VYŘEŠENO Matrika N, 1826, Kvilda, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika N, 1826, Kvilda, němčina

Příspěvekod zoubek » pon kvě 06, 2019 16:27

Pomohli byste mi prosím dešifrovat příjmení matky a místo jejího narození u otce dítěte jménem Katharina Uhrmann z Buchwaldu 10 (druhý zápis vlevo)?
https://digi.ceskearchivy.cz/5077/99/1185/1403/70/0

Johann Uhrman Müllermeiester ehe. Sohn ?h? + Johan Uhrman Weber in Röhrnbach in Bayern No. ; und Maria ihss? Eheweib gebornen Hammerin? von Olzesberg? No. - Wolfst?? Landgericht?

Děkuji.
Naposledy upravil zoubek dne úte kvě 07, 2019 9:18, celkově upraveno 2
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Matrika N, 1826, Kvilda, němčina

Příspěvekod zburget » pon kvě 06, 2019 20:08

Johann Uhrmann Müllermeiester ehe. Sohn des + Johann Uhrmann Weber in Röhrnbach in Bayern No. ; und Maria dessen Eheweib gebornen Gammerin (bych řekl) von Olzesberg No. - Wolfsteines? Landgericht
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika N, 1826, Kvilda, němčina

Příspěvekod zoubek » pon kvě 06, 2019 21:26

zburget píše:Johann Uhrmann Müllermeiester ehe. Sohn des + Johann Uhrmann Weber in Röhrnbach in Bayern No. ; und Maria dessen Eheweib gebornen Gammerin (bych řekl) von Olzesberg No. - Wolfsteines? Landgericht


Díky!. To zdvojené n je naznačené čárkou nad n? Protože u dítěte jsou zřetelně napsána obě n, zatímco u otce vidím jen jedno a nad ním čárku.

Jinak jsem našel, o kterou obec v Bavorsku se jedná. Ve městě Freyung je hrad Wolfstein, kde byl dříve i soud. A poblíž je pak vesnice Alzesberg, dříve Olzesberg. Projdu tam matriky a zkusím dohledat správnou podobu příjmení matky.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Matrika N, 1826, Kvilda, němčina – VYŘEŠENO

Příspěvekod karels » pon kvě 06, 2019 22:52

doporučuji podívat se také na snímek 95, tam je ještě jiná možnost u dcery Josefy.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: Matrika N, 1826, Kvilda, němčina – VYŘEŠENO

Příspěvekod zoubek » pon kvě 06, 2019 23:24

Vím o ní, děkují. U Josefy se mi to G zdá, zřetelnější. Asi bych to četl jako Gammerin nebo Gammerim.

Jinak jsem prohledal matriky v Röhrnbachu, a byť tu Uhrmannovi žili tou dobou, žádný z nich neodpovídá Johanovi nebo jeho bratrovi Florianovi. Jedná se o bratry, kteří se z Bavorska přistěhovali do Kvildy a poté do Bučiny, kde provozovali mlynářské řemeslo. Adolf Weishäupl o nich píše ve svém příspěvku o mlýnech a pilách na střední Šumavě, bohužel ale neudává konkrétní vesnici, odkud pocházeli. Dlouho jsem hledal nějaké vodítko, ale v matrikách ani v pozemkových knihách nebyl jejich původ zmíněn. Jako obvykle pomohlo dohledat jejich kompletní potomstvo. V roce 1822-3 přišel do Kvildy pečlivější farář a u posledních dvou dcer nezapomněl poznamenat odkud pocházel otec Johan, čímž se moje záhada vyřešila. Potomci Johana nějakou dobu provozovali mlýn v Bučině, ale pak se rozutekli do světa. Potomci Floriana se řemesla také dlouho nedrželi, neboť jeho syn po čase odešel do Lenory a tam se jeho potomci později věnovali sklářství. Oby mlýny pak byly přestavěny na pily.

Teď se ale zdá, že v okolí Röhrnbachu jejich otec pouze žil v době narození vnuček. Proto se snažím dohledat, odkud pocházela jeho žena, a doufám, že tak najdu třeba jejich záznam o svatbě.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Matrika N, 1826, Kvilda, němčina

Příspěvekod zburget » úte kvě 07, 2019 6:54

zoubek píše:… To zdvojené n je naznačené čárkou nad n? Protože u dítěte jsou zřetelně napsána obě n, zatímco u otce vidím jen jedno a nad ním čárku.
Ano, čárka nad písmenem označuje jeho zdvojení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika N, 1826, Kvilda, němčina – VYŘEŠENO

Příspěvekod zoubek » úte kvě 07, 2019 7:39

Díky!
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků