VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod TomasHabenicht » pon bře 30, 2020 18:11

Dobry den,
potrebuji potvrdit/vyvratit moji domenku, ze to umrti se tyka mrtve narozeneho.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 22#scan222
Levy sloupec, uprostred 6.5.1720 Lindenau.
Anna Dorota Habenicht, dcera Krystofa.
Ty dalsi 3 slova netusim, co znamenaji. To posledni je begrabt - pohrben.
Mezi temi slovy je nejspis 0, ktera mi evokuje, ze se jedna prave o mrtve narozene. Druha indicie je, ze jsem prosel i matriku narozenych a tam neni tato dcera uvedena.
Dekuji.
Naposledy upravil TomasHabenicht dne pon bře 30, 2020 19:13, celkově upraveno 1
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Radix » pon bře 30, 2020 18:21

Ohne Meeß begraben
Radix
 
Příspěvky: 3190
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod TomasHabenicht » pon bře 30, 2020 19:11

diky za precteni
jinymi slovy, kdy presne zemrela tam napsano neni, takze asi ten den
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Zora » pon bře 30, 2020 19:19

Jen doplnění, mrtvonarozené dítě nelze pokřtít... Děvče mělo jmono, dostalo ho při křtu, čili zemřela velmi brzo po narození. Mohla křtít porodní bába z nouze.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod TomasHabenicht » pon bře 30, 2020 20:15

dekuji, to mi nedocvaklo, ale farar ji nezapsal, to je fakt
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 67#scan167
a sourozence ma 1718 a 1722, takze mi nezbyva nez Z = N
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod zburget » pon bře 30, 2020 20:17

Zora píše:Děvče mělo jméno … Mohla křtít porodní bába z nouze.
Nevím, jak jinde, ale v oblasti, kde jsem se pohyboval, tak když křtila jen porodní bába, tak dítě jméno nemělo. Takže spíš bych hádal, že proběhl i obřad v kostele.

To, že dítě nebylo zapsáno v matrice křtů může být jednak proto, že ho tam prostě zapomněli zapsat a nebo zemželo dřív, než někdo tu matriku dopisoval (nezapisovalo se hned při křtu samotném, ale až dodatečně) a proto ho tam už ani nepsali.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12615
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Zora » úte bře 31, 2020 4:37

TomasHabenicht píše:dekuji, to mi nedocvaklo, ale farar ji nezapsal, to je fakt
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 67#scan167
a sourozence ma 1718 a 1722, takze mi nezbyva nez Z = N



Určitě je to správně, vzhledem k době, po kterou bylo dítě na světe, moc jiných možností není... :_)

Dítě se narodilo v roce 1720, na to jsem nedávala včera v noci zas tak moc pozor. Přesná nařízení, co porodní báby smí, nesmí a jak , se datují z doby vlády Marie Terezie. z hlavy - myslím, že opatření byla vydána 1759.
Na počátku 18. století probíhala tahle následná úmrtí novorozenců bez přesných pravidel a zcela jistě se zápisy o průběhu toho kousku života různě lišily.
Rozhodně se do matriky nezapisovaly porodní báby, které byly u porodu, to platilo až úředně až od roku 1825, tedy o sto let později.

Naopak v matrikách vídám, že dítě bylo pokřtěno s několikadenním odstupem po narození (většinou se pak u křtu objevuje nějaká významnější osoba z jiné obce, na jejíž příjezd se asi čekalo. ) Tím chci říct, že i kolem r. 1620 se už z hlediska církevního rozlišovalo datum narození a datum křtu.
Ze strohých údajů, které máte k dispozici, mně vychází, že ihned po porodu bylo dítě přineseno do kostela, tam pokřtěno a následně zemřelo. (nebyl k dispozici přesný čes života- bez "měření")
Myslím si, že není třeba pouštět se do úvah, kdy přesně se dítě narodilo, můžete se ještě zkusit podívat na mapu, zda by se otec s dítětem do kostela dostal vzdálenost) a také zvážit možnost, zda nebyl přivolán kněz přímo domů, pokud třeba matce hrozilo úmrtí při porodu... Tady bych ale zvažovala ekonomické postavení rodiny, asi si tohle nedovolil podruh, ale spíš větší sedlák nebo úředník.

Na netu se dá najít dost především diplomových prací o tomto tématu, pokud by Vás to blíže zajímalo, nedělejte si obrázek o práci porodních bab jen podle toho, co někdo napíše, ale postupně získáte vlastní názor . Každý máme matriční zkušenosti z jiné oblasti a také je jinak vyhodnocujeme.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod TomasHabenicht » stř dub 01, 2020 7:31

tak takove znalosti fakt nemam, dekuji za ponauceni
jen jedna poznamka, když se podivate o par zaznamu vys, umrti 4.5. také v Lindave, tak tam je take napsano "bez mereni", ale pak tam jsou 4 tydny
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2020 7:42

TomasHabenicht píše:tak takove znalosti fakt nemam, dekuji za ponauceni
jen jedna poznamka, když se podivate o par zaznamu vys, umrti 4.5. také v Lindave, tak tam je take napsano "bez mereni", ale pak tam jsou 4 tydny


Dobrý den, já zas nemám takové oči, abych vůbec přečetla ono slovíčko Mess, nebo možná špatně chápu jeho význam.
Vidím tam i zápis stáří jeden rok, také bez M...
Když se ale podívám na okolní zápisy, tak většinou na tomhle místě v zápisu stojí mit requiem... tedy se zádušní mší...
Německy se řekne
mše (círk.) - Messe

Je tedy možné, že se u malých dětí jednalo o zápis, že bylo pohřbeno bez mše.

U běžného katolíka by mělo býz poslední pomazání( dnes pomazání nemocných), k tomu se do matrik píše jméno kněze s uvedením - zaopatřil
a pak uložení do hrobu - kdo pohřbil (kněz, který vedl obřad)
U dětí je většinou pouze pohřbil, souvisí to s tím, že neměly za sebou ještě první přijímání, samostatně neprojevily (kvůli věku a míře poznání) svou vůli.
Takže jim nemohl kněz ani udělit poslední pomazání.
Je tedy možné, že ono dítě se třeba narodilo dříve... neumřelo hned po porodu, ale nevepsali mu záznamu věk.
Z
..
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod TomasHabenicht » stř dub 01, 2020 8:48

asi to bude bez mse, to zni lip si myslim
ale kazdopadne pro me je to N=Z :-)
to je to, co jsem potreboval primarne vedet

ted tu zase lustim svatbu rodicu te mrtve holcicky, vypada to relativne hezky citelne, ale stejne netusim
predpokladam, ze za jmenem nevesty - Dorotha je jmeno a prijmeni jejího otce
a nic smysluplného me nenapada, puvodne jsem myslel Bernard, ale to tam proste není, vypada to jako nejaky B(L)endroad Bratschninlord, ale to prece není zadne jmeno v Sudetech, to zni anglicky :-)
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 96#scan196
nenapada vas něco? vpravo dole
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2020 9:19

Doporučuji vložit jako nový dotaz. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Radix » stř dub 01, 2020 9:35

Andreas Bretschneider
Radix
 
Příspěvky: 3190
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2020 9:55

jen drobnost, ženich byl pravděpodobně vdovec a nevěsta pozůstalá dcera po....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod TomasHabenicht » stř dub 01, 2020 10:41

diky oběma
to A jako Andres me fakt nenapadlo, ted uz to dava smysl
toho vdovce jsem si také vsimnul, ta pozustala, to jsem nevedel
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: VYŘEŠENO Z 1720 Lindava nemecky

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2020 10:57

TomasHabenicht píše:diky oběma
to A jako Andres me fakt nenapadlo, ted uz to dava smysl
toho vdovce jsem si také vsimnul, ta pozustala, to jsem nevedel


Pro příště jako samostatný dotaz a podle pravidel, díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zburget a 40 návštevníků