VVŘEŠENO Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » pon říj 14, 2019 8:44

Je potřeba si uvědomit, že muž, který se přihlásil k otcovství tak učinil až 5 let po narození dítěte. Předpokládám, že někdy před před 8. dubnem 1835 najdete svatbu Josefa s Marií. O pravděpodobnosti, že se skutečně jedná o biologického otce dítěte bych si tedy nedělal moc iluzí.
Že jde o narození nemanželského dítěte, to kolega napsal, hledá svatbu rodičů, což je u vojáka občas velký problém. Nehledá předky Offnera.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » pon říj 14, 2019 8:51

Zora píše:kolonce otec: Ich erklemich (bych tam viděl, ale nevím, jestli to slovo dává smysl) als Vater Joseph Ofner

hm, správně je
Ich erklere mich -
erklären sich- vyjádřit se, prohlásit se
No jo, čert ví, jak pisatel to slovo zkrátil. A jestli to psal otec sám, kdo ví, jak uměl německy. Jestli mu to kněz diktoval, kdo ví, co slyšel :-)

Trhové Sviny jsou správně, než střílet od boku, dohledala jsem si matriční zápis.
Z
Já Trhové Sviny nevyloučil, jen mi i vzhledem ke vzdálenosti přišly míň pravděpodobné.
Schweidnitz = Svídnice
Schweinitz = Trhové Sviny
Liší se to jedním písmenkem, které v matričním zápisu je.
Dal jsem tedy jinou variantu (pravděpodobnější, ale zřejmě nesprávnou), na dohledávání matričních záznamů nemám čas.
Naposledy upravil zburget dne pon říj 14, 2019 9:19, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » pon říj 14, 2019 8:57

Zora píše:Je potřeba si uvědomit, že muž, který se přihlásil k otcovství tak učinil až 5 let po narození dítěte. Předpokládám, že někdy před před 8. dubnem 1835 najdete svatbu Josefa s Marií. O pravděpodobnosti, že se skutečně jedná o biologického otce dítěte bych si tedy nedělal moc iluzí.
Že jde o narození nemanželského dítěte, to kolega napsal, hledá svatbu rodičů, což je u vojáka občas velký problém. Nehledá předky Offnera.

Z

Kolega se o něm zmiňuje jako o "otci" a o páru, jako o "rodičích Josefy". Což sice pravda být může, ale s daleko větší pravděpodobností (a opět mluvím jen o pravděpodobnosti, nikoli o jistotě) Josef otcem Josefy není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » pon říj 14, 2019 9:18

Vojáky můžete zkusit hledat tady:
https://www.familysearch.org/search/cat ... d%3A344634

Ale bez znalosti regimentu, ke kterému patřil je to jehla ne v kupce sena, ale ve stohu.

Nejsem znalcem vojenské hostorie, třeba k tomu sem napíše někdo víc. Ale… Olomouc, jako celé město, byla v r. 1835 ještě pevnost. Musela zde tedy být poměrně silná posádka. Kolem Olomouce (v okolních obcích) byly budované forty, ale to bylo až později. V roce 1835 by tedy měla být posádka jen v samotném městě.
Svatba tedy s nějveětší pravděpodobností bude v místě, kde bydlela nevěsta, ve vojenské matrice, případně v místě, kde byla nevěsta ve službě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » pon říj 14, 2019 9:21

zburget píše:Kolega se o něm zmiňuje jako o "otci" a o páru, jako o "rodičích Josefy". Což sice pravda být může, ale s daleko větší pravděpodobností (a opět mluvím jen o pravděpodobnosti, nikoli o jistotě) Josef otcem Josefy není.


A jak by měl nazývat člověka, který se jako otec přihlásil?

Onen muž, po legitimizaci otec, spolu s matkou tvoří rodičovský pár.
Kolega si naprosto přesně uvědomuje a také to píše, že se Josefa narodila jako nemanželská a ví, co obnáší legitimizace, tedy že nejde o vyjádření biologického otcovství.
Potřeboval "jen" pomoci se čtením.
Což se podařilo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod zburget » pon říj 14, 2019 9:44

Zora píše:Kolega si naprosto přesně uvědomuje a také to píše, že se Josefa narodila jako nemanželská a ví, co obnáší legitimizace, tedy že nejde o vyjádření biologického otcovství.
Potřeboval "jen" pomoci se čtením.
Což se podařilo.
Z
Neznám kolegu natolik, abych věděl, co všechno ví. Takhle dobrou tu křišťálovou kouli fakt nemám :-) Proto pro jistotu upozorňuju na záludnosti, které v tom, co hledá jsou. Pokud to ví a uvědomuje si to, pak moje upozornění může s nadhledem ignorovat. A řekl bych, že by bylo spíš na něm, aby napsal, co ví a co si uvědomuje.
Myslím, že zde různými připomínkami a připomínkami k připomínkám jen znepřehledňujeme situaci a vyřešení daného problému nijak neposouváme. Já chtěl na úvod přepis, aby se mi (nebo komukoli jinému) to snadněj doplnilo. Následně bylo doplňováno relativně chaoticky kde co, proto jsem to sesumíroval do jednoho celku. A následuje opět zpochybňování zpochybněného a opravování opraveného. Máme tady tak místo 3-4 příspvěků už dvě strany nicneřešícího a zbytečného dohadování.
Pokud kdokoli cítí potřebu cokoli z toho, co jsem napsal ještě nějak dál zpochybňovat a prokázovat, že jsem napsal špatně, má zde prostor. Já za sebe tuhle diskuzi považuju za uzavřenou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zora » pon říj 14, 2019 9:50

zburget píše:
Zora píše:Kolega si naprosto přesně uvědomuje a také to píše, že se Josefa narodila jako nemanželská a ví, co obnáší legitimizace, tedy že nejde o vyjádření biologického otcovství.
Potřeboval "jen" pomoci se čtením.
Což se podařilo.
Z
Neznám kolegu natolik, abych věděl, co všechno ví. Takhle dobrou tu křišťálovou kouli fakt nemám :-) Proto pro jistotu upozorňuju na záludnosti, které v tom, co hledá jsou. Pokud to ví a uvědomuje si to, pak moje upozornění může s nadhledem ignorovat. A řekl bych, že by bylo spíš na něm, aby napsal, co ví a co si uvědomuje.
Myslím, že zde různými připomínkami a připomínkami k připomínkám jen znepřehledňujeme situaci a vyřešení daného problému nijak neposouváme. Já chtěl na úvod přepis, aby se mi (nebo komukoli jinému) to snadněj doplnilo. Následně bylo doplňováno relativně chaoticky kde co, proto jsem to sesumíroval do jednoho celku. A následuje opět zpochybňování zpochybněného a opravování opraveného. Máme tady tak místo 3-4 příspvěků už dvě strany nicneřešícího a zbytečného dohadování.
Pokud kdokoli cítí potřebu cokoli z toho, co jsem napsal ještě nějak dál zpochybňovat a prokázovat, že jsem napsal špatně, má zde prostor. Já za sebe tuhle diskuzi považuju za uzavřenou.


Právě na to jsem Tě chtěla taktně upozornit, soustředit se na to, co kolega píše, co potřebuje - o co žádá a nedobíhat od tématu.
Já nemám křišťálovou kouli, ale vnímám jeho psaný dotaz a na ten je třeba se soustředit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-latina

Příspěvekod Zetek » pon říj 14, 2019 19:00

Dobrý večer, chci velice poděkovat paní Zoře uživateli Zburget a Ursus za jejich snahu. Zetek
Zetek
 
Příspěvky: 51
Registrován: sob kvě 25, 2019 6:16

Re: VVŘEŠENO Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-lati

Příspěvekod zeter » sob říj 01, 2022 13:26

Tak si můžeme zase něco odškrtnout :-)
sňatek Josefa Ofnera a Marie Pfeiferové, 5.2.1833 - matrika Artillerie-Feldregiment 003
záznam (druhý shora)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=429870
původce - Österreich. Armee. Artillerie. Feldregiment 003
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: VVŘEŠENO Matrika narozených, 1830, Olomouc, němčina-lati

Příspěvekod Zora » sob říj 01, 2022 16:15

Moooooooooooooc díky. Tohle bych nezvládla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků