VYŘEŠENO N 1707 Mšec [RA] česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N 1707 Mšec [RA] česky

Příspěvekod JosefJ. » sob čer 27, 2020 17:44

Dobrý den.
Prosím o přečtení barevně označeného, navíc mi není jasný řádek s tím vlastním otcem.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8933/132 vlevo poslední zápis fol 128
Cžerwenitz dne téhož (28.8.1707)
Waczlaw syn Pawla Wegražky a Anny
Levans: Pan Wentzl Czapek (ale přebývá mi nožička) forsst Millsky Tes:
Jakub Liebetzeith mlynarž spalnny?/spaleny? a Giržik
durs? na geho mistr byl wlastnj otecz geho, mistr
polnj z Tržticze. Alžběta Janska sladkowa
srbeczska, a Rosaria Wessela polnj mistro
wa Kornh. P(anst)wj


Ještě poznamenám, že nemohu najít sňatek těchto Vejražkových, tedy Pavla a Anny. Další dítě se narodilo v Kalivodech, pak se usadili v Lodenici u Mšece. Našel jsem https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8933/164 vlevo majus 1707 Kalywod dne posledniho mage; Pawel wlastnj syn Witta Wegražky z Kalywoda, s Kateržinau dcerau Martina Sslegra z Czerwenicz? , kde figurují místa narození prvních dětí, shoduje se jméno otce, ale jméno nevěsty je Kateřina, zatímco rodiče ve sledované rodině jsou stále Pavel a Anna.
V seznamu poddaných je z Přerubenic Martin, kterého pro změnu čtu Schreckl, od roku 1706 https://digi.ceskearchivy.cz/54461/77/1643/1214/40/0 do roku 1710 mu ze seznamu dětí ubyla Anna, zatímco Kateřina zestárla z 10 na 14 let.
Naposledy upravil JosefJ. dne ned čer 28, 2020 16:23, celkově upraveno 1
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1707 Mšec [RA] česky

Příspěvekod zburget » sob čer 27, 2020 18:08

Cžerwenitz dne téhož (28.8.1707)
Waczlaw syn Pawla Wegražky a Anny
Levans: Pan Wentzl Cžiapek forsst Millsky Tes:
Jackub Liebetzeith mlynarž spaleny a Giržik
Durs na geho mistě byl wlastnj otecz geho, mistr
polnj z Tržticze. Alžběta Janska sladkowa
Srbeczska, a Roßina Wessela polnj mistro- (rozdělovátko tam vidím)
wa Kornh.

Tan konec nebude zkratka panství. Čert ví ale, co to je.

Kmotrem byl Jiřík Durs, ale ten se křtu neúčastnil a zastoupil ho jeho vlastní otec.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1707 Mšec [RA] česky

Příspěvekod JosefJ. » sob čer 27, 2020 18:27

Děkuji Vám oběma.
Prostředek Jakuba mi byl divný, ale vyšel jsem z repertoáru křestních jmen.
Místo Roßina mám stále trochu sklon tam vidět Roßaria, ale uznávám, -in- se s písmem shoduje lépe.

Moniko - právě z těch seznamů je ta úvaha, že z nich přes rok této svatby ubyla Anna. Jen si nejsem jistý kvůli odlišnému zápisů příjmení, které v matrice čtu ve 2. pádě Sslegra a v soupise https://digi.ceskearchivy.cz/54461/77/1643/1221/34/0 jako Schreckhl. V odpovídajícím roce 1685 se ale Šlegrovým narodila Kateřina, narození Anny v matrikách nevidím.

U toho sňatku (Weiraschka Pavel A/161) - omlouvám se, přeskenováním se o snímek změnil odkaz
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8933/163 vlevo majus 1707
Kalywod dne posledniho mage; Pawel wlastnj syn Witta Wegražky z Kalywoda, s Kateržinau dcerau Martina Sslegra z Czerwenicz. Testes Martin Bradtka z Družcze, Barton syn tehož Bradtky a Kateržina Kyppowa z Kalywoda?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: N 1707 Mšec [RA] česky

Příspěvekod Kiara » sob čer 27, 2020 21:52

Monika píše:Četla bych Cžiapek - už jsem se tam s takovým vsouváním "i" po "cž" setkala.
Dál "spaleny" - opravdu spálený.
"Durs" - k tomu se mi vynořuje příjmení Duras, ale nevím, jestli to není odjinud.
Na konci bych četla "na Kornh. ow." - ve smyslu polní mistrová na kornhauzském ovčíně, a to i přesto, že "ow" vypadá hodně nepovedeně. Ono to i dává větší smysl.

Shodou okolností mám některá - zde uvedená - příjmení v rodokmenu otce mých dětí :) Jakub Liebetzeith (později přepisováno jako Lieberzeit) byl členem rozsáhlého mlynářského rodu. Spálený znamená Spálený Mlýn v Srbči, okres Rakovník. Příjmení Duras v této lokalitě skutečně existovalo - také ho mám v tomto rodokmenu :)
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: N 1707 Mšec [RA] česky

Příspěvekod JosefJ. » ned čer 28, 2020 15:47

Děkuji za vysvětlení. S tím Schlegrem vs. Schreckerem a Annou nebo Kateřinou se přesunu ze čtení do vhodnějšího fóra: viewtopic.php?f=16&t=51421
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků