VYŘEŠENO - O konice 1750 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - O konice 1750 latina

Příspěvekod zburget » stř úno 13, 2019 18:20

Zdravím,
v rámci psaní indexu k matrice jsem narazil na i pro mě nečitelný zápis - tady to bude chtít někoho znalého latiny

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=65
vlevo 2.

já z toho vyluštím:

místo Ollmicz? (asi Olomouc, ve svědcích někdo z Olomouce je a žádnou lokalitu z působnosti farního úřadu to nepřipomíná)
Franciscus Looser?
Hortulanus Illem?? / Hlem??
Comtesa? Wildenstein
Ana filia Mathiæ
Pgich? (Občas se mi vyskatuje Pijáček, ale nevidím to v tom) Hortulani
Konicensis

Zkoušel jsem koukat do Olomouce, jestli ta svatba nebyla tam a v téhle matrice dopsaná jen pro pořáídek - že by jména třeba byla čitelnější, ale nenašel jsem.

V podstatě mi jde jen o jména, příjmení a místo, odkud snoubenci pochází + jména rodičů (abych je mohl do indexu zapsat)
František je jasný, ale co je z toho příjmení? Looser nebo to Illem?? či co to je?
U nevěsty jen kdyby někdo rozluštil její příjmení.
Naposledy upravil zburget dne stř úno 13, 2019 23:18, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O konice 1750 latina

Příspěvekod Kašpar » stř úno 13, 2019 18:49

U nevěsty by to mohlo být "Pigich". Ještě vyvstává otázka jak se dcera zahradníka dostala ke komtese de Wildestein.

U ženicha bych viděl jako příjmení "Loorer". Později se toto příjmení objevuje v seznamu německých přistěhovalců (cca 1830-1840) v Pensylvánii, za velkou louží.

Ono "Illevich" či "Hlevich" může být označení panství kde onen zahradník působil.

Ten Ollmich bude asi opravdu Olomouc, neboť akce je patrně spojena s farností BVM - Blahoslavené Panny Marie - v Olomouci
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: O konice 1750 latina

Příspěvekod Zora » stř úno 13, 2019 22:18

ille.m to bude zkratka pro
Illustrissima . nejjasnější
váže se ke komtese W, kde otec ženicha byl zahradníkem.

kolem r. 1750 byl v Olomouci kanovníkem hrabě W, je docela možné že tam bydlela třeba nějaká další větev rodu nebo jiní příbuzní.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O konice 1750 latina

Příspěvekod zburget » stř úno 13, 2019 23:17

Super, díky za názory - nějako to tam zapíšu, ale některé věci radši s otazníkama.

mimochodem velice hezká funkce - zahradník nejjasnější komtesy Wildstein :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků