[VYŘEŠENO] Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

[VYŘEŠENO] Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod greghouse » čtv led 02, 2020 15:15

Zdravím všechny v novém roce,

rád bych poprosil o kontrolu textu z kolonky pro kněze u sňatku 27. 1. 1903 (vpravo nahoře).

Nedávno jsem se zde na fóru ptal ohledně toho, jak určit nebo alespoň odhadnout, kde probíhala svatba, tedy v jakém kostele. Dostal jsem radu, že mám dávat pozor na svatby, jejichž zápis se od ostatních liší a to je myslím případ této.

S pomocí internetových slovníků jsem dal dohromady, že by se v té kolonce mohlo psát:

Patis totun copulandi a curato Joanie Žaček obtinuit

František Blaha, koop. v Mor. Ostravě


Ač tehdy spadaly Popovice pod faru v Sadech (tehdy psáno v Derfli), tak vzhledem k tomu, že v Popovicích byla od roku 1851 kaple sv. Floriána PM Růžencové a informaci, že kněží ze Sadů docházeli do kaple na bohoslužby (tedy snad i svatby), tak jsem se rozhodl odhadnout u sňatku okolo roku 1900, že se konaly v Popovicích, zejména pak u těch, kdy z Popovic byla nevěsta nebo i oba svatebčané. Kniha je sice nadepsaná Popovice, ale myslím, že se jedná jen o nějaké logické dělení. Samostatná farnost v Popovicích nevznikla dřív než v roce 1913. Uvedený farář Jan Žáček je z farnosti Sady.

Já tu formuli sice neznám, ale z překladače to zní smysluplně, akorát nevím co si z toho mám odnést. Že by svatba proběhla v Ostravě mi příjde trochu ujeté, když je ženich z nedalekého Jarošova (nyní městské části Uherského Hradiště) a nevěsta z Popovic. A příjmení toho kooperátora Františka Blahy taky příliš nepomáhá, protože ač by se mohlo zdát, že by s ženichem mohli být příbuzní, tak to tak být vůbec nemusí - Františků Blahů bylo po republice spousta a z nesouvisejících rodin.

Díval jsem se do této matriky oddaných v Moravské Ostravě, ale Františka Blahu tam neznají a náš sňatek tam zapsán taky není.

Ve finále bych to sám asi nekomplikoval a napsal tam, že ta svatba byla v Popovicích, ale nechci přejít něco, co by mohlo být potenciálně běžná praxe.

Díky za připomínky!
Naposledy upravil greghouse dne čtv led 02, 2020 17:42, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod Zora » čtv led 02, 2020 16:09

nevidím tam nic podezřelého, co by se týkalo místa svatby

členění matriční knihy

jedná se o farnost Štěpánov, kniha je určena pro svatby, které se konaly z POpovic, ( kde tedy bylo bydliště nevěsty - možná v jiných případech bydliště ženicha, nebo samozřejmě obou snoubenců )
Tato farnost vedla pro jednotlivé obce farnosti samostatné knihy.
Byli ohlášení v Derflích a tam se také konala svatba. Ženich už má psané bydliště také v Popovicích, i když pocházel odjinud.
Farář stejného příjmení jako ženich je s největší pravděpodobností příbuzný z ženichovy strany, pravděpodobně bratr otce, ale to jen tipuji, není z čeho odvodit přibližný věk. Takto odlišní zápisy skoro vždy naznačují, že rodina svatebčanů měla zájem , aby svatbu (křtiny, či úmrtí) vedl konkretní kněz , který byl s rodinou spjatý.


děk. Boskovice č.7
R. 1949 farnost tvoří: Horní Štěpánov, Nové Sady (zal. 1786, nyní část Horního Štěpánova, v matrice se asi zvlášť neuváděly), Pohora (zal. 1786 parcelací dvora).

Lokality:
Horní Štěpánov (Ober Stephanau) [1661 - 1949]
Pohora (Podhora) [1763 - 1949]
Skřípov (Wachtel) [1661 - 1785]
Sklářská Huť u Benešova (Gloss hütten nuns Bencka, Benýška, Sklenná Huť) [1713 - 1754]
Brodek u Konice (Deutsch Brodek, Brodek) [1663 - 1784]
Pavlov (Pawlow) [1771 - 1792]
Nové Sady [1786 - 1949]
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod greghouse » čtv led 02, 2020 16:28

Že by kněz byl příbuzný a rodina si ho vyžádala, to bych pochopil. Antonín měl strýce, který se takto jmenoval. Jestli to byl kněz netuším.

Nějak nechápu, kde v tom hraje roli Štěpánov. Sňatek je z Popovic u Uherského Hradiště. Což je i uvedeno u té matriční knihy: Olomoucké arcibiskupství, děk. Uh. Hradiště č.16. Nevěsta byla z Popovic u Uherského Hradiště a ženich z Jarošova (nyní městské části Uherského Hradiště).

Zajímalo by mě, zda jsem tu kolonku přečetl dobře a jak to tu situaci objasňuje.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod Zora » čtv led 02, 2020 16:43

greghouse píše:Že by kněz byl příbuzný a rodina si ho vyžádala, to bych pochopil. Antonín měl strýce, který se takto jmenoval. Jestli to byl kněz netuším.

Nějak nechápu, kde v tom hraje roli Štěpánov. Sňatek je z Popovic u Uherského Hradiště. Což je i uvedeno u té matriční knihy: Olomoucké arcibiskupství, děk. Uh. Hradiště č.16. Nevěsta byla z Popovic u Uherského Hradiště a ženich z Jarošova (nyní městské části Uherského Hradiště).


Moje chyba
měla jsem otevřené dva odkazy a okopírovala jsem ten nesprávný. moc se omlouvám.
správně tedy:
Okres: Uherské Hradiště

Typ původce: římskokatolická církev

Existence:

Poznámky:
Olomoucké arcibiskupství
děk. Uh. Hradiště č.16
R. 1949 farnost tvoří: Popovice, Podolí.

z historie farnosti
Podle falza z roku 1247 daroval kníže Oldřich Korutanský velehradskému klášteru kapli Panny Marie v Popovicích na hoře u Kunovic. Popovice byly součástí velehradského kláštera. V roce 1437 držel klášterní ves v zástavě Burian z Vlčnova. 30. ledna 1467 zastavil klášter městu Uh. Hradišti Popovice na dobu 20 let. Dne 28. června 1533 odprodal klášter ves Uherskému Hradišti, čímž se stala součástí městského statku.

Naše obec byla přifařena do Derfle (dnešního Uh. Hradiště - Sadů) až do roku 1913, kdy byl jmenován zdejším farářem p. Josef Černý. Před rokem 1913 několikrát do roka přicházeli kněží z Dergle, aby zde sloužili mši svatou v místní kapli. Kaple byla založena v roce 1851. V roce 1883 byla provedena oprava kaple z důvodu chátrání klenutí a věže.


Z hlediska matričních knih zde:
http://actapublica.eu/userdata/okres-Uh ... adiste.pdf
str. 33 psaného textu a str. 46 psaného textu.

Ještě jednou se omlouvám. Z
edit
ještě snad tohle:
Na fotografiích můžete vidět kapli zasvěcenou sv. Floriánu a Panně Marii Růžencové (postavenou roku 1851, rekonstruovanou v roce 1883), která v Popovicích stála na místě současného kostela do roku 1937. Od roku 1913 se stála farním kostelem. Před rokem 1851 na tomto místě stávala kaplička 3 sáhy dlouhá a 2 sáhy širkoká, v níž konávali farní kněží z Derfle 3x do roka bohoslužby.
https://www.popovice.cz/farnost/historie/
Tedy - jako farní kostel sloužila místní kaple až od r. 1913

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod greghouse » čtv led 02, 2020 16:51

Ano, to jsem již psal v prvním příspěvku, že samostatná farnost tam byla až od roku 1913. Jen jsem nevěděl, že si může rodina zavolat vlastního kněze a ještě takto z ruky z Ostravy. Nedá se nějak rozumě online dohledat, zda ten František Blaha, ten kněz, byl původem odsud? Nepředpokládám, že jako kněze ho najdu kdekoliv jako ženatého nebo majícího děti.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod zburget » čtv led 02, 2020 17:01

Viděl bych tam:

Potestatem copulandi a curato Joanne Žaček obtinuit

František Blaha, koop. v Mor. Ostravě
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod zburget » čtv led 02, 2020 17:11

greghouse píše:…Jen jsem nevěděl, že si může rodina zavolat vlastního kněze a ještě takto z ruky z Ostravy. Nedá se nějak rozumě online dohledat, zda ten František Blaha, ten kněz, byl původem odsud? Nepředpokládám, že jako kněze ho najdu kdekoliv jako ženatého nebo majícího děti.

Není problém, aby si snoubenci pozvali "vlastního" kněze. Jen k tomu, aby mohl oddávat v cizí farnosti, potřebuje (potřeboval) příslušná povolení. V té době to bylo v rámci jedné arcidiecéze, tak předpokládám, že s tím musel souhlasit jen místní farář (protože jemu ten cizí kněz "lezl do zelí"). A ten s tím neměl moc důvod nesouhlasit, pokud se jednalo o rodinného příslušníka snoubenců.

Zjistit, odkud pocházel ten kněz - to je tak na dotaz na Olomoucké arcibiskupství (dnes je sice Ostrava jiná diecéze, ale k oddělení od Olomoucké došlo nedávno).
A nebo můžete hledat narození mezi sourozenci, bratranci případně strýci ženicha.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod greghouse » čtv led 02, 2020 17:24

Jak jsem již psal, vím o existenci strýce ženicha, který se jmenoval František Blaha a narodil se 6. 12. 1857 tam kde ženich. Čili v době svatby by měl 45 let. Nechci ale pouze na základě toho předpokládat, že se dal na kněze a na celibát, aniž by byl rozumný způsob, jak to potvrdit.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod zburget » čtv led 02, 2020 17:52

Pak je to dost pravděpodobné, že se jedná o tohoto člověka. Jak jsem psal, zkuste dotaz na Arcibiskupství Olomoucké, možná i na Teologickou fakultu Univerzity Palackého do Olomouce - znáte jméno, místo a datum narození. Na arcibiskupství by mohl být někde nějaký seznam kněží, na univerzitě by mohly být seznamy studentů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod greghouse » čtv led 02, 2020 18:52

Děkuju všem za připomínky!

Napsal jsem na Olomoucké arcibiskupství do archivu. Uvidíme.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1903, Popovice, čeština (+latina)

Příspěvekod greghouse » ned úno 16, 2020 16:20

Jen pro uzavření uvádím toto:

Z archivu Olomouckého arcibiskupství mi odpověděli velmi ochotně, poměrně rychle a sdělili mi údaje o datu narození, vysvěcení i působení hledaného kněze, z čehož vyplynulo, že se jednalo o bratra ženicha. Za to jim patří velký dík.

Považuju to za takovou zajímavost, která se dost možná nikde jinde v rodině nestala.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 16 návštevníků