VYŘEŠENO O Sobětice 1781 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O Sobětice 1781 latina

Příspěvekod mix59 » čtv úno 18, 2021 20:09

Prosím o kontrolu textu ve sloupci "Sponsi" a potvrzení či vysvětlení významu použité značky "÷" (pro zjednodušení jsem použil tento znak, originál na klávesnici nemám)
https://digi.ceskearchivy.cz/5712/8/1392/2034/93/0 vlevo, čtvrtý odspodu

In Mense Majo (1781)
Bednarž Simon ÷ Kassparek Viduus & Rusticus ex Sobietitz & Catharina filia legitima Joannis Kollarž ÷ Giržicžek Rustici ex Parv. Poržežan Subds. Bzyens.

÷ Domnívám se, že je to písařská zkratka pro označení "též zvaný", resp. pro druhé příjmení po chalupě. Nebo to snad nějak souvisí s Šimonovým vdovstvím ? Ale Jan Kolář v zápisu jako vdovec uveden není a dvě příjmení má také... O povolání bednář resp. kolář předpokládám že nepůjde, protože v obou případech se dále uvádí, že jde o sedláky.

Proč mne to zajímá:
Ve stejné době a panství totiž řeším záhadu, kdy po svatbě Vojtěcha Bažila s Voršilou Kašpárkovou v roce 1775 spolu měli v letech 1777 až 1784 čtyři děti, u kterých se v matrikách uvádělo příjmení matky po otci správně jako Kašpárková, ale od pátého dítěte v roce 1787 až po jedenácté v roce 1801 matriky uvádějí příjmení matky po otci Bednářová. Někdy v letech 1784 až 1787 tedy muselo dojít k nějaké změně. Původně jsem si myslel, že Voršila Bažilová-Kašpárková zemřela a Vojtěch Bažil se znovu oženil s Voršilou Bednářovou, ale zápis o úmrtí prvně jmenované ani o druhé svatbě jsem v daném časovém rozmezí nenašel. Navíc u těch dětí vše ostatní souhlasí - kmotři i bydliště (ještě šesté dítě se jim narodilo v Tuchonicích, pak žili v malých Pořežanech, takže případná změna příjmení po chalupě z důvodu přestěhování se u dvou dětí nesedí). Než začnu hledat podrobnosti v SP z té doby, tak se to možná vysvětlí zde díky předloženému zápisu... :wink:
Naposledy upravil mix59 dne čtv úno 18, 2021 22:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: O Sobětice 1781 latina

Příspěvekod zburget » čtv úno 18, 2021 22:25

To je "v" jako vulgo = řečený
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12580
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O Sobětice 1781 latina

Příspěvekod mix59 » čtv úno 18, 2021 22:46

Aha. Smysl jsem vytušil, tj. že to bude něco jako "alias", ale slovo "vulgo" mne vůbec nenapadlo (byť mi není neznámé)...
Děkuji !
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků