VYŘEŠENO Lindava (ČL) O 1667 němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Lindava (ČL) O 1667 němčina

Příspěvekod zburget » úte čer 30, 2020 7:20

November | 8 | George Klimpel ses Michael Klimpels sohn von Lindenaw mit jungfraw [něco gumované] Elisabeth ses Caspar Strobauchs(?) richters alda eheleibl. tochter voreheliche(?) worden


To příjmení otce je na křišťálovou kouli. Ale po chvíli brejlení do toho jsem odhadl, že by tam mohlo být to, co jste přečetla (bez vědomí toho, co jste přečetla, tedy nezávisle na vás).
Konec zápisu mi smysl nedává, je možné, že to čtu blbě: Manželská dcera předmanželská byla? A nebo to jen blbě překládám. Moje neznalost němčiny je všeobecně známá :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Lindava (ČL) O 1667 němčina

Příspěvekod Zora » úte čer 30, 2020 9:12

Tochter voreheliche(?) worden
Nemohla by to být třeba dcera z předešlého manželství ? Netuším, jen drobná možnost.


Klimpel ses Michael by mělo být spíš asi Klimpel des Michael
Elisabeth ses Caspar by mělo spíš asi být Elisabeth des Caspar

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lindava (ČL) O 1667 němčina

Příspěvekod sanssouci » úte čer 30, 2020 10:39

November | 8 | George Klimpel des Michael Klimpels, Sohn von Lindenau mit Jungfrau Elisabeth des Caspar Strobauchs, Richters alda, eheleibl(iche) Tochter verehelichet worden.

Manželská dcera byla oddána. Slovo „vorehelichet“ se neříká.
Dá se říct: vorehelich – před oddáním. Strobauch se tam dá číst.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Lindava (ČL) O 1667 němčina

Příspěvekod sanssouci » úte čer 30, 2020 18:20

Eheleibliche Tochter znamená, že se narodila v době, kdy byli její rodiče už oddáni – ne před oddáním. Tak: a) před svatbou byla manželskou dcerou Caspara Strobaucha.
To první písmeno u „ses“ bych viděl jako malé d. Ono to vypadá trošku jinak než to druhé s.
Strohbauch by asi bylo zprávné. Příjmení je složeno z dvou podstatných jmen: Stroh a Bauch – Strohbauch.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Lindava (ČL) O 1667 němčina

Příspěvekod Zora » úte čer 30, 2020 19:12

b) byla manželskou dcerou Caspara Strobaucha, ale narodila se jako nemanželská a Caspar Strobauch ji po svatbě přijal za svou.

V téhle době jsem ještě nikdy nenarazila na podobnou zmínku, která by ukazovala na něco podobného, co známe pod pojmem legitimizace. Jestli se nepletu, tak ta legitimizace, jakou známe, přišla až s novým všeobecným občanským zákoníkem na začátku 19. století. Znala vůbec předtím církev něco jako legitimizaci dítěte? Nebylo to jen převzetí příjmení po manželu matky, a to spíš jen omylem zapisujícího?


Přesně tak - v dané době legitimizace neexistovala, bylo ale cosi jako přijetí za své....
ale nemanželské děti běžně přejímaly příjmení matčina manžela.

To přijetí za své se tady někde probíralo, pamatuju si, že jsem to dost dlouho vyhledávala, šlo o latinský výraz... to je všechno, co mně utkvělo v hlavě, bohužel (bylo to z archivu Třeboň, šlo o ekonomicky dobře situovaného muže, snad to byl svobodný člověk (nepodaný) a nemanželské dítě, ona snad byla ze mlýna... ) Nevím, jak to dohledat, víc si nepamatuju...
Ale tenhle akt byl velice zřídkavý, viděla jsem ho zapsaný v matrice pouze tehdy poprvé a zatím naposled.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků