matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » čtv dub 16, 2020 8:17

Zora píše:809
zde je narození Anna, u matky Anny je uvedeno, že je rozená Štětková , myslivce z Nedvězí č. 2
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8099/126
Takže přibyla další osoba


takže dcera a vnučka Matěje Štětky

Já si to zatím všechno zapisuji a třídím, díval jsem se i na roky a moc se na ně spolehnout nedá.
např. Anna, manželka Josefa st. zemřela devět let po svatbě,ale bylo jí pouze o šest let více
nebo Josefu ml. bylo při první i druhé svatbě 28 let...
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » čtv dub 16, 2020 8:29

Zora píše:
na stejné stránce i svatby dcery Františky
je tam poznámka, že otec je revírník panství Lešany kapitulního,. tedy zřejmě Lešanské panství patřilo pražské kapitule? To si ověřte.


to sedí:

1683

Dne 11. prosince tohoto roku zakoupila Kapitula na hradě Pražském Lešany, Břežany, Netvořice a Nedvězí. Centrem tohoto nově vzniklého panství se staly Lešany.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » čtv dub 16, 2020 8:48

ano, roky často nesedí...

U svatby se údaje čerpaly z křestního zápisu, ovšem, pokud byli místní, z farnosti. Jinak si doklady musel kněz vyžádat. Ne vždy se to tak dělo, zejména u druhých svateb mužů bývají údaje velmi nepřesné. Často vidím, že kněz buď údaj o věku rovnou opsal z předchozí svatby, nebo si ho nějak nepřesně dopočítal odhadem.

Stejně tak u úmrtí, mělo by se to ověřovat, ale často se kněz spolehl na sdělení pozůstalých v horším případě kamarádů, známých... U zemřelého už vůbec nešlo o přesnost, tam se údaje liší klidně i o deset a více roků (oproti narození)
Muž vykonával svou práci do té doby, než ji přestal zvládat, pak se o něj staraly děti ( často výminkářská smlouva). Nečekal ho většinou odchod do penze :-), čili úmrtní věk nikdo nekontroloval, nikoho to už vlastně nezajímalo.

S velkou pravděpodobností je to, co jsem dohledala kolem Štětků, správné ... Jenže zatím pořád netušíme, odkud přišli.
Našel jste zmínku o panství Lešany, vložte ještě odkaz, prosím. Je pravděpodobné, nebo spíš možné, že Matěj Štětka byl na toto panství přesunut z jiného panství ve vlastnictví kapituly... Jenže já jsem z Moravy a tohle znám jen a jen mlhavě....
Zase asi až večer, pokud bude čas.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » čtv dub 16, 2020 12:12

Zmínku o kapitule jsem našel přímo na stránkách obce Lešany: https://www.obeclesany.com/lesany-historie/d-3541

Dle zmínky o zrekonstruované kapličce jí některé pozemky stále náleží (na stránce úplně dole): https://www.kapitula.cz/monuments

A konečně v dalším dokumentu na str. 26 je historie panství i s odkazy na gruntovní knihy: http://www.ahmp.cz/page/docs/prehled-pi ... spravy.pdf
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » čtv dub 16, 2020 12:20

Dobrý úlovek :-).
V mezičase jsem našla nějaký výskyt příjmení Štětka, tak ty obce zkusím porovnat s onou mapkou, ale později. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » úte říj 19, 2021 16:35

Dobrý den, po nějaké době jsem opět zabrousil do těchto vod a všiml jsem si vašeho posledního příspěvku, který naznačuje nějaké pokračování, ale žádné jsem nenašel. Dopadlo to tehdy nějak?
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » úte říj 19, 2021 18:44

Po roce a půl už tyto informace nemám v hlavě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 46 návštevníků