VYŘEŠENO matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod okkvp » čtv kvě 16, 2019 21:25

Prosím o pomoc se čtením a překladem slova co byl otec ženicha v Týnci (Teinizl) + dtto s prostřední části poznámky pod souhlasem otce nevěsty.
Jde o první zápis na stránce
http://www.portafontium.eu/iipimage/30060290/bezdekov-12_0130-o?x=-5&y=-19&w=962&h=552

Smáha Martin – gebürtig aus Teinizl, ehelicher Sohn des werstorbenen Martin Smáha, gewesenen Scha..ers in Teinizl, nachher Empfiteuten aus Tupadl Nro:11. Der Mutter Anna geb: Kolerus aus Watzau.
Her Vater der Braut Jakob Tomaschek (+++) willigte dazu ein.
Der Bräutigam vrhiest die ob... o....schaftligen bewilligung-

(u toho otce nejsem schopna rozlišit jestli jde o dvě "s" nebo to přeškrtnutí dole znamená "f" anebo úplně něco jiného, u poznámky k ženichovi se mi nedaří správně rozdělit na písmenka)
Naposledy upravil okkvp dne pát kvě 17, 2019 13:16, celkově upraveno 1
okkvp
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 13, 2019 5:59
Oblast pátrání: Klatovsko, Plzeňsko,

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod zoubek » čtv kvě 16, 2019 21:58

Já bych hádal, že u otce je spíše ...gewesenen Schaffers... (...býválého šafáře). Schasser se mi nepodařilo nikde dohledat.

Der Vater der braut Jakob Tomasche (+++) willigte dazu ein.
Der Brautigam erhielt die oberro..mundschaftliche Bewilligung – – dtto: Bezdinkau 13. Novbr 1843 N:E: 195. jed.

Nevím přesně, jak pokračuje to oberr... ale je to nejspíš povolení od nějakého poručníka či opatrovníka. Buď byl jeho otec po smrti, pak ale nevím proč chybí křížky, anebo byl ženich někde ve službě mimo domov, a tak za něj zodpovídal někdo jiný než otec.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod okkvp » čtv kvě 16, 2019 22:14

Otec byl v době svatby dva roky po smrti - je to v tom zápisu i zapsané (verstorbenen) - byť mému oku to úvodní "v" přijde jako dvojité a proto mám v přepisu werstorbenen (snažím se psát co vidím, abych se pak na opraveném od zkušenějších učila vidět rozdíl) V tom Týnci na panském se podle nákuku do jiných MK různí z rodiny postupně prostřídávali, ale tento Martin tam v té době snad nebyl.
Slovníky jsem právě také trápila.
okkvp
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 13, 2019 5:59
Oblast pátrání: Klatovsko, Plzeňsko,

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod okkvp » čtv kvě 16, 2019 22:21

obec je imho napsána "Bezdiekau", tak jak odpovídá německému pojmenování.
okkvp
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 13, 2019 5:59
Oblast pátrání: Klatovsko, Plzeňsko,

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod zburget » pát kvě 17, 2019 6:47

Smáha Martin – gebürtig aus Teinizl, ehelicher Sohn des verstorbenen Martin Smáha, gewesenen Schaffers (kolega odhadl správně) in Teinizl, nachher Emphiteuten aus Tupadl Nro:11. Der Mutter Anna geb: Kolerus aus Watzau.
Der Vater der Braut Jakob Tomaschek (tady jste měla na konci správně k, kolega ho asi opomněl) (+++) willigte dazu ein.
Der Bräutigam erhielt die obervormundschaftliche Bewilligung- – dtto: Bezdiekau 13. Novbr 1843 N:E: 195. jnd. (tím n si tu nejsem jist, soro určitě to ale není e)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod zoubek » pát kvě 17, 2019 11:00

Na k jsem při přepisu zapomněl a když jsem hledal křížky, tak jsem nějak úplně přehlédl to verstorbenen.

Jinak die Vormundschaft je opatrovnictví. Čili poznámka se skutečně týká udělení povolení ke sňatku, neboť ženich nebyl zletilý (<24) a otce již neměl. Kdo opatrovnictví nad ženichem vykonával se tam neuvádí. Datace a číslo za poznámkou pak odkazují na listinu, kde byla ona povolení pro ženicha i pro nevěstu nejspíš zapsána. Pokud se dochovala, je nejspíš uložena v archviu farnosti Bezděkov (Bezdiekau). Pokud ne, pak by šlo nejspíš o archiv velkostatku, ale ta farnost je pravděpodobnější.

Bezdiekau 13. Novbr 1843 N:E: 195. jud (chybí půloblouček, ale je zřetelný v poslední kolonce, kde je odkaz na dokument znovu uveden).
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod zburget » pát kvě 17, 2019 11:35

Dokumenty vztahující se ke svatbě byly vždy uloženy ve farním archivu. Dost pravděpodobně tam ale nebudou - farnosti mají taky nějaké časové limity, kdy se staré dokumenty likvidují (limity neznám, v případě zájmu můžu zjistit ty současné).

Opatrovnictví nad nezletilým sirotkem měla vždy vrchnost. Proto ten Obervormundschaft
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod zoubek » pát kvě 17, 2019 13:05

Pokud byl nezletilý někde jako podruh myslím, že za něj zodpovídal hospodář gruntu, na němž sloužil, ale musel bych si to ověřit v literatuře. Ale jinak to byla samozřejmě vrchnost.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod okkvp » pát kvě 17, 2019 13:15

taky jsem se u přepisu koukám uklikla u toho Emphiteutent (f je tam ode mne opravdu uklepnutí), u onoho "ob... o....schaftligen" (obervormundschaftliche) jsem úplně přehlédla křížení "h" se spodní kličkou z řádku nad tím), anabázi s rozeznáním v/w u verstorbenen jsem už vysvětlovala.

Moc a moc děkuji za každé písmenko a všechnu pomoc vůbec.

(Plus i touto cestou děkuji panu Janu Pecháčkovi za jeho blog a videa, která jsem před časem našla na netu a bez kterých bych se v luštění takhle daleko určitě ještě dlouhé měsíce nedostala - jestli bych vůbec našla dost trpělivosti se podrobnostmi zápisů prokousávat)
okkvp
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 13, 2019 5:59
Oblast pátrání: Klatovsko, Plzeňsko,

Re: matrika oddaných Bezděkov (u Klatov) 1843 němčina

Příspěvekod Zora » pát kvě 17, 2019 14:11

zoubek píše:Pokud byl nezletilý někde jako podruh myslím, že za něj zodpovídal hospodář gruntu, na němž sloužil, ale musel bych si to ověřit v literatuře. Ale jinak to byla samozřejmě vrchnost.

Povolení ke sňatku u polosirotka bez otce v této době od vrchnosti.- Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků