VYŘEŠENO N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Příspěvekod Zora » pát zář 11, 2020 10:04

Dneska je velmi hezký den, mě vždycky tyhle nečekané příběhy moc potěší...
viz za chvilku SZ Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Příspěvekod zburget » pát zář 11, 2020 11:05

Když strávíte nad luštěním kurentu hodně času, určitě to nebude nikdy zbytečně. I kdbyste nakonec přišel na to, že luštíte nesprávný záznam.
Čtením v podstatě čehokoli to čtení trénujete a půjde vám to pak čím dál tím líp. Čtení je (bohužel) nejzákladnější základ. Bez znalosti čtení starých písem se ve starých dokumentech nehnete z místa.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Příspěvekod DuK » pát zář 11, 2020 13:49

Zburget: s tím naprosto souhlasím. Mě čtení baví a nejenom kurent se chci naučit, ale jsem začátečník a některá slova mi nic neříkají ani kdyby byla tiskacím písmem. Třeba teď když jsem si nakoukal ehelich a unehelich, tak je už v zápisech dobře vidím. Tohle fórum je opravdu skvělé a pomoc vás všech nedocenitelná. Díky moc.
DuK
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte srp 25, 2020 12:44
Oblast pátrání: Velké Meziříčí, Horní Kounice, Běhařovice, Višňové
Rodokmen online: MyHeritage: uns(zavináč)centrum.cz

Re: N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Příspěvekod zeter » pát zář 11, 2020 14:08

Pokud můžu doporučit, naučte se kurentem i psát. To myslím smrtelně vážně. Jednak je to frustrujícím způsobem zábavné, asi jako když se člověk učí psát levou rukou, jednak při procvičování uvidíte a "prožijete" ta písmenka tolikrát, že vám jen tak z hlavy nevypadnou. A není bez zajímavosti vzít si k tomu pak časem i redispero a tuš :-)
Spousta zápisů v matrikách je vlastně dost formalizovaná, a když člověk pochopí, co může očekávat, se spoustou věcí si poradí jen na základě zkušeností, co by tam tak asi mohlo být. Ale občas se objeví zajímavější, málo běžná informace, nebo prostě něco nečekaného, a tam už je potřeba být trochu pevný v kramflecích.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Příspěvekod DuK » pát zář 11, 2020 14:39

zeter: pokusím se to psaní vyzkoušet. Existuje nějaká osvědčená učebnice kurentu? Nebo internetový zdroj?
Díky moc.
DuK
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte srp 25, 2020 12:44
Oblast pátrání: Velké Meziříčí, Horní Kounice, Běhařovice, Višňové
Rodokmen online: MyHeritage: uns(zavináč)centrum.cz

Re: VYŘEŠENO N Ostrov nad Oslavou 1868, němčina

Příspěvekod zeter » pát zář 11, 2020 15:14

takhle z hlavy nevím a musel bych to sám dohledávat; i tady na fóru určitě nějaké odkazy najdete; na netu je toho spousta, tabulky atp.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků