VYŘEŠENO Matrika Rosice - (N), 1859, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika Rosice - (N), 1859, němčina

Příspěvekod Brodequin » pát črc 16, 2021 17:36

Zdravím všechny přihlížející. Chtěl bych poprosit někoho s překladem záznamu mého prapředka. Asi nejde tak o to, že je to v němčině, ale nedá se to přečíst. :-\ Jedná se o záznam úplně dole na levé stránce. (14 Mai)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00150.jp2

Co přečtu: (moc toho není)

Jméno narozeného: Joannich?? Údajně by to měl být Jan, ale nevím, jak se to dříve psalo.
Jméno otce: Bulla Wenzel? (Měl by to být Václav) - to, co je dále pod tím, nemám páru. Jen tam trochu svítí slovo Žížalice / Žíželice?
Jméno matky: Katarina (Kateřina) něco a pak "Skalicky". Dále nepřečtu... pak až "Barbora, geb. Kubal"?

No... moc toho není, co jsem rozeznal... snad bude někdo zkušenější ve čtení.

Moc děkuji za každou výpomoc.

Míra
Naposledy upravil Brodequin dne ned srp 01, 2021 10:13, celkově upraveno 2
Brodequin
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 16, 2021 17:18

Re: Matrika Rosice, 1859, němčina

Příspěvekod zburget » pát črc 16, 2021 22:34

Zdravím,
vítám na fóru!

Doplňte prosím do předmětu ještě matriční událost - narození (stačí tam dát písmenko N)

Brodequin píše:Chtěl bych poprosit někoho s překladem záznamu mého prapředka.
No, nejdřív to musíme přečíst a přepsat a až teprve pak to můžeme překládat :-)

Tohle opravdu není záznam z těch nejčitelnějších, ale to společnýma silama dáme :-)
Předně - ono se vám to nedaří dešifrovat pravděpodobně i proto, že je ten záznam, stejně jako velká spousta dalších starých rukopisů, psána písmem, které se jmenuje kurent. Zjednodušeně řečeno je to psací podoba švabachu.
Pro luštění tohohle písma vám může být dobrou pomůckou třeba tahle tabulka: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
No, tady je to ještě vyšperkováno tím, že občas je něco zapsáno písmem humanistickým (naším dnešním) - např. to příjmení SKalicky



Jméno narozeného: Joannes
Jméno otce: Bulla Wenzl Bergman in der ??? eh[e]l[iche] Sohn des Johan[n] Bulla Weber Meister in Žíželic in Böhmen, u[nd] der Katharina, geb[orne] Horaček seiner Gattin

Zkuste si sesouhlasit všechna písmena v tom, co jsem vám přečetl se skenem. Jestli některé z písmen nenajdete, napište, já vám ho v tom skenu vyznačím. A zkuste, jestli se vám s mojí nápovědou nepodaří přečíst z té matky ještě něco víc.
Pak vám to doopravíme na čisto.

To jedno slovíčko z kolonky otce fakt nevím. Ať to beru z jaké chci strany, tak mi to smysl nedává :-( Ale třeba to rozluští někdo další.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Rosice, 1859, němčina

Příspěvekod Zora » sob črc 17, 2021 0:38

mohl by to být název důlního díla... já na to ale nevidím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Rosice, 1859, němčina

Příspěvekod zeter » sob črc 17, 2021 6:46

četl bych in der Colonie
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Matrika Rosice, 1859, němčina

Příspěvekod Zora » sob črc 17, 2021 9:02

super, to je oblast, kde bydleli horníci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Rosice - (N), 1859, němčina

Příspěvekod Brodequin » pon črc 19, 2021 22:47

Zdravím vás a díky za postřehy! Já v tom "dělám" krátce, takže se tyhle fígle teprve učím (tedy hlavně manželka, ta se do toho úplně "zažrala" při tom pátrání). :-D Mrknu na to a pokusím se luštit dále. Moc vám ještě jednou děkuji!
Brodequin
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 16, 2021 17:18


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků