[VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » ned lis 10, 2019 4:55

Jen pro úplnost a případný zájem doplním, že se mi nakonec křest Petronily najít podařilo a je tam stejně jako v několika dalších pramenech ze stejného období uveden otec "Jakub Blaha neb Ssmaticha" a ta kombinace příjmení přesně v této podobě se tam poměrně stabilně objevuje všude. Moje teorie je, že po jeho smrti, když bylo potřeba jeho jméno uvádět, tak už se to dodržovalo čím dál méně s tím, že "Šmaticha" odpadlo úplně a zůstalo jen Blaha a dále musely vzniknout zmatky v křestním jméně, protože si ho možná správně nikdo nepamatoval nebo kdo ví. Každopádně v novějších pramenech se pak už otec vůbec neobjevuje (a to i tam, kde by to člověk očekával - např. v kolonce matka u narození jejího potomka).
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: [VYŘEŠENO] Oddaní: 1783, Čížová, latina

Příspěvekod greghouse » stř bře 25, 2020 10:00

V případě, že by to v budoucnu někdo zde hledal, se mi podařilo zjistit z gruntovnic k danému toto:
Šmaticha bylo skutečně příjmí po chalupě. Grunt, ve kterém Jakub Blaha žil, se "od pradávna" nazýval Šmatichův. Jakub převzal grunt po svém tchánovi Václavovi Procházkovi, s jehož dcerou Veronikou byl tou dobou cca 12 let ženatý. Grunt nesl jméno po rodu posledního majitele toho jména Víta Šmatichy, jehož dcera si v roce 1694 vzala Jana Procházku, který byl otcem uvedeného Václava Procházky.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků