VYŘEŠENO narození 1844 Úsov německy

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO narození 1844 Úsov německy

Příspěvekod Jarmila Měřinská » stř zář 11, 2019 0:13

Dobrý den, pane Burgete, děkuji za odpověď a pokusím se přečíst záznam v matrice narození č. 7102 Archívu Opava, sken 209, strana v matrice 14:
1844 5 Januar Johann, vater Mathous Rishawi, mutter Barbara wohlbekannte Tochter des +Josefus Bartonik häusler von Traüblitz und uxor? Johanna geborn Tomeschek von

Pane Burgete, nejsem si jistá, ale myslím, že jste mi někdy odpovídal i na Actapublica. Zpracovávala jsem si svůj rodokmen a dostala jsem se až do roku 1660. Pak jsem taky dělala nějaké zápisy pro kamarádky, docela se mi dařilo, ale roky od 1800 do cca 1860 se mi hrozně špatně četly. Koupila jsem si i paleografické čítanky, vytiskla si abecedy kurentu, ale zřejmě nejsem dost vytrvalá :-), abych se to pořádně naučila. Taky záleželo na farářích, jak své zápisy vedli a jaký měli rukopis.
Hledání v matrikách je úžasná věc, někdy lepší než detektivka. A když se daří, tak má člověk dobrý pocit.
Ještě jednou děkuji za odpověď.
Jarmila Měřinská



Dobrý den, prosím o laskavé přečtení zápisu v matrice narození č. 7102 v Archívu Opava, strana 209, levá strana, první zápis z ledna 1844 narození Johana Ryšavého, syna Matyáše Ryšavého a Barbory, rozené Bartoník:
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 41#scan209
Velmi děkuji za pomoc a omlouvám se za případné špatné zadání.
Hezký den.
Jarmila Měřinská
Naposledy upravil Jarmila Měřinská dne stř zář 11, 2019 19:11, celkově upraveno 2
Jarmila Měřinská
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 21, 2016 19:38

Re: Matrika narození č 7102 Úsov, Archív Opava, str.209,něme

Příspěvekod zburget » stř zář 11, 2019 7:37

Zdravím, vítám na fóru!

Za špatné zadání se netřeba omlouvat - to se tady napoprvé prostě povede skoro každému :-)
V předmětu dotazu má být pouze událost, rok, místo, a jazyk. Nic víc. Zde tedy: narození 1844 Úsov německy. Opravte prosím.

No a pak je potřeba přepsat vše, co přečtete. Tedy zde v originální němčině. Nepřekládejte. Jména, která jste zapsala, předpokládám, znáte z jiného zdroje. Pokud to písmo nemůžete rozluštit, tak trocha teorie úvodem - jmenuje se kurent, zjednodušeně řečeno je to psací podoba švabachu a pokud chtece pátrat ve strých matrikách, bez jeho znalosti se bohužel neobejdete. Zkuste si vzít třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
a zkuste luštit s její pomocí.

A pozor, Jan se narodil jako nemanželský, Matěj ho legitimizoval až později, po svatbě se svobodnou matkou Barborou. Jestli je tak jeho biologickým otcem už nikdy nezjistíte.

Přečtení záznamu o Matějovi, uznávám, bude asi trochu ořišek, se kterým vám tady pak určitě pomůžeme, matka je ale čitelná velice hezky. Trochu vás "nakopnu" a zkuste pokračovat sama. A pokud se vám povede něco i z Matěje, byť by to byly jen fragmenty slov, tak to sem napište taky a my to pak dotesáme.

takže začátek Matky:
Barbara wohlbekannte Tochter des + Jakob Bartonik, Hauslers von…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1844 Úsov německy

Příspěvekod Boza » stř zář 11, 2019 14:15

Zkusím cosi doplnit, bohužel němčinou nevládnu tak mě neberte moc za slovo :D

1844 5 Januar Johann
Matheus Ryschawi ???? vater des kinders, hausler ??? + Jakob Rischawy u(nd) der Magdalena geborenne Franz Bernard aus Traüblitz
Barbara wohlbekannte Tochter des +Joseph Bartonik häusler von Traüblitz und der Johanna geborn Tomeček von Treiblitz [Troubelice]
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: narození 1844 Úsov německy

Příspěvekod zburget » stř zář 11, 2019 15:06

Na AP jsem určitě nikomu neodpovídal. Tam jsem vlezl jednou, slušně jsem požádal o pomoc, i jsem přepsal, co jsem přečetl a z voleje jsem tam rovnou dostal vynadáno. Tak jsem to tam zabalil a šel sem :-)

Trochu totesnu kolegův přepis. A Prosím i moji němčinou berte s rezervou, sic tímto jazykem vůbec nevládnu. Píšu jen to, co vidím:

1844 5 Jänner (ale ano, je to leden) Johann
Matheas (divně napsané, nevím, jestli to má znamenat Mathias = Matěj nebo Matheus = Matouš) Rischawi erklärt sich als Vater des kinders, usler Sohn des + Jakob Rischawy u(nd) der Magdalena geborenen + Franz Bernard aus Traublitz
Barbara wohlbekannte Tochter des + Joseph Bartonik Häuslers von Traüblitz und der Johanna gebor.n Tomeček von Treiblitz
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO narození 1844 Úsov německy

Příspěvekod mfal62 » stř zář 11, 2019 19:32

Rod Tomečků z Úsovska mám dohledaný až do začátku 17. stol., nejstarším známým členem rodu
byl Lukáš Tomeček, odhad narození 1610 - viz např. lánový rejstřík:
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs ... tm?ddpn=78

vpravo:
Dorf Treübelitz (vesnice Troubelice)
...
Dreÿ viertler (sedláci 3/4 lánu)
... druhý zespodu
Jan Thomecžek, vor Lukaß Tomecžek
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků