VYŘEŠENO O 1824 Lučiště česky?

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod jablko50 » pon bře 30, 2020 21:50

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... w=173&h=89
první vlevo
domnívám se a doufám, že to je Matěj Lokajíček a Marie Procházková
1824 24. února??
Matěj Lokajíček ....? syn Martina? Matěje? Lokajíčka, rolníka?....z Lut...(Lutschischt??) .... dál nepřečtu ten škrabopis vůbec
33 let
Maria, dcera ... Jakuba Prochazky , pasáka? z L...... ...? a matky Marie rozené
svědkové? Jakub Procházka Jakub Slavík?
a uff, víc nevím

děkuju velmi pěkně za pomoc
Naposledy upravil jablko50 dne stř dub 01, 2020 14:32, celkově upraveno 1
jablko50
 
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 30, 2020 13:38
Oblast pátrání: Spálené Poříčí, Mrtník, Pičín, Praha, Smečno

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod zburget » pon bře 30, 2020 21:57

No, poradím vám jednu věc. Zkuste to přepsat naprosto přesně tak, jak je to v záznamu. V přesné transliteraci. Nápověda - nikde tam nevidím ě, í, v, č. Je možné, že toho pak vyluštíte daleko víc.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod jablko50 » úte bře 31, 2020 16:45

Bohužel to vůbec neumím já to jen odhaduju a vy mě trápíte, to od vás není hezký :cry:
jablko50
 
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 30, 2020 13:38
Oblast pátrání: Spálené Poříčí, Mrtník, Pičín, Praha, Smečno

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod Zora » úte bře 31, 2020 16:56

tabulka na převod kurentu: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
zkuste hledat pomoví převodní tabulky, máte to trošku lehčí, zápis je v češtině. Najděte si písmena, která víte s jistoou, nejlépe ve jméneh, příjmeních, opakujících se slovech (otec, matka...) a porovnávejte ta potřebná neznámá...

Všimněte si v tabulce i diakritických jakoby znamének -. nad U je kroužek nebo háček (jakoby), nad C háček nebo někdy tečky (jakoby) Pak můžete hledat ve Vašem textu tato písmena...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod zburget » úte bře 31, 2020 19:31

jablko50 píše:Bohužel to vůbec neumím já to jen odhaduju a vy mě trápíte, to od vás není hezký :cry:
Věřte, že se vám snažím pomoct tak, jak to pro vás bude nejlepší :-) Jestli se chcete pohybpvat v starých matrikách, tak se kurent naučit číst budete msuet. Bez něj to nejde.

Ale abych nebyl za toho zlého a neochotného, přepíšu vám ženicha:
1824 24. Unora
Mateg Lokagjcžek scela propussteny wogak, polnj pastjž a syn otce Wogtecha Lokagicžka, polnjho pastjže z Lutcžisst z Nra 25 Pnastwj Porič a Matky Ani rozene Kowařjk z Liznice panstwj Pořič, poddany k Pořičj.

Vemte si tabulku, na kterou vám dávala odkaz Zora, projděte si komplet, co jsem vám přepsal, najděte si v textu všechna písmena. Jestli některé nenajdete, napište, vyznačím vám ho tam.
S touhle pomocí zkuste nevěstu ještě jednou. Nevadí, když to bude špatně nebo neúplně. Pak vám to tam doplníme a opravíme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod jablko50 » úte bře 31, 2020 22:56

tabulku mám a nejde mi to, tak když mi nechcete nebo nemůžete pomoci to vyluštit, tak končím a už mě to nebaví
ach jo, tak já to ještě zkusím a díky za nápovědu.... :oops:

Maria dcera otce Jakuba Prochazky sedlaka z Lutczist, panstwy Pořič a matky Marie rozene ??? Wltčzek ?? z Lutcizst z Nra 5 panstvi Pořič poddana k Pořičj
jablko50
 
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 30, 2020 13:38
Oblast pátrání: Spálené Poříčí, Mrtník, Pičín, Praha, Smečno

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod zburget » stř dub 01, 2020 6:32

jablko50 píše:tak když mi nechcete nebo nemůžete pomoci to vyluštit, tak končím a už mě to nebaví
To rychle házíte flitnu do žita. Právě že vám pomoct chceme. A to nejlíp, jak můžeme. Že vás to naučíme číst. Tohle je opravdu velice hezky napsané. Co budete dělat, až narazíte na ale opravdu naškrábaný zápis. To pak budete koukant na zápis vašeho předka a vůbec ho nepoznáte. Jak pak chcete něco hledat?

Marie dcera otce Jakuba Prochasky sedlaka z Lutcžisst, panstwy Pořič a matky Marie rozene Wltek (ano, výborně!) z Lutcizsst z Nra 5 panstwy Pořič poddana k Pořičj

No vidíte, super! Přečtenop naprosto správně - těch pár drobnůstek je skoro nepodstatných. Na co vás upozorním - všimněte si rozdílu mezi -s- a -ss- např. ve slovech panství a Lučiště. Ona vůbec ta skupinka -sst je celkem typická a je potřeba se ji v textu naučit vidět na první pohled. A pak druhá drobnůstka - je konvence zapisovat spřežky cž a rž s háčkem nad ž. Ale to je jen tak pro upřesnění.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2020 7:21

Já obdivuji, jak rychle jste poznala, že se např. nejedná o pasáka ale o sedláka. to je úžasné... už jsem zvažovala, že Vám někdo pomáhal... :-)
Vidíte, v klidu všechno jde. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod jablko50 » stř dub 01, 2020 14:31

Tak já vám oběma děkuju za podporu a pochvalu - na toho Wlčka jsem hrdá a nikdo mi nepomáhal. Seděla jsem na tom do půl druhý v noci. A že to je pěkně napsané? Pěkně děkuju, myslím, že víc přečíst nejsem sto.
Mějte se krásně a já jdu bádat. Blanka
jablko50
 
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 30, 2020 13:38
Oblast pátrání: Spálené Poříčí, Mrtník, Pičín, Praha, Smečno

Re: VYŘEŠENO O 1824 Lučiště česky?

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2020 14:38

Držím palce, postupně vše zvládnete, slova se opakují....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků