matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » úte dub 14, 2020 15:04

Hezký den,

prosím o pomoc s přečtením třetího záznamu (Antonín) v následujícím zápise:
https://drive.google.com/file/d/1ayxdLG ... sp=sharing

Otec: Josef Štětka ... syn Josefa Štětky ...
Matka: Magdalena ... Jakuba Culka ... z Libice a matky Magdaleny rodem ... Zarybnicky ...

to samé by mělo být i v o dva roky mladším zápise u čtvrtého záznamu (Antonín), ale jméno matky se mi zdá jiné:
https://drive.google.com/file/d/1a7--Cf ... sp=sharing

Otec: Josef Štětka ... syn Josefa ...
Matka: ... + Jakubovy Culkovy ... z Libice a matky Magdaleny rodem Zárybnicky ...

Pokud to je stejné, tak stačí rozluštěný první záznam.

Děkuji
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2020 15:12

Magdalena
Marie
(Máří Magdalena)
obě jména se často zaměňovala, doma jí třeba říkali Majda.

S velkou pravděpodobností jde stále o stejnou osobu.
Zbytek zkuste přepsat, určitě zvládnete ještě o trochu víc, než jen příjmení a názvy obcí. Držím palce, ať se daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » úte dub 14, 2020 16:04

Děkuji za důvěru, ale nevědět z indexu, že tam ta jména mají být, tak bych nepřečetl ani ta. Jediné, co jsem po půl hodině sám rozluštil je Zárybnický. Navíc s velkou pomocí dalších záznamů. Ta kurzíva ze začátku devatenáctého století mi pořád odolává. Teda jako sem tam nějaké písmeno poznám, ale smysl mi to moc nedává.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2020 16:37

tabulka na převod kurentu: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
Postupujte od jmen a příjmení, která znáte, zápisy mají stálou strukturu, hledejte slova syn, dcera, otec, a povolání, která třeba už znáte. Pomohou také názvy ovcí.

Určitě se Vám něco dalšího podaří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » úte dub 14, 2020 19:17

Nakonec se mi podařilo najít tabulku, jak vypadají jednotlivá písmena v kurzívě v průběhu času a trochu se v tom zorientovat. Vámi doporučovanou tabulku jsem použil v začátcích pro hrubou orientaci. Ale písmena právě řešenému textu prakticky neodpovídají. Starší i novější texty už louskám. Sice pomalu, ale jde to. Ale konkrétně s těmito zápisy mám problém, proto píšu. Co čtu mi totiž smysl nedává, ale zkusím napsat přesně co vidím:

Otec: Jozef Sstětka wysdaužily dewjenik a spalu Kopelnik libičky syn Jozefa Sstetky tewjmnka z ?ledajzyho kraje Benam skess(h)o

když nevím, co si tam domyslet, co tam může být, tak je to opravdu těžké, třeba jenom ve jménu Jakuba Culka je písmeno 'a' zapsáno třikrát jinak a třeba hned první písmeno u matky prostě nechápu jak přečíst jinak, než že si ho domyslím. Až budu mít zase hodinku, dvě, doplním i tu matku.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2020 19:41

otec i dědeček dětí byli revírníci, (lesníci)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod zburget » úte dub 14, 2020 20:05

Pokud můžu radit, nepoužívejte tabulky, kde je spousta různých tvarů písmen. To je cesta do pekel. Něco takového můžete použít v případě, že už dobře zvládáte kurent, správně identifikujete písmena a narazíte na nějakou těžkou obskurnost. Na klasický kurent používejte jen tu jednu tabulku, na kterou vám posílala odkaz Zora. A tenhle záznam je naprosto ukázkový čistý kurent.
To, že některá písmena vypadají jinak, je normální - v 1. třídě jsme se všichni učili psát stejné psací písmo a porovnejte rukopisy několika lidí.

Spíš si vemte tenhle přepis a tu onu tabulku a hledejte podobnost mezi těmi písmeny. Zjistíte, že mají opravdu tvar, jako v té tabulce. Tohle tvrzení neplatí prakticky pouze pro velká písmena, která stejně každý psal, jak mu brk padl pod ruku.

Otec: Jozef Sstětka wysdaužily Rewjrnik a spolu Kostelnik libicky syn Jozefa Sstetky Rewjrnika z Nedwezyho kraje Benaunskyho


Pokud některá písmena nebudete moct v textu identifikovat, napište a já je vám tam vyznačím. Uvidíte, že mají fakt stejný a nebo velice podobný tvar, jako v té tabulce.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » stř dub 15, 2020 7:32

Díky moc za kostru, které se mohu chytit, ale právě s těmi prvními písmeny mám největší problém, třeba s R u Rewjrnik, tuhle podobu jsem našel až v alternativní tabulce, navíc jsem tu vůbec nečekal velké písmeno a třeba Kostelnik je typický příklad! K budiž, ale v druhém písmenu vidím u, ještě je tam ten kroužek, s asi jo, ale t je najednou úplně jiné než jinde v textu. Třeba u Sstětka je také napojení s a t, ale jiné. A konec slova nik je zase jiný než o řádek výše. Podobně se nechytám u Nedwezyho, N se skládá ze dvou znaků! a u písmen wez mi tam chybí to e a přebývá tečka.

Připadám si jako když se učím angličtinu, horko těžko rozumím spisovné verzi a najednou na mě promluví anglicky francouz a já jenom zírám. Ale u kurentu mám největší problém u na první pohled úhledných textů. Dost stěžování na mrtvého pisatele, zkusím tu matku:

Magdalena dc. Jakuba Culka mystra ppewcuwskyho z Libice a matky Magdaleny rodem Ján Zarybničky Bednař z Bezděkcra

Snad se mi něco podařilo rozlousknout, díky vašemu textu to celkem šlo.

Jinak jsem se koukal na tuto tabulku, není to jenom náhodný výčet, ale jak to je po těch obdobích, tak mi to celkem pomohlo: http://www.genea.cz/informace/pomucky/vzory-pismen/, hlavně u těch velkých písmen.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » stř dub 15, 2020 7:42

spíš asi ssewcowskyho

pozor na písmena p, s
navíc ss - nahrazovalo š
písmena
U a C
bývají opatřena znaménkem v podobě háčku, kroužku, čárky, podle písaře. , tak je dokážete odlišit od podobných.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod zburget » stř dub 15, 2020 9:51

Luk42 píše:Díky moc za kostru, které se mohu chytit, ale právě s těmi prvními písmeny mám největší problém, třeba s R u Rewjrnik, tuhle podobu jsem našel až v alternativní tabulce,
No jo, rukopis…

navíc jsem tu vůbec nečekal velké písmeno
Takový zvyk podle němčiny - podstatná jména s velkým písmenem

a třeba Kostelnik je typický příklad! K budiž, ale v druhém písmenu vidím u,
To je trochu chyták - ten akcent patří ke K - všimněte si, že každé velké K k sobě má tenhle akcent. malé o se velice často píše takhle otevřené.
s asi jo, ale t je najednou úplně jiné než jinde v textu. Třeba u Sstětka je také napojení s a t, ale jiné.
u kostelníka je ta ligatura st naprosto typická. U Štětky je spíš trochu nestandardní - tohle ale do oka dostanete jen cvikem.
A konec slova nik je zase jiný než o řádek výše.
Jo, tady je koncovka -njk. J je psáno místo dlouhého í.
Podobně se nechytám u Nedwezyho, N se skládá ze dvou znaků!
To N dalo chvíliu pokouřit i mně. Já ho sice podezíral, že je to N, ale hledal jsem na stránce další výskyty tohohle dvojpísmene a asi až na třetí pokus jsem nabyl jistoty, že je to N.
a u písmen wez mi tam chybí to e a přebývá tečka.
Tohle je taky trochu zamotané. e s tečkou je ligatura ie (ě). Vyskytuje se celkem často. Zvyknete si :-) Bezvadné pak je, když se vám motají části písmen z horního řádku s částmi písmen z dolního řádku. Taky jsem chvíli přemýšlel, která čára k čemu patří.

Obrázek

Jinak jsem se koukal na tuto tabulku, není to jenom náhodný výčet, ale jak to je po těch obdobích, tak mi to celkem pomohlo: http://www.genea.cz/informace/pomucky/vzory-pismen/, hlavně u těch velkých písmen.
Jo, velká písmena bývají někdy dost peklo. Ale jak jsem psal, s tou tabulkou buďte hodně opatrný. Já vám její používání nedoporučím. Bude vás to jednak zdržovat a druhák i plést. Ale je to na vás. Každému vyhovuje něco trohu jiného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod zburget » stř dub 15, 2020 9:56

Magdalena dc. Jakuba Culka mjstra ssewcowskyho (tady ten akcent značí c) z Libice a matky Magdaleny rodem Ján Zarybnicky Bednař z Bezděkowa
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » stř dub 15, 2020 10:16

Někdy pomůže nad českým slovem trošku přemýšlet, přečíst si ho nahlas... mistr pevcuvský. a hledat velmi podobné slovo s nějakým "obsahem". Takhle to mnohdy dělám já, blbě vidím... Funguje to tak samozřejmě i v němčině. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » stř dub 15, 2020 11:15

Díky moc za trpělivost a hlavně za vysvětlení, hned to mohu aplikovat na další texty. Jenom to člověka prostě někdy netrkne. Hlavně pokud si nevěřím, že mám dobře ten zbytek. Prostudoval jsem spoustu teorie, ale praxe je nenahraditelná.

Ještě bych se chtěl zeptat na místopis u otce, porovnával jsem to i se zápisem v druhém odkaze a nedává mi to moc smysl.

z Nedwezyho kraje Beraunskyho

Pokud bych si to přeložil, tak Nedvězí ani kraj Benounský, či Berounský nikde poblíž není (z Berouna na Vysočinu je to přes půl republiky). Nebo mohli lesníkům přidělovat nové revíry i velmi daleko?
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Zora » stř dub 15, 2020 13:04

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9528/287

tady najdete s největší pravděpodobností narození sestry Alžběty, pro nedostatek času jsem víc nehledala.

je to 25. martius, otec Josef Štětka, myslivec.

Projděte matriky nejen pro obec Nedvězí, ale pro celou farnost LIbice nad Doubravou, Štětkov jsou tam vedeni i v jiných obcích.

zde je index, ale možná bude hledaný Josef mladší, chce to projít další knihu.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9560/131

tady je možná index - svatba Josefa r. 1793
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9560/24
možná svatba
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9556/77

oba snoubenci jsou vedeni jako vdovci, u Josefa je napsáno , že je synem někdejšího revírnika
Anna jako vdova má příjmení po zemřelém manželovi...

tady jsou dvojčata z prvního manželství, první a druhý zápis, nic z toho kloudně nepřečtu 1792 (je tam ale adjunkt)
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9528/283

J možné, že tato manželka zemřela při náročném porodu a proto se Josef žení podruhé.
čili - výše uvedená Alžběta bude dcerou tohoto Josefa z tohoto manželství...
Asi byste měl vložit odkazy na úmrtí, abychom se lépe orientovali podle věku. Nebo Vám v tom udělám pěkný zmatek.
-----
Všeobecně se myslivci řadí mezi stěhovavá povolání, přesunovali se podle působiště na opravdu velké vzdálenosti.-

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1827/29, Libice nad Doubravou, česky

Příspěvekod Luk42 » stř dub 15, 2020 14:27

Děkuji za zajímavý tip, určitě to projdu, ale Josef ml. by měl být starší, protože svatbu s Majdalenou měl v Libici v roce 1811 a v té době mu mělo být 28 let. Takže ani ta svatba jeho otce moc nesedí.

Mohu se zeptat podle čeho jste vybrala právě toto Nedvězí? Každopádně děkuji za váš čas, který mi věnujete.

---

Doplňuji o příslušné odkazy:

Svatba Josefa Štětky (vpravo nahoře): https://drive.google.com/file/d/1hSrGlj ... sp=sharing
Úmrtí (vpravo, čtvrtý záznam): https://drive.google.com/file/d/10cIBIt ... sp=sharing
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků