VYŘEŠENO narození 1836 Slavhostice(okresJičín) česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO narození 1836 Slavhostice(okresJičín) česky

Příspěvekod henrieta31 » pon led 21, 2019 15:43

Dobrý den, nevím, jestli se mi nahrál obrázek, pokud ano, měla bych velkou prosbu o kontrolu textu.
28. března 1836 narozena a křtěna dům čp.63
Barbora
Křtil František nevím kooperator
Nevím Anna Kopánek z Slawostic N. 63
Otec: Jozef Kopanek (vypadá spíše jako Kopanko) katolik baračnik z Slawostic manželsky syn po zemřelem Jozefowi Kopankovi baračnikowi ze Slawostic N. 63. Matky Anny rozené Kopalowi chalupniku z Louček N. 3 panstwi Rohozec.
Matka: Dorota katolička manželská dcera po zemřelém Jozefowi Kubeškovi baračniku ze Žlunic N. 12 a matky Marye rozené Wančowy (přesně nemohu přečíst) chalupnika z Chroustowa N.6 panstwi Dymokur.


Barbora.jpg
Naposledy upravil henrieta31 dne pon led 21, 2019 17:53, celkově upraveno 1
henrieta31
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon kvě 02, 2016 20:23
Oblast pátrání: Čechy

Re: narození 1836 Slavhostice(okresJičín) česky

Příspěvekod zburget » pon led 21, 2019 17:25

Obrázky prosím VŽDY nahrávejte celé a v plném rozlišení. Ne jen výřez záznamu, který vás zajímá - občas je dobré mít víc textu pro srovnání.

28. března 1836 narozena a křtěna dům čp.63
Barbora
Křtil František nevím kooperator (a to jméno kněze je zrovna to, co by se mohlo dát vyčíst z okolních zápisů, případně s jejich pomocí vyluštit - můžete hledat i na okolních stránkách, jestli nebude někde čitelnější)
Nevím Anna Kopánek z Slawostic N. 63 (Stejný problém, jako u jména kněze)
Otec: Jozef Kopanka katolik baračnik z Slawostic manželsky syn po zemřelem Jozefowi Kopankovi baračnikowi ze Slawostic N. 63. Matky Anny rozené Kopalowi chalupnika z Louček N. 3 panstwi Rohozec.
Matka: Dorota katolička manželská dcera po zemřelém Jozefowi Kubeškovi baračniku ze Žlunic N. 12 a matky Marye rozené Wancowy chalupnika z Chroustowa N.6 panstwi Dymokur.

Někde máte přepis do moderní češtiny, někde máte podle originálu. Na mě je to trochu netypický mix a nevím, jak s tím naložit - takže prozatím nechávám tak, jak máte s vědomím, že někde to neodpovídá ani jednomu způsobu zápisu. Např. Slovo zapsané jako Baracnjk máte přepsáno z krátkým i, kdežto do moderní šečtiny by mělo být přepsáno, jako dlouhé í. Druhá věc - to diakritické znaménko nad c není háček a neznamená to č, ale jen to označuje, že je v textu písmeno c.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1836 Slavhostice(okresJičín) česky

Příspěvekod henrieta31 » pon led 21, 2019 17:40

Velmi Vám děkuji, v okolních zápisech jsem hledala jen ve svých stažených. Musím to znovu stáhnout. Ve východočeských matrikách ze Zámrsku se moc dobře nelistuje. Je pravda, že jednou to mám přepis, jindy, co to vyjadřuje. Mám to pro vlastní bádání v rodině. Ještě mám jednu prosbičku u přečtení matky matky, jestli to je: "matky Marye rozené Wančowy".Uz jsem se dívala na sourozence Barbory, ale chytřejší z toho nejsem. Ještě jednou děkuji!!!!
Jindra
henrieta31
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon kvě 02, 2016 20:23
Oblast pátrání: Čechy

Re: narození 1836 Slavhostice(okresJičín) česky

Příspěvekod zburget » pon led 21, 2019 17:45

já tam vidím Marye rozene (v tomhle slově je jedno písmenko navíc, ale nedokážu určit, jesli je to ne nebo e - každopádně je to "překlep") Wancowi

ohledně toho diakritického znaménka nad c jsem psal v minulém příspěvku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1836 Slavhostice(okresJičín) česky

Příspěvekod henrieta31 » pon led 21, 2019 17:53

Ještě jednou moc děkuji!!!!
JIndra
henrieta31
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon kvě 02, 2016 20:23
Oblast pátrání: Čechy


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků