Oddaní , Rakšice, r. 1826, němčina . Vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Oddaní , Rakšice, r. 1826, němčina . Vyřešeno

Příspěvekod EvaS » úte bře 05, 2019 13:22

První zápis vpravo . Prosím o kontrolu a doplnění textu v rubrice nevěsty. Františka Nedorost.....? v Kromau ? č. 2, dcera Martin Nedorost ,................? a pak už jen přečtu jeho manželku Klaru rozenou Anton Odsloň
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=156
Děkuji za pomoc.
Naposledy upravil EvaS dne úte bře 05, 2019 22:35, celkově upraveno 1
EvaS
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 04, 2019 22:34

Re: Oddaní , Rakšice, r. 1826, němčina .

Příspěvekod zburget » úte bře 05, 2019 13:35

Zdravím, vítám na fóru!

Ženicha máte? Nebo vten vás nezajímá? Já jen jak dalece zvládáte tenhle typ písma (abych věděl, jak vám nejlíp poradit a pomoct).

A pokud možno, vždy sem přepisujte přesně originál, ne už překlad do češtiny. Ať můžeme dát dohromady nejdřív text, přeložíme ho případně potom.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddaní , Rakšice, r. 1826, němčina .

Příspěvekod EvaS » úte bře 05, 2019 14:53

Děkuji za přivítání, ženich mě zajímá taky , samozřejmě, toho jsem zvládla. Jinak tento typ písma bohužel nedávám, ale pro příště se budu řídít pokyny, myslela jsem, že co dám česky to napíši.
EvaS
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 04, 2019 22:34

Re: Oddaní , Rakšice, r. 1826, němčina .

Příspěvekod Zora » úte bře 05, 2019 14:56

EvaS píše:Děkuji za přivítání, ženich mě zajímá taky , samozřejmě, toho jsem zvládla. Jinak tento typ písma bohužel nedávám, ale pro příště se budu řídít pokyny, myslela jsem, že co dám česky to napíši.


Já bych jen poprosila, přepisujte vše, v tomhle oba snoubence, fórum slouží i jako databáze pro ostatní kolegy, kteří třeba právě hledají Vaše osoby, příjmení a pod. Takže i tím přepsáním pomůžete třeba někomu dalšímu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddaní , Rakšice, r. 1826, němčina .

Příspěvekod zburget » úte bře 05, 2019 17:47

O.K. - takže začněme tím písmem - jmenuje se kurent a zjednodušeně řečeno se jedná o psací podobu švabachu. Pokud chcete luštit stré matriky, tak se bez jeho zanlosti vůbec neobejdete.
Vemte si třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177, případně jakoukoli jinou - na internetu jsou jich hromady - a zkuste luštit s její pomocí. Pokud jste přečetla ženicha, máte už celkem dost srovnávacího materiálu - tedy za předpokladu, že jste přečetla všechno a ne jen jména (což nevíme). Pokud máte jen jména, možná budete překvapená, co všechno se z toho záznamu ještě dozvíte.

Pokud ženicha máte, zkuste sem tedy napsat, co jste vyluštila (v originální němčicě), stejně tak i slova, která přečtete z nevěsty. A pak na to kouknem a opravíme a doplníme, co bude špatně nebo nebudete vědět vůbec. Když budete potřebovat pomoc s následným překladem, stačí napsat. Já sice německy neumím (vyjma základních formulací z matrik), ale někdo z kolegů němčinářů vám případné špeky určitě přeloží.

Držím palce a přeju hodně úspěchů v pátrání po předcích!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků