Popisní arch 2 - vyřešeno :-)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Popisní arch 2 - vyřešeno :-)

Příspěvekod Michal1 » úte čer 17, 2008 17:58

Tak bych poprosil ještě o jeden arch, sice tomu snad rozumím, ale pro ověření. Hlavně křestní jména a sloupce f,g,h. Děkuji.
http://imgway.eu/get.php?img=popisni_arch3024
Naposledy upravil Michal1 dne čtv čer 19, 2008 21:38, celkově upraveno 1
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15

Příspěvekod Michal1 » stř čer 18, 2008 13:08

Že by nikdo nevěděl? :roll:
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15

Příspěvekod Michael » stř čer 18, 2008 16:00

Tak zase já?:
Josef Hamšík byl katolík, ženatý, dovolenec od 3. pěš. pluku Regimentu císaře Karla (?), nádeník, nar. v Bojkovicích

Josefa byla vdaná, "domacý hospodyn", nar. Pitín

Mariana byla vdaná, rolnická nádenice, nar. Krhov

Franz - syn, artillerist při 12. reg. dělostřeleckým, aktivní voják, mar. Bojkovice

pak tam jsou ještě svobodní synové Johann a Martin, první je miskařem
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod Michal1 » stř čer 18, 2008 19:09

Tak opět děkuji. Jestli to dobře chápu, Josef a Josefa byli zřejmě manželé, vztah těch ostatních k nim je nejasný, přičemž Mariana byla matka těch třech. Jak na potvoru potřebuji vědět zrovna narození Franze a za koho byla Mariana vdaná...
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15

Hamšíkovi

Příspěvekod anoli » stř čer 18, 2008 20:52

Michal1 píše:Tak opět děkuji. Jestli to dobře chápu, Josef a Josefa byli zřejmě manželé, vztah těch ostatních k nim je nejasný, přičemž Mariana byla matka těch třech. Jak na potvoru potřebuji vědět zrovna narození Franze a za koho byla Mariana vdaná...


ne, Mariana byla vdova, Josef zřejmě její syn - má shodné příjmení jako ona - Hamšík, navíc byl narozen stejně jako ostatní synové František, Martin a Jan v Bojkovicích a Josefa byla jeho manželka
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Michal1 » stř čer 18, 2008 21:27

No vlastně asi ano, i když že má Josef stejné příjmení a místo narození nic neznamená, ve vesnici bylo v té době více rodin Hamšíků. Takže u Mariany je napsáno vdova? To je zrovna dost špatně čitelné. Každopádně Franz byl "sýn" Mariany, že? To je pro mě důležité, jen škoda, že tam zrovna není rok narození, potvrdilo nebo vyvrátilo by to mou domněnku.
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15

Příspěvekod anoli » stř čer 18, 2008 22:20

Dobře, tak pokud se to v té vesnici Hamšíkovými jen hemží, a mezi Josefem a Marianou je 17 let rozdíl, tak by to mohl být sice syn, ale i švagr nebo někdo z ostatních příbuzných manžela. Za vdovou si stojím, navíc kdyby měla manžela, byl by jistě zapsán , stejně jako nepřítomný syn František - voják.
S datumem narození Františka Vám tedy určitě v tomto případě nikdo nepomůže :roll:
jo a Jan nebyl miskař ale miškař
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Michael » čtv čer 19, 2008 6:52

omlouvám se, pokud jsem Michala1 nějak spletl. Četl jsem skutečně vdaná a že se jedná o vdovu jsem lépe přečetl až na základě připomínky od anoli. S miskařem je to jinak. Také jsem četl od počátku miškař, ale myslel jsem si, že se jedná o chybu, kterých je ostatně v textu více. Setkával jsem se totiž běžně hlavně v domažlických matrikách s miskaři a tradovalo se, že se jednalo o lidi od mlýnů, kteří prodávali mouku na misky. Možná to je ale hloupost, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod Michal1 » čtv čer 19, 2008 7:46

Všem díky.
Jedná se skutečně o miškaře=zvěrokleštič. V Bojkovicích to bylo tradiční a rozšířené řemeslo, miškáři jezdili po celé Moravě i do Čech a Německa.

Když jsme u toho, myslíte, člověk mohl být miškař (dle jednoho dokumentu) a zároveň podsedník (dle jiného, z jiného období)? Spíše asi časem řemeslo změnil a začal hospodařit jako zemědělec, ne?
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15

Pro Michaela

Příspěvekod anoli » čtv čer 19, 2008 18:40

Michael píše:omlouvám se, pokud jsem Michala1 nějak spletl. Četl jsem skutečně vdaná a že se jedná o vdovu jsem lépe přečetl až na základě připomínky od anoli. S miskařem je to jinak. Také jsem četl od počátku miškař, ale myslel jsem si, že se jedná o chybu, kterých je ostatně v textu více. Setkával jsem se totiž běžně hlavně v domažlických matrikách s miskaři a tradovalo se, že se jednalo o lidi od mlýnů, kteří prodávali mouku na misky. Možná to je ale hloupost, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel.


Také jsem zpočátku četla vdaná, až když jsem začala postrádat manžela, tak jsem si to slovo lépe prohlédla. Ten miškář je takové fuj řemeslo, s miskářem jsem se nesetkala.

Jinak Vás sleduji, jak zde na fóru jako jeden z mála obětujete čas a pomáháte se čtením začátečníkům. A jde Vám to skvěle!
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Michal1 » čtv čer 19, 2008 21:38

Všem díky!
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků