VYŘEŠENO matrika O 1682 - Ledeč nad Sázavou, latinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO matrika O 1682 - Ledeč nad Sázavou, latinsky

Příspěvekod karel. » stř dub 14, 2021 18:47

Dobrý den,

mám tu jeden pro mě problematický zápis (kde proběhla svatba netuším. ale ženich je z Bohdanče).

Jinak Zora měla pravdu - Bohdaneč je skutečně Středočeský kraj, a tedy ebadatelna. Tyto matriční zápisy jsou ale z fary v Ledči, kde naštěstí dělali i zápisy z okolí, tj. i z Bohdanče. Což je štěstí, protože v Bohdanči začínají matriky až rokem 1759.

Co z tohoto zápisu přečtu (a ještě méně tomu rozumím). Vlevo, druhý zápis zdola:

Item (to znamená 22. ?) /1682/ Copulati sunt Venceslaus Filius def. Andreas ? Flekal Bohdanetz w, cum Margana ? Filia def. Matheus ? ... de pago ... Testes. ...... Matheus Bielohlawek ex pago Bohdanetz ...... Anna Filia Joannis Mateus ? Cantorio ibidem ?

https://images.megaupload.cz/Flekal_Vaclav_O_1682_.jpg

Děkuji
Naposledy upravil karel. dne čtv dub 15, 2021 10:59, celkově upraveno 2
karel.
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte srp 16, 2016 18:23

Re: matrika O 1682 - asi Bohdaneč, latinsky

Příspěvekod Zora » stř dub 14, 2021 19:03

jen opravím.
Svatby se konaly ve farnosti, odkud pocházela nevěsta.
Nevěsta tedy byla s velkou pravděpodobností z fa Ledeč. Ne , že se zápisy z Bohdanče zapisovaly i v Ledči.

----
Do předmětu stačí napsat farnost, ze které je matriční kniha (v seznamu obcí zcela jistě najdete i obec , ze které je nevěsta.
Opravte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika O 1682 - asi Bohdaneč, latinsky

Příspěvekod karel. » stř dub 14, 2021 19:54

Tady bych si dovolil nesouhlasit. Ono je to totiž na začátku v poznamenání k dané matrice i uvedeno, viz. zde: https://images.megaupload.cz/matrika_OZ ... azavou.jpg

Stejně tak například jsem v této farnosti našel údaj o narození Václava Flekala v roce 1686 (je to ten Václav, jehož svatbu jsme řešili zde: viewtopic.php?f=9&t=54388). Ten se tedy narodil v Bohdanči, a pokud u jeho svatby stojí "ex eodem pago", tak by i nevěsta měla být z Bohdanče (proto asi tam byly i ty ohlášky) ? Zápis o jejím narození jsem ještě nenašel. Pak si ale říkám, že jejich svatba by byla spíš tam než v těch Sačanech ?? (narození Václava Flekala první zápis vpravo; mimochodem moc pěkný zápis škoda, že tak nevypadá celá matrika :): https://images.megaupload.cz/Flekal_Vac ... hdanec.jpg

Co se obce nevěsty Mariany ?? týče, tak tam nedokážu rozluštit to první písmeno. Jinak bych to četl jako ?oznolin ?? Což my moc smysl nedává...

Předmět zprávy opraven.
karel.
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte srp 16, 2016 18:23

Re: matrika O 1682 - Ledeč nad Sázavou, latinsky

Příspěvekod Zora » stř dub 14, 2021 21:52

do předmětu fakt pište v takových případech farnost , ono to pak trochu mate. Klidně třeba farnost a obec.
Matriku jsem neviděla, takže beru Vaše vysvětlení, v dané době samozřejmě mohly být farnosti mnohem rozlehlejší.
Dík za opravu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika O 1682 - Ledeč nad Sázavou, latinsky

Příspěvekod Boza » čtv dub 15, 2021 6:27

Trochu doplním:

Item (to znamená 22. ano) /1682/ Copulati sunt Venceslaus Filius def. Andreæ Flekal Bohdanetzio, cum Margana Filia def. Matheus Wawrziczka de pago ?oz?olin?. Testes. ...... Matheus Bielohlawek ex pago Bohdanetz .... atque Anna Filia Joannis Maly Cantoris ibidem.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: matrika O 1682 - Ledeč nad Sázavou, latinsky

Příspěvekod zeter » čtv dub 15, 2021 6:38

ta obec - Roznotin, tj. Hroznětín u Číhoště
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: matrika O 1682 - Ledeč nad Sázavou, latinsky

Příspěvekod karel. » čtv dub 15, 2021 10:59

Díky Boza za doplnění, teď už to tam vidím taky :)

Díky zetere, tu obec jste rozluštil krásně, to by mohlo být... Takhle by mě to nenapadlo!
karel.
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte srp 16, 2016 18:23


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků