VYRESENO N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYRESENO N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Příspěvekod MartinaS » stř zář 11, 2019 23:51

Toto je moj vobec prvy text v kurente, preto prosim o zhovievavost a pomoc s prepisom zaznamu:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3853/
strana 238 (zo 282), druhy zapis vlavo hore.

Ja z toho viem vylustit iba to, ze 18.jula 1818 sa narodila Franciszca Eleonora, otec (xxx)zl Novotny, matka Theresia (dcera Johann Stuhl). Svedkovia ???

Hlavne ma na tom matie fakt, ze v matrike narodenych obce Skycov na Slovensku, je dna 30.augusta 1818 !! zapisany Franciscus Novotny, otec Vencez(laus) Novotny, sodalis vitri a matka Theresia Stuhl, svedkovia Szmelik Georg a Zavodszky Carolina. Co sa s nim stalo dalej, to neviem dohladat, ale dna 4.4.1826 v Skycove zomrela tym istym rodicom 8-rocna Francisca. Z inych zaznamov viem, ze rodicia sa do Skycova prestahovali z Brumova. Neviem co si mam o tom mysliet…
Naposledy upravil MartinaS dne sob zář 14, 2019 19:03, celkově upraveno 3
MartinaS
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř zář 11, 2019 15:40

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod zburget » čtv zář 12, 2019 8:29

Drobná rada - odkazy můžete posílat přímo na danou stránku - v případě ActaPublica stačí okopírovat URL z adresního řádku.
Přímý odkaz na sken je tedy http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=238

18.jula 1818 sa narodila Franciska Eleonora
otec: Wenzl Nowotny Gesell in der Glashütten Wlarž
matka: Theresia Tochter des + (Křížkem se zančí, že byl zemřelý, ale je to stejný křížek, jakým jsou "podepsáni" svědkové. Tak tady tedy nevím) Johann Stuhl Gesell in Wlarž
Svedkovia: JHoseph Ides?, Müller und Franzischka seyne Ehegattin von Byllnitz

Pokud máte s kurentem potíž, doporučuju tuhle převodní tabulku:
http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Hlavne ma na tom matie fakt, ze v matrike narodenych obce Skycov na Slovensku, je dna 30.augusta 1818 !! zapisany Franciscus Novotny, otec Vencez(laus) Novotny, sodalis vitri a matka Theresia Stuhl, svedkovia Szmelik Georg a Zavodszky Carolina. Co sa s nim stalo dalej, to neviem dohladat, ale dna 4.4.1826 v Skycove zomrela tym istym rodicom 8-rocna Francisca. Z inych zaznamov viem, ze rodicia sa do Skycova prestahovali z Brumova. Neviem co si mam o tom mysliet…
Někde se stala chyba. Těžko říct kde. Nemáte tam těch rodin Novotných víc? že by se u Františka "jen" spletli a zapsali ho do jiné rodiny? Je tam opravdu Franciscus? Není to podruhé křtěná ta sama Františka?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod Zora » čtv zář 12, 2019 8:58

MartinaS píše:Toto je moj vobec prvy text v kurente, preto prosim o zhovievavost a pomoc s prepisom zaznamu:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3853/
strana 238 (zo 282), druhy zapis vlavo hore.

Ja z toho viem vylustit iba to, ze 18.jula 1818 sa narodila Franciszca Eleonora, otec (xxx)zl Novotny, matka Theresia (dcera Johann Stuhl). Svedkovia ???

Hlavne ma na tom matie fakt, ze v matrike narodenych obce Skycov na Slovensku, je dna 30.augusta 1818 !! zapisany Franciscus Novotny, otec Vencez(laus) Novotny, sodalis vitri a matka Theresia Stuhl, svedkovia Szmelik Georg a Zavodszky Carolina. Co sa s nim stalo dalej, to neviem dohladat, ale dna 4.4.1826 v Skycove zomrela tym istym rodicom 8-rocna Francisca. Z inych zaznamov viem, ze rodicia sa do Skycova prestahovali z Brumova. Neviem co si mam o tom mysliet…


Zkuste vložit sken slovenské matriky. Chyby se stávaly i na straně zapisujících kněží, záměny pohlaví u zapsaných dětí tu už několikrát proběhly.

Pokud sken nemůžete vložit, zkuste se zaměřit na data - zda se jedná o křest, nebo narození. Někdy se stávalo, že v nové farnosti zapsali novorozeně, které si s sebou rodiče přivezli s tím, že v nové farnosti vložili do textu zápis nějaký odkaz na původní farnost.
Důležité je také vyznání zapsané na slovenské straně. to jste neuvedla.

Za pohlaví dítě ručila porodní bába, mohlo se tedy stát, že dítě s pozdějším datem narození bylo zapsáno nesprávně, velmi pravděpodobně jeho pohlaví na faře nezkoumali. Porodní bába ho viděla jen na české straně.
Určitě i na Slovensku fungoval systém zapisování úkonů na papírky a pak jejich hromadné přepisování po nějaké době do matriky. Snad se mohl zaměnit Franciscus a Francisca.
U úmrtí dítěte bylo třeba dopsat věk, někdy podle sdělení rodičů, jindy podle dohledání narození... pak samozřejmě byl zapsán jako zemřelý chlapec, tak jak jej objevili v matrice narozených.

POkud se rodiče stěhovali na Slovensko, velmi pravděpodobně k tomu potřebovali pas - stěhovali se mimo vnitřní Rakousko - Uhersko do tzv. Horních Uher. Starší děti měli zřejmě zapsané, ale právě u tohoto novorozence mohlo dojít k tomu, že byl "bez dokladů", proto ten následný zápis. (vyřízení pasu chvíli trvalo).
Jsou to jen možnosti, které mě napadly, neberte to to jako dogma. Zrovna nedávno jsem viděla zápis, kdy se manželské dítě narodilo ve Vídni, bylo řádně pokřtěné, ale přesto bylo znovu zapsáno do matriky, kde rodiče "trvale" bydleli - s uvedením odkazu na vídeňskou matriku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod MartinaS » čtv zář 12, 2019 17:49

Dakujem za pomoc, pomalicky sa v tom kurente zacinam orientovat, tabulku na preklad uz mam vytlacenu.
Stranku zo Skycovskej matriky sem zatial vlozit neviem, mam to doma v pocitaci ako jpg. Je tam jasne napisany Franciscus, a ziadne dalsie podrobnosti iba text co som uz prepisala vyssie (v slovenskych matrikach je ovela menej podrobnosti). Je to rimskokatolicka matrika farnost Skycov, do ktorej neskor patrila aj osada pri sklarskej hute, cca 7 km v horach. Zaujimave je to, ze sa jedna o vobec prvy zapis v matrike kde sa spomina sklarska huta, ako aj meno Novotny. Predpokladam teda, ze Venczel Novotny z Bylnice prisiel do Skycova zakladat tuto hutu (na internete som nasla, ze huta fungovala v rokoch cca 1825-1896). A bud tam prisiel aj s cca mesacnym miminom a manzelkou, alebo nechal zenu rodit doma v Bylnici, do Skycova prisiel sam, a dal si dieta zapisat do matriky aj tu (ak to vobec bolo mozne??, a pri tom doslo ku chybe v zapise ). Kazdopadne, 20.februara 1820 sa im v Bylnici (http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=244) narodila dalsia dcera Theresia a potom v roku 1824 v Skycove dcera Maria, neskor dalsie deti a nakoniec tam aj obidvaja zomreli. Dakujem, Martina
Naposledy upravil MartinaS dne čtv zář 12, 2019 18:01, celkově upraveno 1
MartinaS
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř zář 11, 2019 15:40

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod Zora » čtv zář 12, 2019 17:56

Vložte zápis ze slovenské matriky na nějaké úložiště a sem vložte odkaz na úložiště - Je to dost dobře popsané v pravidlech.

Když to nepůjde, tak se ještě podívejte, jaká má název kolonka, kde je vepsané datum (narození nebo křtu) a zda se nějak neliší od dalších zápisů.

Je možné, že rodiče nemohli nijak doložit, že dítě už je zapsané, ale nezdá se mně, že by bylo dítě dvakrát křtěno... Na to byla katolická církev velmi opatrná, v 19. století už bylo běžné požádat druhou farnost a ověřovat si údaje, získané slovně od rodičů...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod zburget » čtv zář 12, 2019 20:38

Katolická církev zná termín "podmíněný křest" - který se uděluje způsobem (neznám přesnou frázi): "pokud jsi nebyl pokřtěn, tak tě křtím vejménu Otce…"
Tohle se ale používá jen v případě, kdy se buď vůbec neví (a nelze zjistit), zda byl dotyčný pokřtěn a nebo pokud není jisté, že byl předchozá křest platný (např. za první republiky se v československé husitské církvi křtilo "jménem republiky", což je ovšem proti pravidlům nejen církve katolické. Jiné církve takové křty neuznaly. Jenže se nevedělo, jestli byla pži křtu použita správná nebo nesprávná formule a proto se používal ten podmíněný křest.

Je tedy taky možné, že slovenský kněz neměl důkaz o křtu dítěte, z nějakého důvodu nemohl požádat původní farnost o potvrzení křtu (neutekl třeba Novotný před něčím a nechtěl, aby byl nalezen?) a proto provedl ten podmíněný křest? Čekal bych ale, že by to bylo v matrice nějak zmíněno.

…ale tohle všechno jsou samozřejmě jen čisté spekulace.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod Zora » čtv zář 12, 2019 20:54

zburget píše:Katolická církev zná termín "podmíněný křest" - který se uděluje způsobem (neznám přesnou frázi): "pokud jsi nebyl pokřtěn, tak tě křtím vejménu Otce…"
Tohle se ale používá jen v případě, kdy se buď vůbec neví (a nelze zjistit), zda byl dotyčný pokřtěn a nebo pokud není jisté, že byl předchozá křest platný (např. za první republiky se v československé husitské církvi křtilo "jménem republiky", což je ovšem proti pravidlům nejen církve katolické. Jiné církve takové křty neuznaly. Jenže se nevedělo, jestli byla pži křtu použita správná nebo nesprávná formule a proto se používal ten podmíněný křest.

Je tedy taky možné, že slovenský kněz neměl důkaz o křtu dítěte, z nějakého důvodu nemohl požádat původní farnost o potvrzení křtu (neutekl třeba Novotný před něčím a nechtěl, aby byl nalezen?) a proto provedl ten podmíněný křest? Čekal bych ale, že by to bylo v matrice nějak zmíněno.

…ale tohle všechno jsou samozřejmě jen čisté spekulace.


Uvádíš kolegyni do zmatků
Nic takového se v dané době - křest dítěte nekonalo.,

Tebou uváděná církev československá husitská v první republice neexistovala.
viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrk ... itsk%C3%A1
Nelze slučovat dvě naprosto různá období a dvě různé církve - katolickou a tu, tebou zmiňovanou, se správným názvem v první republice - Československá církev.

Naopak, v 19. století se poměrně cíleně snažila katolická církev dohledat, zda křest proběhl. Obesílaly se diecéze se jménem a přibližným datem narození.
Ve zcela vyjímečných případech byla osoba pokřtěna, v některých případech došlo k prominutí předložení křestního listu a člověk se považoval za pokřtěného .
O dvojnásobném křtu vím pouze v jednom publikovaném případě.
Osob s prominutím předložení křestního listu jsme tady měli už více.

Vždy se ale jednalo o dospělé osoby, ne o malé dítě.



.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod zburget » čtv zář 12, 2019 21:06

No, samozřejmě, že v 19. stol. čs. husitská církev neexistovala. Ale existoval pojem podmíněný křest. Já tu čs. husitskou církev uváděl jen jako příklad situace, za jaké se ten proces používal. Tohle snad nemůže nikoho uvést v omyl :roll:.

A taky jsem psal, že by ho použít mohli (tehdy, stejně jako dnes) jen v případě, kdy nebylo možné z nějakého důvodu zjistit, jestli dítě bylo PLATNĚ pokřtěno. Proto jsem dával variantu, že ten člověk taky mohl před něčím (před někým) utéct a skrývat se. Pak mohlo být nebezpečné poptávat původní farnost o potvrzení křtu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod Zora » čtv zář 12, 2019 21:32

zburget píše:No, samozřejmě, že v 19. stol. čs. husitská církev neexistovala. Ale existoval pojem podmíněný křest. Já tu čs. husitskou církev uváděl jen jako příklad situace, za jaké se ten proces používal. Tohle snad nemůže nikoho uvést v omyl :roll:.

A taky jsem psal, že by ho použít mohli (tehdy, stejně jako dnes) jen v případě, kdy nebylo možné z nějakého důvodu zjistit, jestli dítě bylo PLATNĚ pokřtěno. Proto jsem dával variantu, že ten člověk taky mohl před něčím (před někým) utéct a skrývat se. Pak mohlo být nebezpečné poptávat původní farnost o potvrzení křtu.


Čti, prosím, pozorně, co Ti píšu.

Neupozorňovala jsem tě na neexistenci jakési tebou zmiňované církve československé husitské v 19, století, ale na jasný fakt že:
v první republice žádná církev československá husitská nebyla. tento název se používá od r. 1971, tuším, máš tam odkaz.


Kolegyně psala, že je zápis strohý, nic dalšího tam nevidí. Je jasné, že by cosi jako podmíněný křest bylo poznamenáno. Už vůbec se nechci přít o to, zda tato možnost existovala, v matrikách jsem na to naprosto nikdy nenarazila.
Zvyklosti v nově vzniklé církvi o cca 100 let později, které uvádíš, moc jako příklad nepomohou. Dokážeš někde najít a doložit provedení podmíněného křtu kolem r. 1820 u čerstvě narozeného dítěte?

Je ale zcela jasné, že rodiče (případně jeden z rodičů) si ten cca měsíc pamatovali, zda dítě bylo nebo nebylo pokřtěno a případně kde. Žádný kněz by se nedovážil pokřtít, byť tedy i náhradním způsobem, dítě, o kterém rodiče tvrdí, že křest absolvovalo.
Rodiče před ničím neutíkali. Kolegyně píše:
Zaujimave je to, ze sa jedna o vobec prvy zapis v matrike kde sa spomina sklarska huta, ako aj meno Novotny. Predpokladam teda, ze Venczel Novotny z Bylnice prisiel do Skycova zakladat tuto hutu (na internete som nasla, ze huta fungovala v rokoch cca 1825-1896).

Fakt je dobré zvážit a psát v jasně daných pojmech, ověřovat si na netu nebo v jiných zdrojích a vnímat pozorně, co kolegyně již napsala.

Z
edit prošla jsem trochu net, co říká o podmínečném křtu. Ve všech případech, které jsem viděla, šlo o fakt, že osoba byla původně křtěná v jiné cirkvi a z hlediska církve katolické se pomohlo jednat o nesprávný křest. Jinými církvemi se myslely ty, které vznikly po roce cca 1918. Ani v jednom případě jsem nenarazila na podmínečná křest již jednou křtěného katolíka a už vůbec na zmínku alespoň před r. 1900.
jediné všeobecnější vysvětlení je zde, ovšem opět z roku 2001:
V této situaci je nejlepe domluvit se na římskokatolickém farním úřadě na přípravu ke křtu (katechumenát) a pak by následoval tzv. křest "sub conditione" - podmínečný křest. Jde v podstatě o nový křest, kterým je člověk pokřtěn v případě, že předchozí "pokus o křest" nebyl platný.
http://www.katolik.cz/otazky/ot.asp?ot=386

Další zmínka zde:
Je-li při přestupu z nekatolického křesťanského společenství do katolické církve křest někdy podmínečně opakován, děje se tak tehdy, vyvstanou-li pochybnosti o platnosti křtu, předtím uděleného v nekatolickém společenství.
http://revue.theofil.cz/krestanske-pojm ... clanek=731
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brumov na Vlare 1818

Příspěvekod MartinaS » pát zář 13, 2019 8:55

Pani Zora, pan Burget,
dufam ze sa kvoli mne nepohadate….. Ja som vdacna za kazdu pripomienku a radu, lebo este stale sa povazujem za zaciatocnika, Patranie po mojich predkoch ma bavi, beriem to ako detektivku. A je mi jasne, ze sa nikdy nebude dat presne zistit, co sa vlastne stalo pred 200 rokmi, a ze vzdy tam zostanu nejake zahady, hlavne ked sa jedna o "obycajnych" ludi. Matriky nie su pismo svate neomylne, prikladom je moj vlastny prapradedo, ktory v matrike vobec zapisany nebol, na co sa prislo, az ked sa chcel v roku 1878 ozenit .… Zdravim, Martina
MartinaS
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř zář 11, 2019 15:40

Re: N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Příspěvekod MartinaS » sob zář 14, 2019 17:19

Este by som vas chcela poprosit, co znamena to cislo v stvrtom stlpci (pod chlapec/dievca/manzelsky/nemanzelsky) ? Prvy stlpec je datum, druhy stlpec cislo domu, treti stlpec meno dietata. A co znamenaju tie cisla 54 alebo 129 - je to pripisane pri viacerych detoch.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=238


Dakujem, Martina
MartinaS
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř zář 11, 2019 15:40

Re: N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Příspěvekod zburget » sob zář 14, 2019 17:29

To je informace o porodní bábě - u vašeho záznamu je dítě Franziska Eleonora a pod tím je text:
Heb(amme) Barbara Föglin ex № 129
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYRESENO N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Příspěvekod LenkaLalala » úte zář 17, 2019 9:13

Dobrý den, Martino, zrovna včera večer jsem hledala předky ve Skýcově a narazila na zmíněného Františka Novotného narozeného 1818 ve Skýcově. Našla jsem i další jeho sourozence. Snažím se zjisti, zda to byli mí předci a zda navazují na můj rodokmen, který jsem už vytvořila. Mohla byste se mi ozvat? Nejsem si jistá, zda zde mohu zveřejnit můj mail. Je to sunnlight@centrum.cz. Napište mi prosím. Nebo aspoň do tohoto fóra. Děkuji. Matulová
LenkaLalala
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 17, 2019 9:04

Re: VYRESENO N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Příspěvekod zburget » úte zář 17, 2019 9:44

LenkaLalala píše:Nejsem si jistá, zda zde mohu zveřejnit můj mail.
Můžete o sobě zveřejnit v podstatě cokoli kdekoli. To vám nemůže nikdo zakázat. Otázkou je, jak dalece je to rozumné nebo nebezpečné. Vemte si, co všechno jsou o sobě někteří lidé ochotní zveřejnit na sociálních sítích…
Zveřejnění e-mailu může být potenciálně nebezpečné - vystavujete se riziku, že to tady pročítá nějaká spamový robot a vaši e-mailovou adresu si zanese do databáze a vám pak bude chodit víc SPAMu. A tím se zvyšuje riziko, že si pak svou nepozorností zavirujete počítač nebo naletíte na nějaký podvodný e-mail.

Rozumnější je kontaktovat zdejšího člena pomocí soukromé zprávy (tlačítko SZ u každí jeho zprávy), případně přímeo e-mailem poslaným odsud z fóra (tlačítko e-mail u každí zprávy).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYRESENO N Brumov na Vlare 1818 prosim doplnit

Příspěvekod LenkaLalala » úte zář 17, 2019 11:10

Dobrý den, máte pravdu, jsem hodně opatrná, sociální sítě více méně ignoruju...a teď tu zveřejním mail! :)) Ale jsem hoodně zvědavá a chci se dopátrat těch mých předků. Pak jsem si hned právě všimla, že zde lze odeslat i soukromou zprávu - toho jsem asi tak minutu po zveřejnění toho mailu využila...
LenkaLalala
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 17, 2019 9:04


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 39 návštevníků