Velké L a B

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Velké L a B

Příspěvekod Květinka » ned srp 05, 2012 15:28

Jak nejlépe v písmu rozeznat velké L a B ? Jsou si dost podobné, záleží i na písaři,že ? Jenom můj postřeh.S velkými písmeny ještě někdy dost bojuji :roll:
Květinka
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř črc 25, 2012 10:19

Re: Velké L a B

Příspěvekod Milan Wölfl » ned srp 05, 2012 15:50

To je dost individuální a nelze generalizovat... snad jen postřeh, že je dobré srovnávat s okolním textem v téže matrice/listině, nejlíp ve stejném zápisu. Jinak asi netuším :-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Velké L a B

Příspěvekod zrnka písku » ned srp 05, 2012 17:11

Květinka píše:Jak nejlépe v písmu rozeznat velké L a B ?...


Na to je naprosto jednoduchá rada: stáhnout si tabulku písma a porovnávat a pak taky používat selský rozum... umíte přečíst ostatní písmena, takže když v textu stojí např. ?udmila, tak Budmila to zřejmě nebude...
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Velké L a B

Příspěvekod Psax » pon srp 06, 2012 19:02

zrnka písku píše:
Květinka píše:Jak nejlépe v písmu rozeznat velké L a B ?...


Na to je naprosto jednoduchá rada: stáhnout si tabulku písma a porovnávat a pak taky používat selský rozum... umíte přečíst ostatní písmena, takže když v textu stojí např. ?udmila, tak Budmila to zřejmě nebude...


Tak nějak předpokládám, že Květinka chtěla poradit něco nového.. :)))
s úctou
pan Psax z Prahy na Příbrami
Uživatelský avatar
Psax
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon bře 12, 2012 6:54

Re: Velké L a B

Příspěvekod Milan Wölfl » pon srp 06, 2012 19:09

Psax píše:
zrnka písku píše:
Květinka píše:Jak nejlépe v písmu rozeznat velké L a B ?...


Na to je naprosto jednoduchá rada: stáhnout si tabulku písma a porovnávat a pak taky používat selský rozum... umíte přečíst ostatní písmena, takže když v textu stojí např. ?udmila, tak Budmila to zřejmě nebude...


Tak nějak předpokládám, že Květinka chtěla poradit něco nového.. :)))

Psaxi, co byste chtěl zrovna zde objevovat nového a závratného?... :roll:
a navíc, pro začátečníka je i to, co je pro nás jasné a zbytečné, důležitý poznatek… není to tak dlouho, co jsem taky začínal ;-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Velké L a B

Příspěvekod Zora » pon srp 06, 2012 19:22

Květinko, připomínám se s těmi seznamy, které jsme Vám luštili a hledali na mapě Brna. Vy jste slíbila, že se podíváte po písmenu N nebo alespoň zjistíte, o jaký seznam se jedná. Děkuji ještě jednou a těším se Vaši zprávu. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Velké L a B

Příspěvekod zrnka písku » pon srp 06, 2012 19:46

Psax píše:
Tak nějak předpokládám, že Květinka chtěla poradit něco nového.. :)))


Psaxi nejprve vítám :-) ... a pak dodávám, že Květinka podle svých vlastních slov začátečník není ;-)
Kdyby byla, stejně jinou radu než zkoušet a zkoušet a číst a číst tak jako my všichni ostatní mít nebudu, jinak to zkrátka nejde :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Velké L a B

Příspěvekod Květinka » pon srp 06, 2012 20:14

:wink: děkuji Vám za názory, začátečník sice nejsem, ale jen tak jsem se zamyslela, proč jsou si L a B tak podobné.Samozřejmě, že "selským rozumem " odvozuji, a potvrzuji, že je to jen o čtení, čtení a zase jen čtení a zkoušení. Mě učila kurent moje teta, když mi bylo 8 let, což už je dosti dlouhá léta zpět.....ale budoucí bádání po mých předcích mě vrátilo zpět k písmu, které jsem si musela osvěžit, ale tam někde v těch mozkových buňkách to přece jen zůstalo :)
Květinka
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř črc 25, 2012 10:19


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků