VYŘEŠENO O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod APHonza » ned čer 21, 2020 14:20

Dobrý den, jsem začátečník v hledání předků a prosím o pomoc. Je to můj první pokus na tomto Fóru.
Zasekl jsem se nyní (určitě ne naposled) na čtení jmen a názvu obce, odkud do Halenkovic přišel můj předek (praprapradědeček) František Komárek, povoláním mlynář.

Nedokážu přečíst záznam o svatbě, kdy si F.Komárek bere Marianu, vdovu po zemřelém halenkovickém mlynáři (1), a následně i záznamy, které se týkají rodného jména a místa narození Mariany ze záznamu o narození syna Jana (2), případně ze záznamu o úmrtí Marianny (3)

1) Nejprve záznam o svatbě v Halenkovicích
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4071/?strana=31
Jedná se o záznam vpravo nahoře ze dne 30.3.1824.
Já tam čtu toto :
Den : 30.5.
Dům č.237 (oba jsou již na mlýně)
Ženich : Franz Komárek syn Martina Komárka mlynáře z Ober T(?).......?
Manželka : Marianna vdova po Franz St(? Strnad ?)......? mlynáři z Halenkovic

2) Záznam o narození syna Jana v Halenkovicích
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4059/?strana=101
Jedná se o záznam vpravo dole ze dne 16.9.1824
Já tam čtu toto :
Den : 16.9.1824
Jméno Johann
Otec : Franz Komarek mlynář z Halenkovic
Matka Marianna po Cyrill Batniček(?) Schneidermeister (?) z Ratzlawitz (?)

3) Záznam o úmrtí Marianny z Březolup
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9521/?strana=41
Jedná se o záznam vlevo nahoře ze dne 30.10.1852
Já tam čtu toto :
Den 30.10.1852
Jméno Marianna manželka(?) Franze Komárka mlynářského mistra v Březolupech, rozená Cyrill Batniček(?) z Ratzlawitz

4) Pro přečtení jména zemřelého prvního manžela Marianny ze záznamu o svatbě může být zajímavý záznam o jeho úmrtí z Halenkovic
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4076/?strana=74
Jedná se o 8.záznam vlevo ze dne 7.3.1823
Já tam čtu toto :
Den : 7.3.1823
Jméno : Franz Strnad(může být ?) mlynář z Halenkovic

Asi jsem tady toho semlel (předkové mlynáři !) nějak moc, tak se moc omlouvám. Budu vděčný za jakoukoliv radu !
Moc děkuji, Honza (APHonza)
Naposledy upravil APHonza dne úte čer 23, 2020 13:22, celkově upraveno 1
APHonza
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 20, 2020 9:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Oblast pátrání: Střední Morava (Olomouc, Šternberk, Studená Loučka, Přerov, Lazníky, Břest,....), jihovýchodní Morava (Březolupy, Kněžpole, Halenkovice,....), Horní Štěpánov

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod filmovymaniak » ned čer 21, 2020 14:50

Dobrý den,
u 2. Cyril Brtničzek
u 4. Strnad(t)
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod zburget » ned čer 21, 2020 15:51

Zdravím,
předně vítám na fóru!

APHonza píše:Dobrý den, jsem začátečník v hledání předků a prosím o pomoc. Je to můj první pokus na tomto Fóru.
To vás neomlouvá ;-) Ale nebojte, jste tu správně.

Jen pro příště - nekumulujte takhle jednotlivé dotazy do jednoho vlákna. Rozumím tomu, že jste natěšený a chcete pokud možno všechno naráz, ale chce to trochu popořádku. Takhle se vystavujete nebezpečí, že vám vyluštíme jen část (protože část se nepodaří) a pak tady zůstene něco nedořešeno a nikdo to už nenajde.
Lepší je sem dát jeden záznam, ten vyluštíme a údaje v něm zapsané vám můžou pomoct v luštění dalších. A když budete potřebovat pomoct i s tím dalším, je lepší to sem dát pak jako nový, samostatný dotaz. Bude to přehlednější a jasnější.

No, ale když už to tu máme takhle, tak to už nějak vyřešíme tady v tomhle vlákně.

Každopádně - záznamy jsou německy, přepište prosím všechno německy - kdybyste v překladu měl chybu, pak nevíme, co vlastně čtete. A když to přepíšete v originále, tak vás případně můžeme upozornit na to, v čem děláte chybu.

Klidně to opravte do původního dotazu, ať je ten přepis jako první na očích. Pak ale na konec hoďte nový příspěvek (odpověď), jako info o tom, že se něco změnilo. Nám se to tu pak rozsvítí, že ve vlákně něco přibylo a budeme vědět, že je potřeba se sem podívat. Kolega vám tady už nějaké drobnůstky přečetl (nekontroloval jsem, jestli tam nemá chyby), tak to klidně do toho svého přepisu už zapracujte.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod Zora » ned čer 21, 2020 16:38

Určitě pomůže tabulka na převod kurentu do latinky a event. slovník http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
slovnik.cz
Zkuste přečíst nějaká další slova, pomůckou Vám mohou být i jména a příjmení, která znáte.
Drobný bonus pro začátečníka - narození Františka:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=77
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod APHonza » ned čer 21, 2020 19:52

Moc se omlouvám za příliš složitě a široce formulovanou prosbu....polepším se.
Mockrát děkuji za všechny odpovědi, mám z nich velkou radost. Všechno to nějak vstřebám a ozvu se.Literaturu si pořídím.
Zatím moc a moc děkuji.
P.S. Na mlýně v Horním Štěpánově jsem našel odkaz na hned 4 generace Komárků-mlynářů, počínaje rokem 1614
S poděkováním a s pozdravem posílá Honza Komárek (jeden z mála, co nejsou mlynáři)
APHonza
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 20, 2020 9:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Oblast pátrání: Střední Morava (Olomouc, Šternberk, Studená Loučka, Přerov, Lazníky, Břest,....), jihovýchodní Morava (Březolupy, Kněžpole, Halenkovice,....), Horní Štěpánov

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod Zora » ned čer 21, 2020 19:59

Fakt strašně moc pomůže při čtení soustavné přepisování, vyhýbat se postupu - jo, tady je něco napsáno německy, to bude asi ... syn...
Nelenit, podívat se třeba do slovníku, pokud si slovíčkem nejsem jista a porovnat jednotlivá písmena. Faktem je, že spousta slov se opakuje, zápisy mají velmi ustálenou strukturu... Jan ta příjmení a obce občas pořádně pozlobí. Ať se daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod zburget » ned čer 21, 2020 22:41

Nestudoval jsem. co je v záznamech napsáno, ani jestli je tam odkaz na Horní Štěpánov. Tam tu oblast koncika mám ale pročtěnou hodně a Komárků je tam jak much. Takže bych byl trochu opatrný s tím, jestli je to ten správný František.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod Zora » pon čer 22, 2020 1:00

zburget píše:Nestudoval jsem. co je v záznamech napsáno, ani jestli je tam odkaz na Horní Štěpánov. Tam tu oblast koncika mám ale pročtěnou hodně a Komárků je tam jak much. Takže bych byl trochu opatrný s tím, jestli je to ten správný František.

Kolik je tam u vás Komárků, to netuším, ale tenhle je samozřejmě správný...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod APHonza » pon čer 22, 2020 4:29

Chtěl jsem pomoci najít místo, odkud Franz Komárek přišel na mlýn v Halenkovicích. Že někdo najde hned i přímo Franze Komárka, to mě vůbec nenapadlo. Abych to i tak nekomplikoval, tak jsem nepřidal k prosbě záznam o úmrtí Franze Komárka na mlýně v Březolupech 22.7.1863 ve věku 72 let, což přesně odpovídá záznamu o narození z Horního Štěpánova. Jen pro zajímavost přikládám :
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9521/?strana=65
Honza
APHonza
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 20, 2020 9:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Oblast pátrání: Střední Morava (Olomouc, Šternberk, Studená Loučka, Přerov, Lazníky, Břest,....), jihovýchodní Morava (Březolupy, Kněžpole, Halenkovice,....), Horní Štěpánov

Re: O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod Zora » pon čer 22, 2020 4:46

Přesně tak jsem Váš dotaz pochopila a na něj jsem odpovídala.

Tak,. jak máme v pravidlech :
V případě, že chcete přečíst jen jedno slovo, zpravidla jméno, místo, či povolání... Tak to napište na začátek zprávy. Stačí pak napsat jen pár slov před požadovaným slovem.

Protože jsem na štíru se čtením, blbě vidím, tak vždycky, než píšu název nějaké obce, se přesvědčím, že se tam dá dotyčný najít... Pokud bych nenašla, píšu to do odpovědi.
(hledání mně netrvá tak dlouho, jako čtení se stoprocentní jistotou)

Tak ať se daří i do budoucna. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

VYŘEŠENO O, 1824, Halenkovice, němčina + další

Příspěvekod APHonza » úte čer 23, 2020 13:13

Moc všem děkuji za pomoc, pomohli jste mi vyřešit víc, než jsem mohl čekat.
Nalezený František je jeden z řady generací Komárků v Horním Štěpánově, Vdova po mlynáři Strnadovi je dcerou Cyrila Brtníčka z Radslavic (u Vyškova), kde jsem ji díky Vám našel.
Moc mi pomohly Vaše připomínky, příště to snad zvládnu líp.
Honza K. (ten co není na rozdíl od ostatních předků mlynář)
APHonza
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 20, 2020 9:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Oblast pátrání: Střední Morava (Olomouc, Šternberk, Studená Loučka, Přerov, Lazníky, Břest,....), jihovýchodní Morava (Březolupy, Kněžpole, Halenkovice,....), Horní Štěpánov


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků