VVŘEŠENO Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VVŘEŠENO Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zetek » ned říj 13, 2019 6:17

http://digi.archives.cz/da/PaginatorMed ... rm_8hmZUe9

popřípadě římskokatolická fara Olomouc, svatý Mořic N - 5593 226/244 str. 216 vlevo třetí zápis

Dobrý den, prosím všechny o přečtení - přeložení matričního zápisu mého pra předka. Mě se podařilo postupně dopátrat k tomu, že se jedná o :
Olomouc č.p. 496
Josefa, Rodič 8.dubna 1835 vlastní ruka je zapsaný. Vygumované slovo by mělo být "ilegální".
Další kolonka je dívka, nemanželská.
Dále : Já (nepřečtu) jako otec Ofner (nepřečtu) Anton (nepřečtu) Vincent Hanák canonier.
Dale : Marie (nepřečtu) Šimon Pfeifer policejní komisař z Trhových svinů.

Podle všeho to vypadá že se rodiče Josefy 8. dubna 1835 vzali někde v okolí Olomouce, proto, že za kmotra šel Vincent Hanák canoniér, je pravděpodobné, že i otec Ofner byl povoláním voják. Neznáte prosím v okolí Olomouce kostely, kde se ženili vojáci, popřípadě jak by to šlo vypátrat? Vím, že existuje nějaký vojenský archív, já ale neznám ani jednotku u které pan Ofner sloužil. Popřípadě cokoli, co někoho napadne, jak se posunout. Všem dopředu moc děkuji Zetek.
Naposledy upravil Zetek dne stř říj 16, 2019 11:56, celkově upraveno 1
Zetek
 
Příspěvky: 51
Registrován: sob kvě 25, 2019 6:16

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » ned říj 13, 2019 7:27

Zdravím,
přímý odkaz na sken je potřeba vložit do tohohle vlákna, druhý příspěvek smažte (půjde to, dokud k němu někdo nepřipojí reakci).

A sem přepište vše, co přečtete, ne přeložíte! K takto přepsanému/přeloženému fragmentu textu se skoro nedá odpovědět.
Texty přepisujde vždy přesně tak, jak jsou v záznamu - v jazyce, ve kterém je záznam psaný, v případě češtiny ne moderní češtinou - se zpřežkamu, dvojitýmu w, g místo j apod.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » ned říj 13, 2019 7:42

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 26#scan226

Kolega zburget to popsal zbytečně složitě.
Zde je přímý odkaz na stránku v matrice, jen je třeba při vkládání použít možnost "přímý odkaz na sken" a postupovat podle pokynů, které se objeví. (přímý odkaz na sken" je uprostřed stránky nahoře).

Druhý příspěvek smažu . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » ned říj 13, 2019 8:09

Přímý odkaz na sken vložený byl - kolega tedy ví, jak na to, jen ho zmatečně vložil do nového vlákna.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » ned říj 13, 2019 9:24

A stalo se něco? Jen jsem to tedy spojila, to´s mohl udělat taky, nic složitého.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » ned říj 13, 2019 19:16

Zora píše:A stalo se něco? Jen jsem to tedy spojila, to´s mohl udělat taky, nic složitého.
Z
No, mohl, ale nemůžu smazat druhý příspěvek - to může jen tazatel nebo moderátor.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » ned říj 13, 2019 19:22

zburget píše:
Zora píše:A stalo se něco? Jen jsem to tedy spojila, to´s mohl udělat taky, nic složitého.
Z
No, mohl, ale nemůžu smazat druhý příspěvek - to může jen tazatel nebo moderátor.

Šlo o to, aby byl první příspěvek Ok.
Smazání by kolega zcela jistě zvládl.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zetek » ned říj 13, 2019 21:18

Dobrý večer, je mi líto, že jsem tady vzdbudil takový rozruch z důvodu, že jsem zde 2x vložil jeden odkaz. Je to z důvodu, že když jsem odeslal první dotaz tak jsem si to zkousil cvičně otevřít a objevila se jistě všem dobře známá hláška error 404, tak jsem zpanikařil odkaz odesla úplně znovu v novém dotazu. Později jsem zjistil, že odkaz jde otevřít i v původním dotazu. Za případné komplikace se všem omlouvám.
Děkuji uživaleli Zora, že můj druhý odkaz vymazala. Vím co mi odepsal uživatel zburget, problém je v tom, že asi nebudu schopen to doslovně přepsat, nejsem příliš zkušený, šlo mi v podstatě je o to přečíst druhé slovo, které nejsem schopen přečíst, tudíž ho nemůžu napsat, čtu ho v německém jazyce jako (klemich), ale před tímhle slovem je ještě nějaká přípona, pro mě nečitelné, přijmení prvního kmotra nemůžu také přečíst.
Snad příště už bude můj dotaz bez chyb, všem děkuji za zastavení. Pěkný večer Zetek

Tady je ještě jednou odkaz :

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 26#scan226
Zetek
 
Příspěvky: 51
Registrován: sob kvě 25, 2019 6:16

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » ned říj 13, 2019 21:23

V pohodě,

ich erklere mich als Vater
Přihlašuji se za otce (přesně - jako otec)
Příjmení kmotra snad někdo doplní. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » pon říj 14, 2019 0:14

Jde o to, že když přepíšete rovnou pokus o překlad, dost blbě se do toho doplňují slova, která nepřečtete.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zetek » pon říj 14, 2019 7:11

Dobře, rozumím tomu, já se jen snažil dodržovat pravidla fóra bod 2. písmeno C. Tedy v případě, že by jste nebral ohled na to co jsem napsal, jak by jste prosím přeložil celý odstavec kde se píše o Josefu Ofnerovi. Předem děkuji Zetek
Zetek
 
Příspěvky: 51
Registrován: sob kvě 25, 2019 6:16

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » pon říj 14, 2019 7:33

Anton ?visal - příjmení naprosto bez záruky, vstřícní kolegové snad doplní
Cano - velmi pravděpodobně myšleno Canonier

Winzenz Hanak, Canonier
Z.
edit
v poslední kolonce je snad původ kmotrů?- Ludamir? rozhodně to nečtu správně, může se jednat o "povolání" druhého svědka.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Ursus » pon říj 14, 2019 7:54

Čtu "Roisel".

Ursus

Guten Tag, ich danke Ihnen. Z
Ursus
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát zář 27, 2019 9:24

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » pon říj 14, 2019 8:34

No, už je tady z toho úplně totální guláš :? - sem tam něco přečtené / přeložené správně, sem tam špatně, občas špatně identifikovaná osoba (svědci prohlášení se za otcovství smotaní s kmotry).

I když sice nebyl dodržen onen odkazovaný bod 2c) pravidel = vše, co přečtete = NE to, co přeložíte, tak je asi na čase to nějak sesumírovat a dát do pořádku. To, že jsem chtěl, abyste přepsal přesně originál není samoúčelné a nějaký náš (nebo dokonce můj) vrtoch. Je potřeba mít celý a kompletní přepis, ten pak můžeme překládat. Není možné překládat jednotlivá slova vytržená z kontextu, protože každý jazyk má trochu jiný slovosled a pak vám z toho může vyjít nesmysl. I váš původní překlad "Josefa, Rodič 8.dubna 1835 vlastní ruka je zapsaný." rozhodně nemá s češtinou moc společného.

Pro začátek jen upozorňuju, že neumím německy ani latinsky, přepisuju jen to, co vidím, můžu v tom mít chybu, znalci jazyků nechť dotesají.

Takže - co tam tedy máme zapsáno:
dat. narození / dat. křtu: 28. / 29. März 1830
křtil: Jos. Maly Coop(erator)
porodní bába: Anna Zink
č. domu: 496
dítě: Josepha, Parens 8. April 1835 p(ro)pria manu se inscripsit [inf(ans) legit] vymazáno
holka; nemanželská
v kolonce otec: Ich erklemich (bych tam viděl, ale nevím, jestli to slovo dává smysl) als Vater Joseph Ofner Cano(nier?) (otázkou je, jestli ten Cano. nepatří ke jménu o řádek níž)
svědci aktu přihlášení se k otcovství: Anton Roisel, Vinzenz Hanak Canonier (!Pozor! - nikoli tedy kmotři!)
matka: Maria angebliche Simon Pfeifer Polizeykomissär zu Schweidnicz (Takže i Šimon Pfeifer je jen domělým otcem - nenarodila se Marie taky jako nemanželská s následnou legitimizací? A dál, ty Trhové Sviny jsou hodně odvážná palba od boku, spíš bych to viděl na Svídnici. Nicméně můžete se i vy od boku trefit a já s mizerným mířením minout :))
kmotři: Ignaz Pelikan, Canonir; Josepha Gallasch, Lederin


Je potřeba si uvědomit, že muž, který se přihlásil k otcovství tak učinil až 5 let po narození dítěte. Předpokládám, že někdy před před 8. dubnem 1835 najdete svatbu Josefa s Marií. O pravděpodobnosti, že se skutečně jedná o biologického otce dítěte bych si tedy nedělal moc iluzí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » pon říj 14, 2019 8:39

kolonce otec: Ich erklemich (bych tam viděl, ale nevím, jestli to slovo dává smysl) als Vater Joseph Ofner

hm, správně je
Ich erklere mich -
erklären sich- vyjádřit se, prohlásit se

Trhové Sviny jsou správně, než střílet od boku, dohledala jsem si matriční zápis.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků