VYŘEŠENO narození 1842, Lažánky, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO narození 1842, Lažánky, němčina

Příspěvekod lundovaeva » čtv led 17, 2019 22:07

Dobrý den, prosila bych o radu u tohoto odkazu:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4049/?strana=39, Jedná se o předposlední zápis na pravé straně .Konkrétně u otce Kathariny nemohu rozluštit třetí slovo Ernst Sova,, Reimtler"? Moc děkuji.
Naposledy upravil lundovaeva dne pát led 18, 2019 22:34, celkově upraveno 2
lundovaeva
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát led 04, 2019 15:20
Oblast pátrání: Vohančice, Brno-Židenice, Želešice, Gemelčička (Rumunsko),Lomnice

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod sanssouci » čtv led 17, 2019 22:29

Naposledy upravil sanssouci dne čtv led 17, 2019 22:30, celkově upraveno 2
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod mfal62 » čtv led 17, 2019 22:29

Viertler = čtvrtláník
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod lundovaeva » čtv led 17, 2019 22:49

Tak to bych nevyluštila,děkuji. Pořád koukám na to ,,i,, a vidím ho jako třetí písmeno, asi se to nebere tak přesně?ptám se , jelikož to využiji jako další pomůcku při učení čtení textu.Moc děkuji.
lundovaeva
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát led 04, 2019 15:20
Oblast pátrání: Vohančice, Brno-Židenice, Želešice, Gemelčička (Rumunsko),Lomnice

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod zburget » pát led 18, 2019 8:24

Řekl bych, že úplně přesně je tam napsáno buď Virtler (a vypadlo e) a nebo Vertler s tečkou nad e (a tak nějak se vsáklo to i). Každopádně tečka je udělaná nad špatným písmenkem - jak to písař v rychlosti psal, tak se jen "netrefil" - to je celkem běžný jev, že diakritika nad písmeny je posunutá +/- o písmenko, někdy i víc :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod lundovaeva » pát led 18, 2019 13:23

Děkuji pane Zbyňku, mohla bych vás ještě poprosit o kontrolu textu matky ? Marie Tochter und den Symon Maschek 1/2 hufner in Branschkow . To und mi tam nějak nesedí. http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=39
lundovaeva
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát led 04, 2019 15:20
Oblast pátrání: Vohančice, Brno-Židenice, Želešice, Gemelčička (Rumunsko),Lomnice

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod Zora » pát led 18, 2019 15:18

prosím, dodržujte naše pravidla.

Máte smíchány dva dotazy, jeden z Braníškova, druhý z Lažánek, nedodržela jste ani pravidlo:

napište vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže

Prosím, druhý dotaz zde smažte a vložte samostatně podle pravidel znovu.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod zburget » pát led 18, 2019 17:55

Marie Tochter nach dem + Symon Maschek 1/2 lahner in Branschkow
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod Zora » pát led 18, 2019 18:01

Pro tazatelku

Opravdu je třeba dodržovat pravidla, je zřetelné, že sice zápisy čtete, ale mnohdy nesprávně, určitě by pomohly opravy kolegů vždy u jednotlivých zápisů. Takhle jen mícháte vlákna. (i když spolu souvisí)
Příště prosím, podle pravidel.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod zburget » pát led 18, 2019 18:09

Zora píše:Pro tazatelku

Opravdu je třeba dodržovat pravidla, je zřetelné, že sice zápisy čtete, ale mnohdy nesprávně, určitě by pomohly opravy kolegů vždy u jednotlivých zápisů. Takhle jen mícháte vlákna. (i když spolu souvisí)
Příště prosím, podle pravidel.
Z


Možná mi něco uniklo, ale ten druhý dotaz je jen na druhou polovinu zápisu z prvního dotazu. Ale mohlo tu proběhnout něco, co jsem ani nepostřehl.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod Zora » pát led 18, 2019 18:15

zburget píše:
Zora píše:Pro tazatelku

Opravdu je třeba dodržovat pravidla, je zřetelné, že sice zápisy čtete, ale mnohdy nesprávně, určitě by pomohly opravy kolegů vždy u jednotlivých zápisů. Takhle jen mícháte vlákna. (i když spolu souvisí)
Příště prosím, podle pravidel.
Z


Možná mi něco uniklo, ale ten druhý dotaz je jen na druhou polovinu zápisu z prvního dotazu. Ale mohlo tu proběhnout něco, co jsem ani nepostřehl.


Druhý zápis je z farnosti Lažánky, sice doplňuje dotaz, ale takhle je na fóru smícháno vše dohromady a tazatelka sama nenapsala, co přečtetla. Ona vždy zvolí formu - nenašel by se někdo šikovný a nedoplnil jedno slovo a se zeptá na další.

zde příspěvky tazatelky.
search.php?author_id=8814&sr=posts

a zde nadpis matriky z druhého dotazu
Lažánky 1291
39
/144 next Obce: 3 N: 1828 - 1854 ¨

Měly by sem postupně vložit oba dotazy, napsat vše, co sama přečte a určitě by jí to někdo opravil a u druhého už by měla správné informace.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod lundovaeva » pát led 18, 2019 19:39

Tak na tohle se musím ohradit, nevím které pravidlo jsem nedodržela? Snad jen to, že jsem si nevšimla , že je to farnost Lažánky, ale už v nadpise jsem napsala Braníškov podle místa narození. Ten zápis, jak píše pan Zbyněk je jeden a ten samý,jen v prvním dotazu jsem prosila o přeložení jednoho slova u otce narozené a v druhém dotazu jsem prosila o kontrolu toho co jsem se sama snažila přeložit u matky narozené, jelikož ve čtení nejsem tak zběhlá jako vy, tak kontrolu potřebuji. Nevím z čeho usuzujete , že jsem se to nesnažila přečíst.To je naprostý omyl. Nebyla jsem si jen jistá u jednoho slova, a ať na to koukám klidně hodiny, tak to tam prostě neuvidím. Měla jsem právě pocit , že tyhle stránky jsou právě od toho, aby mi pomohly se orientovat a možná i naučit číst, ale prozatím jsem zde dostala vždy ledovou sprchu,a to u dvou dotazů ze tří, ačkoliv se snažím ty pravidla dodržovat.
lundovaeva
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát led 04, 2019 15:20
Oblast pátrání: Vohančice, Brno-Židenice, Želešice, Gemelčička (Rumunsko),Lomnice

Re: narození 1842, Braníškov, němčina

Příspěvekod Zora » pát led 18, 2019 21:07

Musíte u všech svých dotazů psát především to, co jste přečetla, ne, že chcete doplnit tu slovo, pak zase jedno a pak další .
Zápis není z Braníškova , to opravte, jak je vidět, mate to ty, kteří nečtou celý zápis. To opravdu není přehlédnutí, přece víte, ve které matrice hledáte.

Do dotazu jste měla nejprve napsat to, co přečtete.
napsala jste:
1.
Konkrétně u otce Kathariny nemohu rozluštit třetí slovo Ernst Sova,, Reimtler"

2. Mohu ještě poprosit....
Marie Tochter und den Symon Maschek 1/2 hufner in Branschkow

proč tedy jste přečtený text nenapsala celý do dotazu?

Není třeba se ohrazovat, je pouze třeba dodržovat pravidla. Myslete na to, že někomu druhému mohou Vámi napsaná příjmení pomoci, fórum sloouží i jako databáze.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků