[VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

[VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » pon zář 09, 2019 2:28

Dobrý den,

rád bych poprosil o doplnění, latina mi zatím moc nejde. Čtu tam:

honestus viduus Petrus Sup(p?) ex Czukawa cum sponsa sua Petronilla filia Jacobi ?mahis? zuoheiei Diedowicio subditi Drhowlium promulg: et Supra. cum di?sa?a??


S tím, že Czukawa (taktéž Cukawa), Diedowicio (Dědovice) a Drhowlium (Drhovle) jsou místa.
Pro mě nejpodstatnější část jsem označil červeně a předpokládám, že ten bordel na konci po "promulg:" mluví o ohláškách, čili nebude úplně stěžejní.

Odkaz přímo na zápis: https://digi.ceskearchivy.cz/3037/11/1017/828/150/0

Děkuji pěkně!
Naposledy upravil greghouse dne úte zář 10, 2019 10:25, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod Boza » pon zář 09, 2019 7:53

Dobrý den, napřed ta lehčí část:
honestus viduus Petrus Sup(p?) ex Czukawa cum sponsa sua Petronilla filia Jacobi ?mahis? rustici Diedowicio subditi Drhowlium promulg: ut Supra. cum dispensa(tio?)ne.

Co se týče příjmení nevěsty, tak tápu. To první písmeno bych normálně četl jako Z, ale to by pak bylo něco jako Zsmahis... Neumím přijít na nic smysluplného.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1974
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod zburget » pon zář 09, 2019 8:27

…Petronilla filia Jacobi Ssmatias?

První písmeno v příjmení nevěsty bych viděl jako S - viz o záznam níž Staniek
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » pon zář 09, 2019 10:03

Děkuji za doplnění!

Ono, to je právě ten problém. Já bych spíš očekával, že tam najdu, že byla dcera Jakuba Blahy, jak je to uvedeno např. https://digi.ceskearchivy.cz/6200/36/2251/1694/148/0 nebo na v jiných zápisech.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod zburget » pon zář 09, 2019 10:12

Tak Bláha tam enní napsaný zcela určitě. Vysvětlením by mohlo být buď příjmení po střeše nebo nějaká přezdívka. V roce 1783 je ještě možné, že bylo zapsáno neustálené příjmení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod Kiara » pon zář 09, 2019 21:17

Ženich se jmenoval Petr Sup, nevěsta se jmenovala Petronila Šmatichová :) viz index f.ú. Čížová 24, snímek 68:
https://digi.ceskearchivy.cz/3048/68/1056/2169/94/0
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » úte zář 10, 2019 2:16

Ten index mi přijde povědomý, musel jsem to vytěsnit z hlavy. Díky!

Každopádně se snažím stále omotat hlavu okolo toho, jak to funguje s tím příjmením, protože
U 1. dítěte - Alžběty - uvedeno pouze jméno "Petronilla"
U 2. dítěte - Bartoloměje - uvedena jako "Petronilla Blahowa neb? Ssmatichowa"
U 3. dítěte - Kateřiny - uvedena už jen jako "Petronilla Blahowa"
U 4. dítěte - Josefy - uvedena přímo jako "Petronilla dcera Jakuba Blahi, chalupnika"
U 5. dítěte - Petra - uvedena taktéž jako "Petronilla dcera Jakuba Blahi, chalupníka z Diedowic"

Když jsem předtím četl záznam od 2. dítěte, tak jsem tomu druhému jménu nevěnoval pozornost, protože všude jinde je uvedena jako rodným příjmením Blahová a dosud jsem nenarazil na nikoho, kdo by měl 2 příjmení a dost možná jsem si v dané situaci myslel, že by to snad mohlo být i příjmení od zemřelého předešlého manžela, ale tak na výše uvedeném svatebním lejstru je uvedeno "filia", tak to příjmení má holt po otci a kde vzal pak Blaha, a že se to i dodatečně začalo promítat do matrik, čert ví.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod zburget » úte zář 10, 2019 7:05

greghouse píše:…a kde vzal pak Blaha, a že se to i dodatečně začalo promítat do matrik, čert ví.
Nebyla nemanželská? Mohla pak nesprávně používat příjmení po následujícím manželovi své matky a když se na to přišlo, tak jí začali zapisovat správné příjmení (její matky za svobodna).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod Zora » úte zář 10, 2019 8:18

greghouse píše:Ten index mi přijde povědomý, musel jsem to vytěsnit z hlavy. Díky!

Každopádně se snažím stále omotat hlavu okolo toho, jak to funguje s tím příjmením, protože
U 1. dítěte - Alžběty - uvedeno pouze jméno "Petronilla"
U 2. dítěte - Bartoloměje - uvedena jako "Petronilla Blahowa neb? Ssmatichowa"
U 3. dítěte - Kateřiny - uvedena už jen jako "Petronilla Blahowa"
U 4. dítěte - Josefy - uvedena přímo jako "Petronilla dcera Jakuba Blahi, chalupnika"
U 5. dítěte - Petra - uvedena taktéž jako "Petronilla dcera Jakuba Blahi, chalupníka z Diedowic"

Když jsem předtím četl záznam od 2. dítěte, tak jsem tomu druhému jménu nevěnoval pozornost, protože všude jinde je uvedena jako rodným příjmením Blahová a dosud jsem nenarazil na nikoho, kdo by měl 2 příjmení a dost možná jsem si v dané situaci myslel, že by to snad mohlo být i příjmení od zemřelého předešlého manžela, ale tak na výše uvedeném svatebním lejstru je uvedeno "filia", tak to příjmení má holt po otci a kde vzal pak Blaha, a že se to i dodatečně začalo promítat do matrik, čert ví.


Podívejte se do matriky narození oné nevěsty
Velmi pravděpodobně se jedná o příjmení po chalupě, Kolem r. 1750 se takhle mohlo objevovat více příjmení u jednoho muže, občas bylo zapsáno příjmení "hlavní" i to, pod kterým je znám. (vulgo, recte) Dokonce se objevují případy, kdy v jedné generaci bylo jedno příjmení, v další generaci druhé, a pak se to vrátilo k původnímu.
Mám u předka situaci, že jeho děti byly zapisovány příjmením, které měl původní majitel statku (ne všechny, na přeskáčku)
O příjmením po chalupě získáte přehled z netu, zde např. jedna práce - ale je tam vysvětlivek spousta.
Domnívám se, že nejde o nějaké příjmení po zemřelém manželovi, nebo po manželovi matky.
Je třeba hledat narození nevěsty a data o jich rodičích.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » úte zář 10, 2019 10:25

Děkuji za podněty, ono to už asi bude muset být předmětem dalšího hledání. Zatím si připadám, že mám zvláštní druh smůly, když např. není k nalezení jediné dítě, které by se Petronilla jmenovalo, natož aby to byla ta, kterou hledám. Doufám, že se ve finále najít podaří, protože mi přijde, že se 99% přítomných v daném období a na daném místě jmenuje Ludmila, Dorota, Marie nebo Anna :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » úte zář 10, 2019 14:24

A jen jako dokreslení toho, jaké věštění z křišťálové koule by to mohlo ve finále i být, ještě doplním, že zde identifikovaného Jakuba Šmatichu, později označovaného jako Jakuba Blahu, jsem našel v pozdějších záznamech u vnuků identifikovaného taktéž jako Tomáše Blahu i Františka Blahu.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod Zora » úte zář 10, 2019 14:36

greghouse píše:A jen jako dokreslení toho, jaké věštění z křišťálové koule by to mohlo ve finále i být, ještě doplním, že zde identifikovaného Jakuba Šmatichu, později označovaného jako Jakuba Blahu, jsem našel v pozdějších záznamech u vnuků identifikovaného taktéž jako Tomáše Blahu i Františka Blahu.


Dělar rodokmen s příjmením po chalupě je nesmírně obtížné, kolegové si pomáhají gruntovnicemi, tam jsou zaznamenána dost často křestní jména dětí, u nejstarších generací pak i soupisy podle víry a dalšími "pomocnými" zdroji.

To, že jste nenašel Petronilu, mže znamenat také to, že se třeba rodiče přistěhovali, nevěsta má obec původu uvedenou ve vztahu k době svatby, ne ve vztahu k narození.
Už jsme tady měli i rody, kdy se v jedné generaci objevila až tři příjmení, ....
Zkuste dohledat úmrtí Petronily, abyste získal přibližné datum narození, myslím, že u svatby věk není uveden.
Je rozdíl, zda se vdávala jako šestnáctiletá nebo jako starší až po třicítce. Právě v tom může být problém, (různé matriky)

No a ty info o dědečkovi, ... ono je to těžké, farnost se snažila podchytit, o koho se tak asi jedná, (Vy jste nenašel narození Petronily, oni třeba nenašli narození ženicha ) a hledali podobné nositele stejných příjmení...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod Kiara » úte zář 10, 2019 20:14

greghouse píše:A jen jako dokreslení toho, jaké věštění z křišťálové koule by to mohlo ve finále i být, ještě doplním, že zde identifikovaného Jakuba Šmatichu, později označovaného jako Jakuba Blahu, jsem našel v pozdějších záznamech u vnuků identifikovaného taktéž jako Tomáše Blahu i Františka Blahu.

Nic si z toho nedělejte :D v mém rodokmenu (mimo jiné též farnost Čížová) se mi u dvou mužských přímých předků změnilo příjmení: Smola => Vavroň a Vavroň => Brandejs, čiliže dědeček, otec a vnuk měli každý jiné rodné příjmení. V této rodové větvi se ustálilo až poslední příjmení "Brandejs". Soupisy poddaných pro tuto lokalitu na internetu nejsou, musela jsem si pomoci srovnáváním údajů z matriky narozených, oddaných a zemřelých :)
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » čtv zář 12, 2019 13:50

Mno dle tohoto úmrtního zápisu, o kterém se domnívám, že patří dotyčnému Jakubovi, se zdá, že měl skutečně 2 příjmení současně:
Blaha neb Ssmaticha Jakúb Sedlak ... 70 let


Úmrtí Petronilly zatím hledám marně. Po smrti manžela Petra Supa, je akorát záznam že se jim narodilo dítě, kde sice jako otec uvedený není, ale je tam zapsáno, že je to sirotek po zemřelém Petrovi Supovi. Následně již Petronilla není k nalezení.

Apropo, našel jsem u člověka jménem Tomáš Blaha Ssmaticha (odhaduju to na syna Jakuba a sourozence Petronilly) označení filius familias. Hledání na internetu ale vyplodilo, že se jedná o jakýsi výraz Římského práva, což mi přijde jako něco co je tak před 1000 let mimo, ale možná je to myšleno úplně jinak a je to jen nějaké běžné označení.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod Zora » čtv zář 12, 2019 13:54

zkuste hledat ještě tedy následnou svatbu vdovy Petronilly, pokud tam byly malé děti, následoval celkem logicky další snatek.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků