sňatek 1867 Praha německy

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 19:56

no a další specialitu mi nabízi Seznam slovník v rámci dalšího dotazu =
Zeugsgemeiner
Nechtěli jste hledat:
Zeug - haraburdí
Zeugs - krámy

Byl to tedy ještě navíc haraburďák / krámař???

Nejsa němčinář - tohle opravdu nejsem schopen pochopit...

původně jsem měl určité indicie že by to měl být mistr kovářský... asi ... snad ...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 20:10

Radix píše:Reservník

= voják v záloze (jsem našel na odkazu dle Google)
děkuji
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod zburget » pon úno 25, 2019 20:11

Taky se v tom nechci nijak patlat, ale jen na vysvětlenou.
Nevím úplně přesně, do které kategorie (ne)ochotných (ne)zdvořilých (ne)pomáhajících. A naprosto přesně rozumím prioritám přerozdělení času. I když u mně už Popelka poněkud odrostla, pořád se mi po baráku prohánějí čtyři smrště, které občas tu pozornost pořád vyžadují. A o radách po telefonu, kdy provolám půl dne a není z toho ani koruna pro rodinu by vám mohla manželka taky dlouze vyprávět...
Nicméně - z pohledu bádání ve starých textech je podstatné to, že bez znalosti kurentu se neobejdete. Takže ne, že bych vám nechtěl přepsat celý text, ale ono vám to ve výsledku vlastně nepomůže. Máte jen jediný záznam, ale na dalším si zase vylámete zuby. Proto se snažím uživatele nějak dotlačit k tomu, aby se kurent naučili a s vědomím porušení zdejších pravidel jim vždycky část přečtu. A tu ironii jsem si dovolil i z toho důvodu, že přepis vypadal tak, jak vypadal. Když někdo něco takového podobného napíše, tak si vždycky říkám - tohle ten člověk nemůže přece myslet vážně. Ale vždycky se snažím zdržet jakýchkoli poznámek, kterými bych mohl působit nějakým nadřazeným dojmem. Vzhledem k některým včerejším reakcím se mi to prokazatelně asi moc nedaří :-( Každopádně i toho + jsem se fakt neudržel... A pokud se to kohokoli dotklo, takse omlouvám.

Každopádně přeju hodně úspěchů jak v genealogickém bádání, tak v roli princů a koní - ono to strašně rychle uteče a pak místo popelky přijdou vyjmenovaná slova, rovnice (které naprosto nejdou pochopit) apod.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod zburget » pon úno 25, 2019 20:17

Gemeiner = obyčejný voják
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 20:20

Začínám zoufat...
překlad od od Gabi » ned úno 24, 2019 19:48 je jistě návodný a dokonalý - jen ho nejsem schopen správně pochopit /uchopit
další slovo - a tentokráte Google je
raketen
veškeré překlady mě směřují na to co chápeme jako rakety = na bázi expanze paliva (zplynování)
jenže
v době života F. KUBÍKA = nar 1835 se v tom co jsme nazývali civilizovaným světem rakety nevyskytovaly. Čína & Japonsko byly v té době jediné známé útvary které disponovaly těmito druhy zbraní.
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 20:53

zburget píše:Gemeiner = obyčejný voják

podle právě nabytých informací je němčina jazyk který pracuje se složeninami = dokáže vytvářet slova tím že je skládá z několika jiných tvarů
ok
Gemeiner je obyčejný voják s tím že v případě mého předka má "předponu" (nebo jak to nazvat) Zeugs
no jak si s tím poradit je zatím nad mé síly - mohl to být třeba vojenský popelář? (soudě podle předešlých překladů od google) a k tomu obecně vím že vojsko mělo odjakživa různé útvary a postupem doby i například vlastní sbory "policejní" "hasičské" za c.k. měli i "posluhovače" atd.
K tomu raketen opravdu nevím jak s tím naložit
pokud se na to podívám historicky tak mohl sloužit max u nějakých dělostřelců nebo podobně (mimochodem co vlastně byli ti tzv. granátníci?). Nevím jestli se v té době už profilovaly vojenské profese na úrovni dnešních ženistů / minérů (=kladečů min do minových polí). A ani nevím kde k tomu získat relevantní informace.
atd...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod Věra Mátlová » pon úno 25, 2019 21:31

Jednotka Raketen-Korps (raketometčíků?) byla skutečně zavedena do rakouské armády po roce 1832 a sídlila ve Wiener Neustadt - píše se tady, ale je to bohužel německy ... https://austria-forum.org/af/AustriaWiki/Rakete
Zeughaus = zbrojnice/arzenál, takže Zeugsgemeine je voják u raketové zbraně. Zbrojíř by byl Zeugschmied.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon říj 14, 2019 22:16

Opět KUBÍK Zeugsgemeiner -
pracoval tedy podle dostupných informací v roce 1867 v Raketové továrně u Wiener Neustadt
- něco o továrně se zjistit dalo:
Výstavba začala v roce 1817 na císařův rozkaz k válečným účelům, ale teprve koncem 19. a začátkem 20. století zde vyrostla největší evropská továrna na střelivo (v roce 1914 téměř 40 000 dělníků).
František Kubík (nar. 1835) byl mistr kovářský což nemusí nic znamenat. Ještě je tu možnost že místo "povolání" je zde pouze určený vojenský útvar a nikoliv vojenská specializace
viz já jsem byl u spojovacího vojska (=voják u spojovací zbraně) na pozici řidič strojník elektrocentrály
no ale ještě zkusíme pátrat dál...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod Věra Mátlová » úte říj 15, 2019 8:49

Á, tady nekdo nebyl na vojně, co? Prostě záložák, čili záložka ...

Stačí navšítívit starý dobrý Ottův slovník naučný, třeba na wiki:
Záložník, reservista (fr. réserviste, něm. Reservist, Reservemann), branec, jenž přísluší do zálohy všeobecné nebo do zálohy náhradní a je povinen za účelem patrnosti pro případ potřeby ohlásiti bydliště své a každou změnu tohoto a občas sebe osobně u velitelství doplňovacího okresu svého
https://cs.wikisource.org/wiki/Ott%C5%AFv_slovn%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%BD/Z%C3%A1lo%C5%BEn%C3%ADk

Nebo si přečíst Švejka, tam je to ústy toho dobrého muže vysvětleno lapidárně.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 38 návštevníků