VYŘEŠENO - N Postupice 1718 čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - N Postupice 1718 čeština

Příspěvekod Entita » pát úno 14, 2020 21:19

Dobrý den,
prosím o pomoc se čtením. Zápis na pravé straně třetí nahoře: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12923/20.

Já přečtu: Z Popowitz z 14 dito (novembri), Pokřtiena dzera Barbora, otec Matieg Krampera, Matky Joanny. Levans: P. Anna Marie Horska fogt? z Launowitz. Testes: P. Anna Barbora ?Hagkowa ?purkrabj z Popowitz,
Anna ? Posmistrowa ??? z Huti. P. Maxmilian Rudolf purkrabj ? z Gankowa? , Josef ??? z Postupitz. Bapt. Joan Carol. Czenek.....


Jde o první nalezené dítě tohoto páru, v tomto období by měl být Matěj sládek, v Popovicích je ještě zapsaný syn nar. 1720, pak o něm cca 20 let nemám stopu a následně byl šafářem na již větších statcích, samozřejmě s častým stěhováním. Pokouším se o zpřesnění čtení místních názvů - každá stopa k možnému hledání dalších údajů se hodí. Díky všem za čas.
Naposledy upravil Entita dne sob úno 15, 2020 12:29, celkově upraveno 1
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: N Postupice 1718 čeština

Příspěvekod zburget » sob úno 15, 2020 1:30

Z Popowitz d(ne) 14 dito (novembri), Poktiena dczera Barbora, otecz Matieg Krampera, Matky Joanny. Levans: P. Anna Marie Horska hegt(manka)(?) z Launowitz. Testes: P. Anna Barbora Hagkowa purkrab(ka) z Popowitz,
Anna Gosmistrowa(?) holowa z Huti. P. Maxmilian Rudolf purkrabj z Gankowa, Jozef Trhadlyk z Postupitz. Bapt. Joan Carol. Czenek p.t. Curat(us) Postup(icensis)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Postupice 1718 čeština

Příspěvekod Entita » sob úno 15, 2020 10:00

Moc děkuji za vaše čtení.

Trhadlyka bych nedala vůbec :oops: , Gosmistrowa je rovněž přínosem - koukám na to znovu, smysl by v tomto případě spíš měla Glosmistrowa, ale to tam opravdu přečíst nemohu, l chybí. Přesto myslím, že jde zřejmě o označení postavení (profese muže) a příjmení je další slovo - díky vašemu navedení možná Hoklowa ? Před l je každopádně nějaké písmeno, vidím slabou horní smyčku i dolní smyčkování snad nejpodobnější k.

JInak se tedy bohužel zdá, že je to spíš přehlídka titulovaných dobře postavených, než jakékoliv vodítko k místu působení před/po nebo místu původu matky. Snad to tedy lehce podporuje domněnku, že by mohlo jít o úplně první dítě páru při té plejádě významných posebraných spíš z širokého okolí (časově by to tak i mohlo být), ale tím asi význam zápisu skončí, škoda.

----------------------------------------
Jen tedy pod čarou, zjistila jsem, že nejsem schopná správně přepisovat do písmenka. :oops: :oops: Už druhý zápis bojuju s těmi písmeny, které mozek zřejmě automaticky přečte, např. Budenin/Budenjn, otec/otecz, já při kontrole hledám každou tuhle mrťku a mozek to tam čte a ono to tam není - nebo i naopak. Jediná cesta asi bude vložit jako mezicestu papír - psát přímo z obrazovky a pak zase z papíru sem, zkusím příště, jestli samokorekturu mozku dokážu odstavit. Docela mě to u sebe samé překvapilo... co ten mozek umí. :oops:
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: N Postupice 1718 čeština

Příspěvekod zburget » sob úno 15, 2020 12:06

Entita píše:Trhadlyka bych nedala vůbec
Když na to teď koukám znova, tak bych šekl, že tam bude spíš Tkhadlyk

Gosmistrowa je rovněž přínosem - koukám na to znovu, smysl by v tomto případě spíš měla Glosmistrowa,
Na tohle jsem taky hleděl celkem dost dlouho a vyloženě hádal, co by to mohlo být. Že je to zaměstnání / postavení jejího muže bylo zjevné hned od začátku, ale co to je, jsem taky spíš hádal. Nakonec jsem naznal, že na začátku by mohlo být Hl…, ale to je prokazatelně ptákovina. Tak jsem to odhadnul na Gl… Jenže to l mi o půl druhé ráno při přepisu nějak uteklo. Takže ano, chtěl jsem napsat Glosmistrowa. L je ta čárka před o.

díky vašemu navedení možná Hoklowa ? Před l je každopádně nějaké písmeno, vidím slabou horní smyčku i dolní smyčkování snad nejpodobnější k.
Může být. Je to tam namaštěné tak, že je to možné. Já v tom po nějaké době hleděni do toho už takl nějak naznal, že je prostě o napojené dlouhou vodorovnou čárou přímo na l. A to mezi tím je čert ví co. Ale k to klidně může být taky.

Čímžto vším jsem chtěl říct, že i mně je potřeba kontrolovat a hlídat. Zvlášť, když píšu odpověď v takovou nekřesťanskou hodinu :-)

Jinak se tedy bohužel zdá, že je to spíš přehlídka titulovaných dobře postavených, než jakékoliv vodítko k místu působení před/po nebo místu původu matky. Snad to tedy lehce podporuje domněnku, že by mohlo jít o úplně první dítě páru při té plejádě významných posebraných spíš z širokého okolí (časově by to tak i mohlo být), ale tím asi význam zápisu skončí, škoda.
S tím bohužel souhlasím.


Jen tedy pod čarou, zjistila jsem, že nejsem schopná správně přepisovat do písmenka. :oops: :oops: Už druhý zápis bojuju s těmi písmeny, které mozek zřejmě automaticky přečte, např. Budenin/Budenjn, otec/otecz, já při kontrole hledám každou tuhle mrťku a mozek to tam čte a ono to tam není - nebo i naopak. Jediná cesta asi bude vložit jako mezicestu papír - psát přímo z obrazovky a pak zase z papíru sem, zkusím příště, jestli samokorekturu mozku dokážu odstavit. Docela mě to u sebe samé překvapilo... co ten mozek umí. :oops:
S tím si hlavu nelamte. Já mám v poslední době opačný problém. Když něco píšu, tak mi automaticky naskakuje psaní se spřežkami, c mám snahu zapisovat, jako cz :roll:
Když čtu starý text, tak opravdu jedu písmenko po písmenku, jinak bych tam taky četl něco jiného, než tam skutečně je.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Postupice 1718 čeština

Příspěvekod Entita » sob úno 15, 2020 12:28

Ještě jednou srdečný dík za pomoc.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků