VYŘEŠENO - Matrika Z 1730-1788 Věžná, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - Matrika Z 1730-1788 Věžná, latina

Příspěvekod hanucha » sob dub 13, 2019 22:40

Prosím vás jak mám chápat tento zápis - hned první nalevo nahoře:

https://digi.ceskearchivy.cz/8267/52

Die 18 february in Domino obyt Anna filia relicta post defunctum Nicolaum Mašek ex Czerveni qui fuenit uxor Gabriely Schvestl Cheynovis defuncti Schvestel Pauli fily qui ambo suisent subditi Cheynovienses et Copulati a Reverado...

Možná to blbě čtu..
Kdo je ten Pavel? Otec Gabriela? Nebo syn Gabriela a Anny? Jsem z toho zmatená, moc jsem se nesetkala s tím, aby v matrice zemřelých byla žena psaná nejprve jako dcera někoho a pak až manželka někoho...
Děkuju předem :-)
Naposledy upravil hanucha dne pon dub 15, 2019 7:52, celkově upraveno 2
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Matrika Z 1730-1788 Věžná, latina

Příspěvekod zburget » sob dub 13, 2019 23:47

Drobně upravím přepis:

Die 18 februarii in Domino obiit Anna filia relicta post defunctum Nicolaum Mašek ex Czerveni quæ fuerat uxor Gabrielii Schvestl Cheynovio defuncti Schvestel Pauli filii qui ambo fuerunt subditi Cheynovienses et Copulati a Reveredo...

A volně bych to přeložil asi jako že zemřela Anna pozůstalá dcera po Mikuláši Maškovi, která byla ženou Gabriela Schvestla, který byl synem zesnulého Pavla Shvestla.


Ale úplně jistý si nejsem ani tím přepisem, ani překladem - pokud se to místním latiníkům nebude pozdávat, tak to ještě určitě dotesají.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Z 1730-1788 Věžná, latina

Příspěvekod hanucha » ned dub 14, 2019 20:45

Děkuju, tak nějak jsem si to taky přeložila (ach ty moje koncovky, já latinsky neumím, ale vzhledem k znalosti francouzštiny a španělštiny tomu celkem rozumím :-) ), ale přišlo mi to hodně divné. Hlavně proto, že Gabriel byl o dost starší než jeho žena, které v době smrti bylo 58, a navíc protože byl učitel, tak se dost stěhovali a nebyli tedy úplně místní. Tak jsem si říkala, jak může znát ještě toho Pavla... Ale vzhledem k tomu, že Gabriel svou ženu přežil, mohl to vlastně nahlásit on, to je fakt :-)
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Matrika Z 1730-1788 Věžná, latina

Příspěvekod Zora » ned dub 14, 2019 21:05

jednalo se o učitele, často se stěhoval, zřejmě měl i nějaké doklady, např. výpis z knihy oddaných, pak se mohl zápis o úmrtí odvíjet třeba právě z tohoto ( či jiného) dokladu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z 1730-1788 Věžná, latina

Příspěvekod hanucha » ned dub 14, 2019 23:27

Děkuju Zoro, zřejmě to teda chapu spravne :-)
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 45 návštevníků