VYŘEŠENO O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Příspěvekod veronika.zel » stř črc 10, 2019 21:34

Dobrý večer.
Jdu s kůží na trh ;-)
Můžu poprosit o kontrolu údajů?

Jedná se o tyto zápisy, údaje se opakují, proto jsem zvolila jeden příspěvek/dva případy.

Oddací kniha:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11012/121#
levá strana, dolní zápis v matriční knize Pertoltice, obec Wostrow - Ostrov, část obce Zbraslavice, okres Kutná Hora.
8.10.1839, číslo domu 41: Leopold Lepeška + Marie, rozená Kubin.
Ženich: Leopold Lepeška, pomahač ve fabrice Ostrov, syn po zemřelém Matějovi Lepeškovi, mlynáře z Ostrova č.19.
matka Marie, rozená Kreyhansel??? z Lipnice č.41, oba k statku Ostrova poddani. Byli po trojím prohlášení dne 28-29 Sen??? a 6.října copulirovaní???, oddáni. Důkazy jehož manželství ve farním archivu pod č. xxxxx.
Nevěsta: Marie, dcera po zemřelém Waclawu Kubin, šalíře z kácovské staré huti, č.23, matka Františka Konrad z Kopanin???,
č. X , oba k panství Kácov, poddani.
Nezletilá??? nevěsta obrdržela vrchnoporučenské dovolení Kácova, dtto(rovněž) 30.9.1839.


Kniha narození:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11008/299
pravá strana, horní zápis, matriční kniha Pertoltice, obec Wostrov - Ostrov, část obce Zbraslavice, okres Kutná Hora.
Narození dcery ANNY, 30.listopadu 1841.
Otec: Leopold Lepeška, pomahač v huti sklenne??? z Ostrova, syn po zemřelém Matějovi Lepeškovi, mlynáře z Ostrova,
č.19, matky Maria, rozená Kraihansl z Lipnice č.X. Oba k statku Ostrov poddani.
Matka: Marie, katolička, dcera po zemřelém Václavovi Kubin, šalíři z kácovské huti č.23, matky Františky, rozené Konrad z Kopanin č.5???,
oba k panství Kácov.

Děkuji, s přátelským pozdravem Verča.
Naposledy upravil veronika.zel dne pon črc 15, 2019 11:19, celkově upraveno 1
veronika.zel
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř lis 08, 2017 15:33

Re: O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 0:14

snaha je obrovský, ale je zapotřebí číst přesně, co je zapsáno, to je důležité.

Tedy např.
Leopold Lepeška, pomahač ve fabrice Ostrov
ono to tam takhle napsáno není...

Je třeba přepisovat písmeno po písmenku původního textu, ne vkládat dnešní překlad.
Jinak se nenaučíte číst dobře, a ve starších textech mnohdy přehlédnete důležité písmenko.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Příspěvekod veronika.zel » čtv črc 11, 2019 11:56

Zora píše:snaha je obrovský, ale je zapotřebí číst přesně, co je zapsáno, to je důležité.

Tedy např.
Leopold Lepeška, pomahač ve fabrice Ostrov
ono to tam takhle napsáno není...

Je třeba přepisovat písmeno po písmenku původního textu, ne vkládat dnešní překlad.
Jinak se nenaučíte číst dobře, a ve starších textech mnohdy přehlédnete důležité písmenko.
Z



Posílám můj přepis, jak to mám u sebe v poznámkách právě písmeno po písmenu.
Nechci, abyste si myslela, že chci svojí práci odfláknout. Vyplynulo mi to takhle logicky. bohužel tedy špatně.
Jak furt do toho koukám, tak to jinak nevyčtu. Děkuji V.
Přílohy
Poznámka 2019-07-11 124957.jpg
veronika.zel
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř lis 08, 2017 15:33

Re: O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 13:26

Veroniko, všechno dělte pro sebe, je v podstatě jedno, co si myslím :-)

ano, teď je to mnohem lepší, tak to přepisujte tak, jak máte v poznámkách.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Příspěvekod zburget » sob črc 13, 2019 19:14

Přepis záznamu vypadá tak, jak jsem vám to upravil. Pokud chcete něco přečíst, je více než vhodné, abyste to psala právě takhle. Protože jedině takhle bude jasné, co čtete špatně a vy si tak svoje čtění můžete korigovat. Když vám to napíšu moderní češtinou, budete sice přesně vědět, co je v tom konkrétnm záznamu, ale nebudete to umět přečíst a hned s následujícím záznamem tady budete znovu.

8.10.1839, číslo domu 41: Leopold Lepeška + Marie, rozená Kubin.
Ženich: Leopold Lepesska, pomahac w fabryce Wostrowsky, syn po + Matěgovy Lepesska, mljnaře z Wostrowa N 19
z matky Marye, rozene Kreyhansel z Lipnice N.41, oba k statku Wostrow poddani byli po trogim prohlasseni dne 28 29 (dominica post) Pen(tecosten) (28. a 29. neděle po seslání Ducha Sv.) a 6ho oktobru copulirowani oddáni. ode mnie P. Jozefa M. Raba m.p. faraře
Dukazy tehož manželstwi we farnjm archivu pod N Regst? 88 Fasc. I kusu 1-2-3-4
Nevěsta: Marye, dcera po + Waclawu Kubin, ssaljře z kacowské stare huty, N.23, z matky Frantissky Konrad z Kopanjn,
č. X, oba k panstwi Kacov, poddani.
Neplnoleta nevěsta obrdržela wrchnoporučenske dowoleni Kácova, dtto (rovněž) de dato - ze dne) 30ho september 1839


Jak vidíte, opravit vám ten záznam tak, jak je skutečně zapsaný bylo celekm dost práce. Taže jestli chcete i ten křest, naište to prosím tak, abych s tím té práce měl míň. …a nebo můžete zkusit počkat, jestli vám to nepřepíše někdo jiný.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O+N 1839-1841, čeština, Ostrov

Příspěvekod veronika.zel » ned črc 14, 2019 20:07

@zburget
Dobrý večer, Zbyňku.
Děkuji Vám za přepis.
Nepočítala jsem s tím, že by mi to někdo přepsal. Odjela jsem s dětmi do Krkonoš a zoologické Dvůr Králové a nebyl prostor pro toto forum a bádání.
Zápisy si dále projdu sama. Děkuji za Vaši ochotu a čas. Veronika.
veronika.zel
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř lis 08, 2017 15:33


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků