Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i latinsk

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i latinsk

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon kvě 06, 2019 9:09

Dobrý den,
mrkněte se mi prosím na ty poznámky u dcery Anny a dole i u Kateřiny:
Jednak si nejsem v prvním případě jist tou obcí Družec,, jednak už vůbec mi nejsou jasné ty poznámky mit Cons. a mit ss...
Čtu-li to vůbec aspoň trochu správně.

Pokud to v tomto glosovaném souboru luštit nepůjde, napište a dám sem jen ten obrázek.
Díky předem za pomoc
lb.
Přílohy
HolasPtíčeSoupis1799.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod Šušara » pon kvě 06, 2019 10:38

V Dejvicích existoval v inkriminované době jakýsi Fr.Havránek po otci z Přísečné. Zkuste popátrat tam, bude to pod Třeboní.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod zburget » pon kvě 06, 2019 11:33

V prvním zálisu by to Družecz být mohl, i když to napojení d a r je hodně divoké.

Dole, za Sobínem je ještě číslo, u Anny No.3, u Kateřiny No.4 a za tím je mit 11 a kdyby to nebyl soupis poddaných, řekl bych, že je to 11 fr. tedy 11 zlatých. Ale mělo by to v soupisu poddaných nějakou logiku?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod NickTwisp » pon kvě 06, 2019 12:41

Cons. - tedy Consens, anóbrž souhlas vrchnosti.
NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon kvě 06, 2019 16:01

NickTwisp píše:Cons. - tedy Consens, anóbrž souhlas vrchnosti.



Tak to jo, to sedí, ten souhlas.
Díky, moje podezření, že Anna měla druha, tak padá...
lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon kvě 06, 2019 16:04

zburget píše:V prvním zálisu by to Družecz být mohl, i když to napojení d a r je hodně divoké.

Dole, za Sobínem je ještě číslo, u Anny No.3, u Kateřiny No.4 a za tím je mit 11 a kdyby to nebyl soupis poddaných, řekl bych, že je to 11 fr. tedy 11 zlatých. Ale mělo by to v soupisu poddaných nějakou logiku?


Taky mi to připadá jako 11, ale co s tím, to nevím. A Marie nad Kateřinou má mit 12, že?
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod zburget » pon kvě 06, 2019 16:12

Ladislav Bátora píše:… A Marie nad Kateřinou má mit 12, že?
Přesně tak. Třeba se tu ozve někdo, kdo s těmi soupisy má zkušenosti (což já nejsem) a vysvětlí, co to je. Není tam nějaký nadpis sloupečku?
Naposledy upravil zburget dne pon kvě 06, 2019 20:09, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon kvě 06, 2019 16:33

Šušara píše:V Dejvicích existoval v inkriminované době jakýsi Fr.Havránek po otci z Přísečné. Zkuste popátrat tam, bude to pod Třeboní.


Díky za tip, ovšem Havránek je hodně frekventované příjmení, takže musím natrefit přesně na Jana Havránka, jehož otec se jmenoval Matěj a matka Alžběta, jak je to NAŠTĚSTÍ zapsáno u křtu prapraprababičky Kateřiny Havránkové z Libně (viz přílohu), kde Jan H. v roce 1815 koupil od pí Dolejší baráček za dnešním Bílým domem a z Dejvic, potažmo Šárky odešel navždy. Ale v těch Dejvicích k nalezení jeho křest kolem roku 1785 (výpočtem ze svatby i pohřbu) taky není... A byl oráčem v Unhošti a pak šafářem na Strahově: ale taky kde nic tu nic.

Neopatrností bych mohl do rodokmenu snadno zavléct osobu zcela cizí – a v případě prapraprapradědy je to moc brzo... :-)

Navíc si pořád ještě myslím, že Jan Havránek byl rodem z Nového nebo Starého Města pražského, jenže jsem všechny ty farnosti ještě nestačil prolistovat. Protože pořád doufám, že natrefím na nějakou horkou stopu a tomu hledání v Praze na slepo se vyhnu. Podobně jsem před měsícem už našel podle vynikající stopy ve farnosti Dejvice (rozuměj sv. Matěj v Šárce, kde byla v lednu 1813 pokřtěna dcera Josefa) tu jejich svatbu v Unhošti v roce 1808. Po 3 letech hledání...
lb.
Přílohy
HavránkováKateřina1819.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon kvě 06, 2019 17:20

zburget píše:[quote="Ladislav Bátora"… A Marie nad Kateřinou má mit 12, že?
Přesně tak. Třeba se tu ozve někdo, kdo s těmi soupisy má zkušenosti (což já nejsem) a vysvětlí, co to je. Není tam nějaký nadpis sloupečku?[/quote]

Netuším, soupisy středočeských poddaných holt bohužel furt ještě nejsou on-line. A prej asi jen tak hned nebudou.
Takže teď doma už ten eventuální název kolonky nezjistím. Ale tipuju, že tam nadpis na stránkách není.
A podle mě jsou to Poznámky všeho druhu: vždyť např. u našich kluků tam je, že jsou na vojně. Nevím, zda zrovna tady, protože těch tachlovickejch a smečenskejch knih je obrovská hromada, soupis poddanejch se dělal skoro každej rok. Dává mi to dost zabrat – a vlastně jsem zatím nic nenašel. Rozuměj: novýho...

V příloze viz pro úplnost ten křest Josefy u sv. Matěje v Šárce, na základě kterýho jsem se – přes Unhošť – do těch našich Horních Ptíčů po třech letech vůbec aspoň domotal.
lb.
Přílohy
HavránkováJosefa1813.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod mechyn » pon kvě 06, 2019 18:44

viděl bych to jako fl. = zlatý, tzn. výše částky určité pohledávky, setkal jsem se s tím dost často v sirotčích registrech/soupisech poddaných, nikdy jsem blíže nepátral, jestli je to dluh hospodáře, u kterého dotyčný sloužil, nebo pohledávka za vrchností, u které si osoba peníze uložila, ale podle mého názoru to byly nějaké pohledávky za službu, resp. peníze ze služby a ti lidé na ně měli nárok je po někom vymoct, je asi v tuto chvíli jedno, jestli po onom hospodáři nebo po vrchnosti (pokud je měli u něj/ní deponované)

typicky příklad 17 leté Anny Moravcové z Dolních Beřkovicc... - viděl bych to jako, že si vydělala 5 zlatých za rok a ty jí byly někde uloženy v sirotčí kase, a poznamenalo, se že má tolik a tolik nárok na jejich výplatu:
1805 u Václava Plicky v Beřkovicích 1806 u rychtáře v Beřkovicích 15 zl. 1807 u Jana Nováka v Křivenicích 20 fl.

nebo 16-letý Jiří
1804 u Václava Fryče 20 zl. 1805 u Josefa Kmocha 26 zl. 1806 u mlynáře v Beřkovicích 1807 tamtéž

nebo 22-letá Anna Doležalová
1804 u Jiřího Kmocha 14 zl. 1805 zas tam 14 zl. 1806 u Kmocha v Beřkovicích 15 zl.

22-letá Alžběta Doležalová
1805 u Matěje Možného 24 zl. 1806 u Václava Meisnera 20 zl.

Tedy někdy to má vzrůstající tendenci, někdy to stagnuje, anebo i klesá...někdy částku nepíší, je tedy otázka, jestli jsou oba údaje spojité, nebo se jen doplňují.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Soupis poddaných 1799, Horní Ptíče, česky, německy i lat

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon kvě 06, 2019 22:07

mechyn píše:viděl bych to jako fl. = zlatý, tzn. výše částky určité pohledávky, setkal jsem se s tím dost často v sirotčích registrech/soupisech poddaných, nikdy jsem blíže nepátral, jestli je to dluh hospodáře, u kterého dotyčný sloužil, nebo pohledávka za vrchností, u které si osoba peníze uložila, ale podle mého názoru to byly nějaké pohledávky za službu, resp. peníze ze služby a ti lidé na ně měli nárok je po někom vymoct, je asi v tuto chvíli jedno, jestli po onom hospodáři nebo po vrchnosti (pokud je měli u něj/ní deponované)

typicky příklad 17 leté Anny Moravcové z Dolních Beřkovicc... - viděl bych to jako, že si vydělala 5 zlatých za rok a ty jí byly někde uloženy v sirotčí kase, a poznamenalo, se že má tolik a tolik nárok na jejich výplatu:
1805 u Václava Plicky v Beřkovicích 1806 u rychtáře v Beřkovicích 15 zl. 1807 u Jana Nováka v Křivenicích 20 fl.

nebo 16-letý Jiří
1804 u Václava Fryče 20 zl. 1805 u Josefa Kmocha 26 zl. 1806 u mlynáře v Beřkovicích 1807 tamtéž

nebo 22-letá Anna Doležalová
1804 u Jiřího Kmocha 14 zl. 1805 zas tam 14 zl. 1806 u Kmocha v Beřkovicích 15 zl.

22-letá Alžběta Doležalová
1805 u Matěje Možného 24 zl. 1806 u Václava Meisnera 20 zl.

Tedy někdy to má vzrůstající tendenci, někdy to stagnuje, anebo i klesá...někdy částku nepíší, je tedy otázka, jestli jsou oba údaje spojité, nebo se jen doplňují.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků