VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon zář 09, 2019 8:57

Přeji pěkné dopoledne a prosím o rozluštění názvu obce, že které dorazil na křest prapraprapraprapraprababičky Barbory Ladmanové do Svijan pan vejběrčí Hiebler.
Nejsem si jist ani iniciálou: vypadá to sice jako K, jenže v ostatním textu je velké K psáno jinak.

Viz zde vlevo, poslední zápis v září:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8090/82

Jde totiž o to, že v Loukově (a samosebou ani v MB) jsme nenašel svatbu jejích rodičů, takže hodlám pátrat v lokalitách, odkud dorazli kmotři.
Díky za pomoc.
lb.
Přílohy
LadmanováBarbora1688.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne úte zář 17, 2019 9:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod zburget » pon zář 09, 2019 9:13

čtu vejběrčího w Krotie (K to je - úplně stejně je psáno ve jméně Kryštof v tom samém záznamu)

Svědkové tedy byli celkem smetánka…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon zář 09, 2019 11:39

zburget píše:čtu vejběrčího w Krotie (K to je - úplně stejně je psáno ve jméně Kryštof v tom samém záznamu)

Svědkové tedy byli celkem smetánka


Já jsem si na první pohled taky pomyslel, že vybíral poplatky w Krotie, tedy v Krotě.
Jenže se mi na mapy.cz neukázala žádná obec, která by k tomu pasovala. A Krot ani Krota se mi neukázala ani na Googlu. A zatím mě nic jinýho nenapadá.
Proto jsem doufal, že to čtu chybně... Ale díky za potvrzení mých původních obav.

To jo, docela smetánka, ten kmotrovskej sbor, ale on mezi místní honoraci vlastně patřil i ten můj prapraprapraprapraprapraděda Ladman, třebaže nebyl „von“: důchodní na panství byl tehdá taky velkej papaláš... :-)
Ovšem ta jeho dcera Barbora si vzala za muže jen kostelníka, to asi muselo bejt doma zklamání nad takovým výběrem.
Ovšem na druhou stranu ten kostelník Pavel Geppert byl měšťan boleslavskej, a barák v takovým slavným královským městě je holt barák jak se patří.
A beztak jeho zeťák Josef Renner už byl boleslavskej ráddní. Rodem ovšem syn Tomáše Rennera, sluhy a kočího u toho pana colberajtera Kryštofa Alberta.
Asi se osvědčil. Jsou to ale paradoxy...

Přehledněji viz v příloze, ale ještě mi toho v tomhle českodubsko-svijansko-boleslavským růžku moc chybí. A odkud přišli do MB ti Rennerovi, nemám zatím zdání vůbec. A to už na rodokmenu dělám skoro čtyři roky...
lb.
Přílohy
AAARennerovic.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod klomin » úte zář 17, 2019 8:03

Dobrý den, domnívám se, že o vašem Johannu Adamovi Hiblerovi a jeho manželce Marii Elisabeth je zmínka v knize Marianisches Gebürg Der Wunder und Gnaden:

Im Jahr 1682. machte ein gelübde zu Maria aus den Burg Bösig Johann Adam Hibler mit seiner Ehe-Frauen Maria Elisabetha zu Gressenstein wegen ihres Töchterleins

Jsou zde zmíněni, že kvůli své dceři (za uzdravení?) učinili slib k Panně Marii Monserratské na hradě Bezděz (Hradní kaple byla nově zasvěcena Panně Marii a v roce 1666 byla na Bezděz převezena z Emauz třetí kopie Panny Monserratské. Zpočátku byli na hradě pouze dva řeholníci, ale pověst o zázračné bezdězské Panně Marii se rychle roznesla po okolí a na hrad přicházelo stále více poutníků.)

tak to jen pro zajímavost a co se týká onoho "výběrčí z Krotie"- jediné, co mě napadá je Krotau či také Grottau, což je dnešní Hrádek nad Nisou
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte zář 17, 2019 9:15

klomin píše:Dobrý den, domnívám se, že o vašem Johannu Adamovi Hiblerovi a jeho manželce Marii Elisabeth je zmínka v knize Marianisches Gebürg Der Wunder und Gnaden:

Im Jahr 1682. machte ein gelübde zu Maria aus den Burg Bösig Johann Adam Hibler mit seiner Ehe-Frauen Maria Elisabetha zu Gressenstein wegen ihres Töchterleins

Jsou zde zmíněni, že kvůli své dceři (za uzdravení?) učinili slib k Panně Marii Monserratské na hradě Bezděz (Hradní kaple byla nově zasvěcena Panně Marii a v roce 1666 byla na Bezděz převezena z Emauz třetí kopie Panny Monserratské. Zpočátku byli na hradě pouze dva řeholníci, ale pověst o zázračné bezdězské Panně Marii se rychle roznesla po okolí a na hrad přicházelo stále více poutníků.)

tak to jen pro zajímavost a co se týká onoho "výběrčí z Krotie"- jediné, co mě napadá je Krotau či také Grottau, což je dnešní Hrádek nad Nisou


Díky moc za tip na ten Hrádek/N, to bude určitě ono, takže se podívám, zda ta svatba Barbořiných rodičů nějak před tím září 1688 nebyla právě tam.

A parádní je i ta událost ze života Hiblerů. Já tyhle „rodinné historky“ sbírám, i když se týkají třeba jen kmotrů – snad z té vší úrody nálezů jednou vyrobím nějakou knížku.
Viz třeba v příloze: jak prapraprapraprapraprapraprapraprastrejda Jan Cikán z Čermné, budoucí jaroměřskej císařskej rychtář v letech 1611-18, se v roce 1596 na neformální sešlosti městský rady bezmála porval s panem Píseckým.
A Janův bratr Martin byl můj prapraprapraprapraprapraprapraděda a taky císařsky rychtářoval, jenže v sousedním Dvoře Králové. Ale rodem byli samosebou oba z té Čermné u Hostinného, kterou jejich prapraděda Mikeš koupil nějak kolem roku 1470 od pana Zilvara z Pilníkova...
Přílohy
CikánPísecký.png
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte zář 17, 2019 19:58

klomin píše:Dobrý den, domnívám se, že o vašem Johannu Adamovi Hiblerovi a jeho manželce Marii Elisabeth je zmínka v knize Marianisches Gebürg Der Wunder und Gnaden:

Im Jahr 1682. machte ein gelübde zu Maria aus den Burg Bösig Johann Adam Hibler mit seiner Ehe-Frauen Maria Elisabetha zu Gressenstein wegen ihres Töchterleins

Jsou zde zmíněni, že kvůli své dceři (za uzdravení?) učinili slib k Panně Marii Monserratské na hradě Bezděz (Hradní kaple byla nově zasvěcena Panně Marii a v roce 1666 byla na Bezděz převezena z Emauz třetí kopie Panny Monserratské. Zpočátku byli na hradě pouze dva řeholníci, ale pověst o zázračné bezdězské Panně Marii se rychle roznesla po okolí a na hrad přicházelo stále více poutníků.)

tak to jen pro zajímavost a co se týká onoho "výběrčí z Krotie"- jediné, co mě napadá je Krotau či také Grottau, což je dnešní Hrádek nad Nisou


Tak ještě jednou DÍKY MOC, kolego/kolegyně Klomine!!!
Máte úplnej recht, je to Hrádek. A navíc jsem měl zase já od začátku dobrou intuici, že tam se konala ta svatba mého prapraprapraprapraprapraděda Ladmana: už ji mám.
Ale trochu tentokrát zápolím nejen s kurentem, nýbrž i s tou pro mě nezvyklou německou šlechtickou terminologií, tak to za chvilku hodím sem jako samostatnou položku.
S pozdravem lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod klomin » stř zář 18, 2019 6:38

Tak to mám také radost. Hezký den
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř zář 18, 2019 7:04

klomin píše:Tak to mám také radost. Hezký den


Díky.
Takže se ukázalo, že ti Hiblerovi, co roku 1682 vylezli na Bezděz, jsou v naší přízni mých předků rodu Ladman nejen přes kmotrovství Alžbětino v roce 1688: její manžel Adam nepochybně i pokrevně...
Ale mně bylo hnedka divný, že se tenkrát na ten křest sjela celá honorace od Boleslavi až za Liberec...
A taky mi bylo divný, že se syn obyčejného pekaře Johanna Ladmana z Kasejovic takhle společensky vypracoval...

Takže né, jeho otec nebyl Jan pekař Ladman, jak jsem se do včerejška domníval (viz v příloze), nýbrž Matěj hejtman Ladman.
Třeba najdu i křest toho pravého prapraprapraprapraprapradědy – Karla Adama Ladmana coby syna Matějova.
Ale spíš ne, to bych si ho byl jistě minulej tejden všimnul, když jsem při prohlížení matriky zaregistroval i jeho sestru Annu Uršulu, viz v příloze.
lb.
Přílohy
LadmanAdam1651.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod klomin » stř zář 18, 2019 7:23

Tak vidím, že je to velké objevování. Znám ty pocity.
Já jsem už svoji kroniku rodiny v podstatě dokončil - kdyby vás zajímala je zde https://rene-inquort.webnode.cz/
Mimo jiné tam píšu o svém 4xpradědečkovi Karlu Brantlovi, který o Bezdězu v roce 1831 napsal a vydal celou knihu.
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: VYŘEŠENO: Matrika Loukov 02, čeština, N Svijany 1688

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř zář 18, 2019 8:14

klomin píše:Tak vidím, že je to velké objevování. Znám ty pocity.
Já jsem už svoji kroniku rodiny v podstatě dokončil - kdyby vás zajímala je zde https://rene-inquort.webnode.cz/
Mimo jiné tam píšu o svém 4xpradědečkovi Karlu Brantlovi, který o Bezdězu v roce 1831 napsal a vydal celou knihu.


Rád se pro inspiraci podívám, mě todle teprve čeká, vždyť jsem s tím začal až v září 2015, coby pensista.
Taky mám literátský kořeny: prapraprapraprapraprapraprapraděda Petr Capella z Elbinku byl prej význačnej a uznávanej humanisticklej básník. Tak třeba ho nobilitoval Rudolf II. zrovna za ty básničky... :-)
Mluvili o něm tudle v rádiu, ale né moc pochvalně:
https://www.detail.cz/osoba/irenej-krat ... VTx8caFCU/

Pochvalně ho ovšem pojali například v Riegrově slovníku, viz v příloze.
Jak todle všechno jednou sepíšu, to mi zatím nejde na rozum. Zatím vyrábím k jednotlivým rodům něco na způsob souboru kartotečních lístků...
lb.
Přílohy
CapellaRSN.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků