VYŘEŠENO matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod Čenda Bonk » čtv dub 08, 2021 21:14

Zdravím,

při pátrání po předcích jsem narazil na zajímavou situaci. Hledám Jana Čermáka, syna Mikuláše Čermáka a Barbary z Míchova (okr. Blansko). Na přiloženém odkazu je poslední lednový zápis narozeno dítě, jehož jméno řeším.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01260.jp2

Při porovnání jiných zápisů jména Jan, mám pochybnost, zda v uvedeném zápisu je dítě chlapec. Čtu to spíše jako Jana. Srov. např. Jan coby kmotr u téhož zápisu. Přemýšlím i nad variantou Joann či Jann, ale proč by někde byl zapsán Jan s jedním a někde s dvěma "n", když je to psáno touž rukou? Přes usilovné hledání jsem jinde narození Jana (doposud) nenašel...

Díky za názory.
Naposledy upravil Čenda Bonk dne čtv dub 08, 2021 21:50, celkově upraveno 1
Čenda Bonk
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř pro 02, 2020 22:15

Re: matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod Mistr Jan » čtv dub 08, 2021 21:20

Určitě to bude chlapec, "a" tam s jistotou není – srv. s "a" v tom samém slově – bylo by s největší pravděpodobností zapsáno stejně. A taky, v téhle době jsem se ještě nikdy nesetkal s formou jména "Jana", vždy buď "Johana", "Joana". Takže za mě Jann.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2939
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod Čenda Bonk » čtv dub 08, 2021 21:27

Díky. Varianta "Jana" mě též zarazila, čekal bych právě formu, kterou uvádíte. Jen mne zaráží, proč v témže zápise je jednou Jann a jednou Jan? Když se podíváte sem: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01280.jp2, tak pod 16. dnem měsíce jsou uvedena dvě jména. "Jann"(?) a "Jan"?
K tomu koncovému "a" (pro eventualitu Jana) mne lehce svádí třeba forma zápisu "a", kterou lze vidět na tomtéž snímku (126), např. 5.2. mezi kmotry Marina Červinkova (nebo Černinkova) - koncové "a"....
Čenda Bonk
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř pro 02, 2020 22:15

Re: matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod zedir » čtv dub 08, 2021 21:43

Za mě také Jann. Proč jednou napsat Jan a podruhé Jann v tomtéž zápise... Jednoduše to žádný důvod nemá. Jsme daleko hluboko před tím, než vzniknou nějaká první pravidla pravopisu a v zápisech je to prostě vidět, že neexistuje nějaký mustr, který by se dodržoval a je naprosto běžné, že v tom stejném zápise se při psaní týchž slov střídají I/Y, D/T, V/W, B/P/V, různé podoby jména (Jura/Jiří), stejný foném zapsán různým grafémem (Jan/Gira) apod. jako na běžícím pásu. Můžete se také podívat na tento záznam vlevo dole, kde je také dítě Joann a kmotr je Jan. Jak píše kolega, v této době se jen vzácně - pokud vůbec - objeví zápis Jana, v neněmecké či nelatinské verzi.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod Čenda Bonk » čtv dub 08, 2021 21:49

Ano, dává to tak největší smysl, včetně kolísající grafiky a nízké pravděpodobnosti zápisu "Jana". Zmátly mě právě ty ilustrované zápisy, kde takřka vedle sebe byla jména v těchto dvou variantách, tudíž jsem uvažoval, jestli tím nechtěl písař odlišit pohlaví. Zkrátka jsem nechtěl bezhlavě kývnout na první "dobrou", že je to Jann a mít v rodokmenu případně chybku. :) Každopádně vysvětlení "Jann" je pro mě jedině dobré a je vskutku nejsmysluplnější.

Díky za Vaše připomínky.
Čenda Bonk
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř pro 02, 2020 22:15

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod sanssouci » pát dub 09, 2021 6:27

Číst by se tam také dalo ženské jméno: Jane.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod Mistr Jan » pát dub 09, 2021 7:46

S takovou verzí jména jsem se v polovině 18. století už vůbec nikdy nesetkal. To bych s jistotou vyloučil. Ale máte pravdu, že se ten znak teoreticky může podobat "e".
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2939
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: VYŘEŠENO matrika N, 1747, Míchov (Morava), cze/lat

Příspěvekod zburget » pát dub 09, 2021 7:47

-e- je zde psáno trošku jinak. A s tvarem Jane jsem se ještě jikdy nesetkal. Pro ženské jméno Jana jsem viděl jen tvary Jana, Johana, Joanna - a to ve variantách s jedním nebo dvěma -n-.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků