátrání: Slaný

Re: N 1846 Praha čeština

Příspěvekod Zora » pát srp 27, 2021 17:01

přečtěte si rady do začátku Jak začít pátrat. I - III

Dočtete se, jak to bylo s domovským právem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1846 Praha čeština

Příspěvekod Mistr Jan » pát srp 27, 2021 18:48

K matce:
dcera Wawřince Wellan tkalce ze Stěkny z čisla 53 a matky Barbory rozene Aher poddaných k panstwi Stěkna v Prachynském kragi.

Ano, Stěkna bude Štěkeň, mám tam odtud taky něco málo předků.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N 1846 Praha čeština

Příspěvekod BludnyHolandan » pát srp 27, 2021 18:58

to Jan:

Děkuji moc...ten tkadlec je jasný...jak jsem ho nemohl vidět.....a příjmení Aher jsem si nejdřív myslel že to bude..ale přišlo mi to tak divný, že jsem to zavrhnul... :D

to Zora:

V kostce vím, co je domovské právo (moji Langerové ho mají v Oberjohnsdorfu..dnešní Horní Třešňovec), ale zde se píše poddaný k Lanškrounu, který vlastnili Lichtenstainové, ale nezdá se mi, že by vlastnili i Řepy a poslali tam mého Langera za jinou prací.....
BludnyHolandan
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte led 21, 2020 21:28
Oblast pátrání: Slaný

Re: N 1846 Praha čeština

Příspěvekod Zora » pát srp 27, 2021 19:14

poddaní se mohli stěhovat, sorry za domovské právo, .

Patent o zrušení nevolnictví byl výnos římského císaře a českého krále Josefa II. z 1. listopadu 1781, který pro české země zrušil nevolnictví, či jak je psáno v patentu „tělesné poddanství neboli člověčenství", a nahradil je „mírným poddanstvím podle příkladu zemí rakouských".[1] Byla zrušena bezprostřední osobní závislost poddaných na vrchnosti, poddaný se stával osobně svobodným. Poddaní tak nově získali právo uzavírat manželství bez souhlasu vrchnosti, svobodně se stěhovat, odcházet pracovat a studovat i mimo hranice panství.[2]
https://cs.wikipedia.org/wiki/Patent_o_ ... ictv%C3%AD
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO N 1846 Praha čeština

Příspěvekod BludnyHolandan » pát srp 27, 2021 21:13

Zoro děkuji za info...,,že se mohli stěhovat OK.,,.ale stále byli poddaní k původnímu panství..?....když je to tak daleko?....to mi přijde zvláštní...
BludnyHolandan
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte led 21, 2020 21:28
Oblast pátrání: Slaný

Re: VYŘEŠENO N 1846 Praha čeština

Příspěvekod Zora » sob srp 28, 2021 5:59

Zvláštní to určitě je, ale v onom odkazu se to dál fakt tak rozvíjí...

Jak se to dodržovalo, zvládalo ve skutečnosti, těžko říct. Faktem je, že třeba robota byla vázána na stavení, ne na osobu, ale třeba ke svatbě asi musel mít povolené od "své" vrchnosti.
Naštěstí už nemusel řešit nějaké "převedení pod jinou vrchnost", po roce 1848 už bylo vše jinak a on spolu se svou rodinou dostal automaticky domovské právo v obci, ve které právě bydlel.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 16 návštevníků