VYŘEŠENO, děkuji - svatba Český Dub 1758 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO, děkuji - svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod JanaVi » pon kvě 13, 2019 13:47

Prosím o pomoc s přečtením špatně čitelného propitého zápisu. Jde mi o druhý zápis na pravé straně 25.6 v Českém Dubu. (omlouvám se chyby, ale latinsky psát bez chyby neumím, jen částečně rozumím) Joannes filius defunti Joannes Kirchof venatoris Dubensi cum honesta virgine sponsa Catharina filia domini ??? a tato tři další slova bych nutně potřebovala, ovšem nepřečtu ani jedno z nich, ani si je nedokážu domyslet a odvodit. Kateřina zemřela ve 22 letech v roce 1760, takže jsem prohlédla všechny narozené Kateřiny v roce 1737-1740, ale ani jeden otec mi nepřipadá vhodný.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 71#scan271
Naposledy upravil JanaVi dne úte kvě 14, 2019 9:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 17:05

No to je tedy dílo :roll:

Zkusím:
Copulatus est honestus sponsus Joannes filius defunti Joannes Kirchof venatoris Dubensi cum pariter honesta virgine sponsa Catharina filia domini Andreæ? ???schka venatoris ex civis Dubensis…

Toho Ondřeje už napůl věštím, příjmení bych věštil úplně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod JanaVi » pon kvě 13, 2019 17:25

Děkuji za pokus.Ondřeje tam sice moc nevidím, ale zkusím se podívat po nějaké Kateřině s tímto otcem. Venatoris by to být mohl, je jím i ženich, jen to v na začátku je takové divné. Mám smůlu, stejný ženich se jako vdovec ženil o 3 roky později a zápis je naprosto krasopisný. Bohužel povolání se v zápisech pokřtěných v této matrice napíše. Trochu zajímavé je, že zapisovatel píše otce jako Dominus, mohl to být člověk významnější než jiní? Ještě jednou děkuji a jdu hledat :-)
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 17:50

V posladním záznamu na stránce se vdává Anna - to A je tam hrozně divoké.
Ve vašem záznamu je to zrovna úplně "rozpatlané", takže tam je to fakt jen odhad. Je otázkou, co je ta smyčka pod účařím textu. Pokud to patří k D o řádek níž, tak je to Ondřej skoro určitě.

Venatoris si myslím, že je celkem zřetelný. Mě se do toho nejdřív motaly dvě poslední písmena z předchozího slova, než jsem si uvědomil, že to k tomu nepatří.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2019 18:14

Titul dominus se používal, jak už jsem psala, u vážených osob, zde pravděpodobně v souvislosti s označením civis - měšťan.
Ono se to civis často překládá jako občan, ale v roce 1758 byli spíš poddaní, než občané. Je to taková překladatelská setrvačnost z dob, kdy se latina používala v dobách římských republik.
Tam totiž byli občané.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3 ... stn%C3%ADk)

Měšťanem se mohl stát ten, kdo žil bezúhonným životem jak ve směru k církvi, tak ve směru k obci (městu), byl ekonomicky soběstačný a vlastnil nějaké stavení, ve smyslu dům.
(Neměl nesplacené dluhy, nelítal za ženskými,. neholdoval karbanu, vínu a všelijakým zlovolnostem, staral se o rodinu, řádně vychoval své děti, jeho manželka byla ctná a příkladná a především v rámci své profese - nejčastěji řemeslo vynikal.

Musel být obecní radou ale za měšťana přijat obecní radou.
Je velmi pravděpodobné, že Váš předek k takovým významnějším osobnostem v rámci obce patřil.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod JanaVi » pon kvě 13, 2019 21:47

děkuji moc oběma za pomoc a za vysvětlení.
Bohužel jsem neuspěla, v letech 1735-1740 jsem nenašla ani jednu kombinaci Andreas - Kateřina. Příjmení jsem si pro sebe domyslela, že by mohlo být něco jako Hauška, něco podobného se v matrice pokřtěných objevuje. Ale ani jednou v kombinaci se jménem Andreas. Tak tady jsem asi skončila. Mohla se tato Kateřina narodit jinde, ale to mi zase nesouhlasí s tím měšťanem, mám dojem, že rodina měšťana by měla být ve městě dlouhodobě usazena.

Ještě tady svůj dotaz chvilku nechám jestli třeba ještě někdo nebude mít nějaký nápad a potom ho označím jako vyřešený.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 21:57

Ještě nápad - nemohla se Kateřina narodit jako nemanželská a po následném sňatku své matky používat jméno manžela své matky? Nemáte v inkriminovaném období nějakou nemanželskou Kateřinu?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod JanaVi » pon kvě 13, 2019 22:18

Ještě jsem chvíli pátrala v indexech, které jsou pro novější matriky a myslím, že příjmení by mohlo být Maruška. Od roku 1745 se nějakému Maruškovi rodí děti, ale Andreas to není. Ačkoliv se mi toto příjmení zdálo zvláštní, dodnes existuje a na Liberecku jich několik žije.
Myslíte, že by to mohlo být ono?
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod JanaVi » pon kvě 13, 2019 22:20

zburget píše:Ještě nápad - nemohla se Kateřina narodit jako nemanželská a po následném sňatku své matky používat jméno manžela své matky? Nemáte v inkriminovaném období nějakou nemanželskou Kateřinu?

Také je to možné, zítra ty roky projdu ještě jednou. Matrika narozených v té době je naštěstí dobře čitelná.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod zburget » pon kvě 13, 2019 22:28

Jo, Maruschka je lepší - to by tvarem písmen mohlo těm čmouhám v záznamu odpovídat :-)
Za Ondřeje ruko do ohně nedám. Jen mě zatím nenapadlo, co jiného by to molo být. Jak se ten Maruška, kterému se rodí děti jmenuje?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod Šušara » pon kvě 13, 2019 22:52

Mohl by to být Andreas Wavruschka - mrkněte na fol.16 - tam se mu rodí Maria Rosalia 1746
A tady je svatba Andrease http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 71#scan271
Narození Kateřiny http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 55#scan155
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: svatba Český Dub 1758 latina

Příspěvekod JanaVi » úte kvě 14, 2019 9:18

Děkuji vám všem moc a moc, nechápu, jak jsem mohla takhle hezky napsaný zápis přehlídnout, když jsem 2X procházela strany 80 - 170. Asi jsem to měla nechat na ráno.
Moc jste mi pomohli. V této větvi mé prababičky mám velké mezery. Hlavním příjmením je Hiekisch, někdy psáno i jako Hikisch, Hykyš,... Bylo to obchodníci, šenkýři, sládci,... Dost se stěhovali a najít třeba úmrtí není jednoduché. Tak jsem postoupila alespoň v těch pobočných větvích.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků