VYŘEŠENO narození Domamil 1853 němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod stejsina » stř led 02, 2019 22:56

Znovu vložen předmět, zbytek textu zprávy je zachován v citacích.
Prosím, nemazat.

Z
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 11:20, celkově upraveno 4
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: PROSÍM O PŘEČTENÍ němčina Domamil 1853 N dítěte snížené

Příspěvekod Zora » stř led 02, 2019 23:13

stejsina píše:Prosím o přečtení zápisu z narození mé praprababičky Františky, která patřila ke sníženým rodům a bohužel se nám nepodařilo dosud najít přesné informace o jejích rodičích. Datum narození - 27.února 1853. Známe otce - Františka Rubáka, a jsou tam i jeho rodiče ???? matka Františky byla údajně Josefa Hořínková, dcera Ignáce Hořínka a Anny rozené Grubel ??? O matce Františky byly u narození jejich dětí různé informace, navíc pod zápisem z tohoto narození je velmi dlouhý text, kde se objevuje jméno Hořínek, Rubák a nějaká data, byl by někdo tak moc laskavý a mohl mi přečíst všechny informace o rodičích Františky a také ten dlouhý text, alespoň o co se zde jedná ? Možná nám ten text pomůže vysvětit, proč byly u matky Františky nejasnosti.. Německy umím, ale bohužel ten text nepřečtu.

Zde je odkaz na Domamil 10195, N: 1842 - 1902 (strana 16, narození Františky poslední zápis dole vlevo) .
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6336/?strana=16

odkaz soubor uložený na dropboxu:
https://www.dropbox.com/s/7vnitgndphiwyqd/10195-016.png?dl=0

A v příloze je výřez, moc Vám děkuji za pomoc.



Opravte si, prosím předmět dotazu - prosím o přečtení - tam rozhodně nepatří.

Myslím, že jste nepřečetla skoro nic, to, co uvádíte pravděpodobně znáte z jiných zápisů,. Snažte se, trošku Vám pomůže, pokud si uvědomíte, že dítě se narodilo jako nemanželské - jsou tam kolonky původu, na ty je třeba dávat pozor.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re:

Příspěvekod stejsina » čtv led 03, 2019 9:40

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 11:20, celkově upraveno 2
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 10:36

Dobrý den,

zkuste to, napište alespoň pár slov, písmen, o kterých si myslíte, že tam jsou.
Jinak se nenaučíte číst staré texty a věřte mně, že zápisy u rodů snížených bývají opravdu zapeklité, nejen písmem , ale i vlastním obsahem.

Jak vlastně posoudíte, zda Vám kolegové odpověděli správně? Nelzer se přece jen spoléhat....

Opravdu se snažte rozpoznávat jednotlivá písmena, tady jsou napsána docela čitelně. Německy umíte, čili některá slova si můžete i částečně domyslet podle struktury záznamu, který se neustále opakuje. Sohn, Tochter, geborene a další...

Nechci Vás trápit, ale píšu o tom, jak to je s matričními zápisy a současně snahou stát se dobrým genealogem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod zburget » čtv led 03, 2019 15:22

Problém se čtením kurentu jsme měli všichni. Všichni jsme se ho museli naučit a bez jeho znalosti to ve starých matrikách opravdu nejde. Pokud se ho nenaučíte, nehnete se pořádně z místa.
Doporučuju si najít na internetu nějakou převodní tabulku s kurentem a zkusit louskat podle ní. Velice dobrá je třeba zde: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Vůbec se toho nejbojte, přepište, co zvládnete, i když to bude špatně, s chybama nebo jen části slov. Přepište to v originální podobě - tedy německy tak, jak je to v zápisu. My vám to opravíme a doplníme a vybudete mít možnost se podívat, které písmenko se vám nepovedlo, a takhle se to naučíte číst. I pro nás je to víc práce to takhle z vás mámit, daleko jednodušší by bylo sednout a přepsat to. Ale když to budeme, byť za cenu větší námahy pro obě strany, dávat dohromady společně, budete mít vy radost z toho, že texty nakonec zvládnete číst sama a my budeme mít radost z toho, že jsme vám pomohli se to naučit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re:

Příspěvekod stejsina » čtv led 03, 2019 18:43

-
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 11:36, celkově upraveno 2
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod Flex52 » čtv led 03, 2019 18:56

Chybama se sice člověk učí, ale nejlepší je učit se chybama druhých, a proto nabízím svou amatérskou verzi:

1/
27ten/28ten Februar, Thomas Kolatzya, Pfarrer; Haus Nro 11; Franziska (Mädchen, unehelich);
Franziska Tichý, ungeprüfte Hebamme von Domamühl Nro. 54;
o: Franz Rubak, Wasenknecht von Milatitz aus Pfarrbezirke Babitz;
m: Josepha Hořinek, Tochter des Ignatz Hořinek, Wasenknechts aus ?Deutsche Brod in Böhmen, und der Anna, seines Eheweibes gebornen Augustin Grubel, Wasenmeister in Deutsche Brod;

2/ (s ručením omezeným)
Der hier eingetragen der Person und der Namen
nach den gefertigten dem Seelsorger bekannten Zeugen wohlbekannte Vater, der nebst bei
noch einen von der Gemeindevorstande von Milatitz ddto 19. August 1851 ausgestellten, und von der k.k.
Bezirkhauptmannschaft von Znaim ddto 20ten August 1852 bestättigten Heimathschein vorgewiesen, vor zuge-
gen erkannte das Kind als sein eigen u/nd/ verlangte als dessen Vater eingetragen zu worden. Genann-
ter Franz Rubak handelt mit Riemerzeug gicht in Mähren u/und/ Böhmen herum und Jose-
pha Hořinek ist aus diesem Anlasse in Domamühl entbunden worden. Dieselbe hat auch
einen Heimathshein ddto Deutschbrod 18ten März 1851 vorgezeigt der
ihr nach genommener Einsicht zurückgestellt wurde.
Flex52
 
Příspěvky: 157
Registrován: úte kvě 29, 2018 8:31

Re: narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 19:09

Flex52 píše:Chybama se sice člověk učí, ale nejlepší je učit se chybama druhých, a proto nabízím svou amatérskou verzi:

1/
27ten/28ten Februar, Thomas Kolatzya, Pfarrer; Haus Nro 11; Franziska (Mädchen, unehelich);
Franziska Tichý, ungeprüfte Hebamme von Domamühl Nro. 54;
o: Franz Rubak, Wasenknecht von Milatitz aus Pfarrbezirke Babitz;
m: Josepha Hořinek, Tochter des Ignatz Hořinek, Wasenknechts aus ?Deutsche Brod in Böhmen, und der Anna, seines Eheweibes gebornen Augustin Grubel, Wasenmeister in Deutsche Brod;

2/ (s ručením omezeným)
Der hier eingetragen der Person und der Namen
nach den gefertigten dem Seelsorger bekannten Zeugen wohlbekannte Vater, der nebst bei
noch einen von der Gemeindevorstande von Milatitz ddto 19. August 1851 ausgestellten, und von der k.k.
Bezirkhauptmannschaft von Znaim ddto 20ten August 1852 bestättigten Heimathschein vorgewiesen, vor zuge-
gen erkannte das Kind als sein eigen u/nd/ verlangte als dessen Vater eingetragen zu worden. Genann-
ter Franz Rubak handelt mit Riemerzeug gicht in Mähren u/und/ Böhmen herum und Jose-
pha Hořinek ist aus diesem Anlasse in Domamühl entbunden worden. Dieselbe hat auch
einen Heimathshein ddto Deutschbrod 18ten März 1851 vorgezeigt der
ihr nach genommener Einsicht zurückgestellt wurde.


Dodržujte, prosím pravidla, tohle není pomoc.
Určitě by celý zápis přečetlo více kolegů.
Kolegyně měla zájem se začít učit, takhle ji jen odradíte.
A s příštím zápisem bude mít naprosto stejné problémy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod Flex52 » čtv led 03, 2019 19:17

Zora píše:
Flex52 píše:Chybama se sice člověk učí, ale nejlepší je učit se chybama druhých, a proto nabízím svou amatérskou verzi:

1/
27ten/28ten Februar, Thomas Kolatzya, Pfarrer; Haus Nro 11; Franziska (Mädchen, unehelich);
Franziska Tichý, ungeprüfte Hebamme von Domamühl Nro. 54;
o: Franz Rubak, Wasenknecht von Milatitz aus Pfarrbezirke Babitz;
m: Josepha Hořinek, Tochter des Ignatz Hořinek, Wasenknechts aus ?Deutsche Brod in Böhmen, und der Anna, seines Eheweibes gebornen Augustin Grubel, Wasenmeister in Deutsche Brod;

2/ (s ručením omezeným)
Der hier eingetragen der Person und der Namen
nach den gefertigten dem Seelsorger bekannten Zeugen wohlbekannte Vater, der nebst bei
noch einen von der Gemeindevorstande von Milatitz ddto 19. August 1851 ausgestellten, und von der k.k.
Bezirkhauptmannschaft von Znaim ddto 20ten August 1852 bestättigten Heimathschein vorgewiesen, vor zuge-
gen erkannte das Kind als sein eigen u/nd/ verlangte als dessen Vater eingetragen zu worden. Genann-
ter Franz Rubak handelt mit Riemerzeug gicht in Mähren u/und/ Böhmen herum und Jose-
pha Hořinek ist aus diesem Anlasse in Domamühl entbunden worden. Dieselbe hat auch
einen Heimathshein ddto Deutschbrod 18ten März 1851 vorgezeigt der
ihr nach genommener Einsicht zurückgestellt wurde.


Dodržujte, prosím pravidla, tohle není pomoc.
Určitě by celý zápis přečetlo více kolegů.
Kolegyně měla zájem se začít učit, takhle ji jen odradíte.
A s příštím zápisem bude mít naprosto stejné problémy.
Z


Dobré úmysly vždy byly, jsou a snad i nadále budou vydlážděnou cestou do pekel, a každá upřímná snaha musí být zcela po zásluze potrestána.
V opačném případě bychom ztratili veškeré jistoty.
Větu, v níž se píše ... bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže .... nelze považovat za pravidlo, ale pouze za výstrahu, jednak pro tazatele,
ale hlavně pro řešitele, že bude peskován jako nějaký uličník.
Flex52
 
Příspěvky: 157
Registrován: úte kvě 29, 2018 8:31

Re:

Příspěvekod stejsina » čtv led 03, 2019 19:40

-
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 11:35, celkově upraveno 2
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re:

Příspěvekod stejsina » čtv led 03, 2019 19:44

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 11:25, celkově upraveno 2
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 20:15

Asi od roku 2014, přesně nevím, se tady sešla parta opravdu dobrých moderátorů., Sestavila se nějaká pravidla a ta se dodržovala. Před tím si psal každý, co chce, kam chce, nepřehlednost, chaos, a občas i neurvalost.

Z těchto pravidel vycházím, je především moje povinnost je dodržovat.
Je opravdu třeba odlišovat toho, kdo se nesnaží - viz tato kolegyně, která přišla "pro pomoc" tedy přeloženo - nechat si všechno přeložit a kromě toho ještě zkoušet mejlem, jestli by jí zápis někdo nenašel a nepřeložil soukromě.
Zápisy pohodných jsou opravdu velmi složité, jak na písmo, tak na obsah, ale to neznamená, že nepřečte nic, zvlášť když umí německy a ví, že hledaný zápis se týká pohodných. Třeba bych i předpokládala, že zná tedy alespoň německé výrazy pro toto povolání. Myslela bych, že ví, že se v matrikách nevyskytují pánve, ale fary, farnosti - uvádím jen proto, že umí německy.
Věřte, že za určitou dobu tady bude od ní podobný zápis, opět nepřeložen.


V pravidlech se nepíše - přepište všechno, ale píše se tam - projevte snahu....

Pokud se tato pravidla nebudou dodržovat, skončíme jako na nástěnce acta publica. jenže toto fórum není určeno ke:
"čtení 4. zápisu vpravo nahoře a hned mně to i přeložte",
ale sdružuje genealogy, kteří se chtějí poučit, vyměnit si zkušenosti, znalosti, pustit se třeba i do řešení obtížnějších problémů, číst i jiné zdroje, než matriky...

Pokud budete podporovat ty, kteří se nesnaží, odejdou ti, kteří umí, znají, mají přehled... proč? Protože jim fórum nemá co nabídnout.
Zůstanou tady jen tazatelé a pár čteček, které mají radost, že pomáhají, ale nedomyslí výsledek své pomoci.

Vaše dobré úmysly jsou opravdu cestou do pekel, ne samozřejmě pro Vás, ale pro toto fórum a pro tazatelku.

Obávám se, že pokud byste tohle opakoval, budu muset použít varování nebo ban, i když si Vaší pomoci a znalostí vážím, to klobouk dolů.

Teď se zcela jistě přidají i ti, kteří jsou líní se cokoliv naučit, nebo se bojí psát s chybami.
Každé fórum má svá pravidla.
Moc kolegů ochotných jakkoliv pomáhat zde není,
Psala jsem dva "nápady", které někdo z členů uvedl. Tedy odkazy na slovníky, odkazy na databáze koncentračních táborů. Nikdo se neozval, nikdo se ani nezeptal, co tím myslím. A mohli se zapojit i ti, co ještě neumějí číst ... Ozval se pouze znalý kolega z Německa, který už tak pomáhá fóru hodně.

Shrnula bych to asi tak - je nás tu hodně, ale kolik z nás něco pro fórum udělalo?
Kolik ze začátečníků si přečetlo třeba aspoň rady do začátku...
Přihlásilo se asi deset nových moderátorů, asi pět jich bylo určeno, o chod fóra se nestará nikdo, bohužel zmizel i Zedir, kterého možná opakující se dohadování také otrávilo.
Spoustu kolegů ví, jak by se mělo řešit, ale skoro nikdo to sám dělat nebude. Kolik už jsem četla např. úvah na téma přepisování matrik. Rad, nápadů... těch je spousta, ale tu mravenčí práci dělat nikdo nebude.
Často čtu mělo by se - ale nevidím skoro nikdy - já to udělám.

Dobře míněná rada těm, kteří se nechtějí učit postupně číst - zkuste hledat rychlou pomoc jinde.
Bohužel podobně to platí i pro ty, které by sice tohle fórum ztrácelo nerado - pokud budete číst bez toho, aby tazatel napsal, co sám přečetl, torzovitě, bez chyb, nabídněte svou pomoc jinde.

Za sebe bych jen dodala, bránila jsem se moderování tři roky, teď vlastně jen sedím jak policajt a ještě musím vysvětlovat, proč se jako policajt chovám. Není o co stát a okrádám se o čas, řeším věci přes SZ a mejly. Pro jistotu dodávám, že z moderování opravdu nemám žádné výhody, nebo snad finanční podporu :D ,

"Jen" chci pomáhat tomuto fóru tak, jako pomáhali jiní mně a fóru v mých začátcích.
A jakákoliv skupina na sociálních sítích má a musí dodržovat pravidla. Přihlášením se na fórum jsme se všichni zavázali tato pravidla dodržovat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod Karla55 » čtv led 03, 2019 20:50

Souhlasím s Flexem52 - není to pravidlo, ale výstraha, upozornění.
Opravdu si myslíte si, že peskováním těch, kteří chtějí kolegům pomoci (a mají trochu jiný názor na to, jak se projevuje snaha, než vy a Zburget), fóru prospíváte?
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re:

Příspěvekod stejsina » čtv led 03, 2019 21:05

-
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 11:10, celkově upraveno 3
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: VYŘEŠENO narození Domamil 1853 němčina

Příspěvekod zburget » čtv led 03, 2019 21:17

Normálně bych se do téhle diskuze už nezapojil, ale protože zde bylo zmíněno moje jméno, tak musím.

Můj postoj je jednoduchý (daleko jednodušší, než postoj moderátora). Pokud zde někomu chci pomoct, dělám to ve svém volném čase, místo toho, abych se věnoval svému podnikání, své rodině, svému vlastnímu bádání, svým jiným zálibám,... Čtu proto, že to beru jako prostředek k tomu, abych se sám učil číst líp. A proto jsem ochoten odpovídat pouze na takové příspvěky, kde se tazatel pokusí přepsat text v originálním znění, které já potom doplním a opravím, pokud mi k tomu moje schopnosti a zkušenosti postačují. Protože ostatní mě obírají o čas víc, než kolik jsem tomu ochoten věnovat. Tam upozorním na svůj přístup a dál jim nevěnuji pozornost. Pokud odpoví někdo jiný, je to jeho boj a já mu to ani nezakazuju (ani nemůžu), ani ho za to nebudu chválit. A nikdo mě nedonutí k tomu, abych svůj postoj změnil. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete mi psát nesouhlasné nebo klidně i výhružné SZ nebo e-maily, můžete mi nepomoct v situaci, kdy budu pomoc sám potřebovat. Ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.
Moderátor to má opravdu horší a nezávidím mu to. Je tady právě od toho, aby byl "policajt" a hlídal pořádek a dodržování pravidel.

Nemusím se Zorou souhlasit ve všem, co říká (a občas s ní taky nesouhlasím - a ona naopak se mnou), ale v čem má 100% pravdu je že:
  1. Pokud z toho tady uděláme jen odpovídárnu pro všechny, které nezajímá nic, jen jména, odejdou odtud všichni, kteří mají nějaké zkušenosti, protože to tu pro ně přesnate být zajímavé a přínostné.
  2. Buď tady potáhneme za jeden provaz a budeme si navzájem pomáhat (proto jsem sand tady), budeme navzájem respektovat legitimní požadavky těch druhých a všimněte si, že já vždycky všechny, kteří jakkoli pomáhali nazýval jako kolegy (i když odpověděli někde, kde neměli nebo vyloženě šli proti pravidlům); a nebo se tu rozhádáme, každý si bude dělat co chce a půjde to tady do kopru.
A pak tady máme majitele fóra, který může kdykoli přijít, změnit jeho pravidla, říct moderátorům že jeho představa fungování je jiná a nebo naopak moderátorům posvětí jejich snahu a klidně odtud vyháže všechny kteří se mu nebudou líbit. Klidně ho může okamžitě vypnout a nikdo z nás mu nebude moct říct půl slova, protože je to jeho fórum a může si s ním dělat, co chce.

toť mých $0.20
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků