VYŘEŠENO - matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 9:34

Dobrý den,

včera se mi poprvé dostala do rukou publikace o jazykovém ostrovu na konicku, odkud, z obce Dešná, pochází moji předkové. V tamních matrikách jsem v polovině 17. století našel nejstarší zmínky o Jakobu ABERLEovi, který zde žil se svou ženou Ewou a dětmi.
Již dříve jsem se dočetl, že oblast byla osídlena po 30ti leté válce německy mluvícím obyvatelstvem ze severní Moravy a Slezska. Až v této publikaci bylo konkrétně uvedeno, že se nejspíš jednalo o okolí Uničova.
Zkusil jsem tedy najít tamní matriky a v matrice N, O a Z z let 1607-1726 jsem objevil zápis se jménem, které se mi jeví jako Jakub ABERLE. Nejsem si ovšem jistý, jestli to čtu správně a proto bych chtěl požádat "nezaujaté oči" o přečtení.
Zápis je uprostřed stránky na odkazu níže, na začátku je číslo 23. Jméno Jakub je zhruba uprostřed řádku, předpokládám, že se jedná o kmotra Hanse.

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 63&scan=87

Dále bych se chtěl zeptat, jestli se někdo s příjmením ABERLE v matrikách Uničova a okolí v první polovině 17. století setkal.
Předem děkuji za odpovědi.

Pavel Abrla
Naposledy upravil Koshik dne pát bře 15, 2019 19:23, celkově upraveno 1
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Radix » ned bře 10, 2019 9:41

Jméno začíná Debe...
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 13:14

Snažil jsem se ty písmena porovnávat s ostatními slovy, které jdou líp přečíst a jeví se mi to jako D nebo A. Záleží na úhlu pohledu. To "Debe" by to mohlo být. Každopádně budu rád, když se na to ještě někdo zkusí podívat a vyjádří se tady.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod zburget » ned bře 10, 2019 16:33

To D na začátku je natolik zřejmé, že jsem neviděl důvod se k Radixovu příspěvku nijak vyjadřovat. Nicméně pokud to chcete potvrdit, tak tedy potvrzuju, že i já bych nade vší pochybnost začátek viděl jako Debe...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod mfal62 » ned bře 10, 2019 16:36

souhlasím s Radixem - jméno začíná Debe...

podívejte se třeba o 3 řádky níže, kde se vyskytuje příjmení (?) "Adamka" a srovnejte si "A" a "D"

navíc velmi pochybuji o tom, že by se někdo z Uničova popř. jeho okolí stěhoval dobrovolně na Konicko, kde byla mnohem horší bonita půdy;
Uničov byl 30letou válkou velmi postižen, švédská vojska odtáhla až v červenci roku 1650 a obyvatelstvo zdecimované válkou
bylo doplňováno spíše z horských oblastí, které pobytem vojska v Uničově a na Sovinci tolik netrpělo; tyto horské oblasti byly
osídlovány německy mluvícím obyvatelstvem někdy za Přemysla Otakara II. nebo ještě později

viz např. historie vesnice Paseka (10 km od Uničova)
https://www.obecpaseka.cz/historie-paseky/
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 16:50

Souhlasím, je to opravdu dost zřejmé "D". Každopádně díky.
Druhou část mojí otázky přesunu do jiného tématu v jiné skupině, protože to už nesouvisí se čtením textu.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 17:15

Ve výše uvedené publikaci se doslova uvádí, že "předkové brodeckých (Brodek u Konice) osídlenců pocházeli z malých osad v kraji kolem Uničova".
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Zora » ned bře 10, 2019 17:19

Dívala jsem se do GR k lánové vizitaci, příjmení se objevuje v těchto lokalitách:

Holešov -město, Skřípov, Dešná, Holešov žid. město, Uherčice,

Na panství Klášterní Hradisko, Šebetov se konala lánová vizitace 6. 7. 1677.

předpokládám tedy, že máte dohledané některé předky v matrikách nebo se dají dohledat.

Ještě bych ale vzala v úvahu, že příjmení Aberle se vyskytuje i mezi židovskými obyvateli, tedy mohlo dojít k změně vyznání.
Ono je to i v tom GR k LV spletité,
zdá se mně , že se možná v jedno případě v GR rejstříku zaměnilo jméno a příjmení u židovského obyvatele. (nijak jsem to nezkoumala, jen jsem si všimla zápisu Aberle Jelínek. tedy pod příjmením Aberle. Osobně bych předpokládala, že spíš šlo o příjmení Jelínek, který měl jméno Aberle - viz vysvětlivka kolegy výše. )

Jinak příjmení Aberle se ještě vyskytuje na poč. 19. století v Kunštátu a v Olešnici - Oels, (okr. Blansko)

Kam jste se dostal v matričních zápisech?

Na geni.com je rodokmen zřejmě i Vašich předků - je tam Rosalie z Vašeho předchozího příspěvku, kde se řešilo příjmení. Nakonec kolegové dospěli k příjmení Švestka, v rodokmenu je uvedeno Zwejška
Moc toho tam ale není...
https://www.geni.com/people/Rosalie-Abe ... 8867674074

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Zora » ned bře 10, 2019 17:20

Psal jste, že svatbu jste našel v Hrochově, můžete sem vložit odkaz na záznam?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 17:31

Zápis z matriky oddaných v Hrochově je tu:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=55

je to na levé straně uprostřed, rok 1793.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Zora » ned bře 10, 2019 17:36

ok, dokonce to i přečtu :oops: , nevěsta tedy spíš nebyla Švestková, ale Zwei?sska
(kolegové zcela jistě doplní, opraví) z Hrochova.

Předpokládám, že narození Libora asi nemáte, nebo pokud ano, kam jste se až dostal? Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod zburget » ned bře 10, 2019 17:44

Četl bych jako Zweigsska - je to prokazatelně něco zkomoleného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 17:45

Své předky jsem dohledal v Dešné. První objevený zápis je z lánového rejstříku, kde je uveden Jacob Aberle a jeho syn Simon. Další zápis je potom svatba Simona a také narození některých dětí Jacoba a Ewy (1656, 1659).
Předkové zde žili až do začátku 20. století.
Chtěl jsem pátrat hlouběji do historie a zjistit, jestli se Jacob do Dešné přistěhoval nebo se tu narodil. Tak staré matriky zde bohužel nejsou k dispozici.
V té publikaci jsem se dočetl o osidlování z okolí Uničova, tak jsem začal pátrat a ptát se. Samozřejmě mohli přijít od jinud nebo tam mohli bydlet.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Zora » ned bře 10, 2019 18:25

Dobře, takže jsem matriky projížděla zbytečně, (moje chyby, blbě jsem pochopila Váš problém), když všechny předky máte, dokonce i svatby z let 1656
...
Tak držím palce, víc pro Vás asi udělat neumím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, O, Z, 1634, Uničov, čeština

Příspěvekod Koshik » ned bře 10, 2019 19:33

Ano, mám rodokmen zmapovaný celkem podrobně až do poloviny 17. století. Měl jsem štěstí, že předkové byli dlouhou dobu na jednom místě. Chybí mi pouze pár dat, většinou k manželkám (jako např. Rosalie).
Rád bych zjistil, odkud mohli Aberlové do Dešné přijít, takže každopádně zkusím prověřit obce, které uvádíte. Takže to nebylo zbytečné.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků