VYŘEŠENO - Narození - Přímělkov (Brtnice) - 1811 - Němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - Narození - Přímělkov (Brtnice) - 1811 - Němčina

Příspěvekod kedjy » stř pro 05, 2018 19:45

Dobrý den,
měl bych několik dotazů k zápisu z matriky narozených http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7816/?strana=96 (vpravo úplně dole). Přikládám i obrázek s označením dotazovaných pasáží.

1. za datumem je pár písmen. Je to nějaká zkratka? Pod touto "zkratkou" je příjmení faráře, které je spolu s křestním jménem napsané i v rámečku 2. Toto jméno ani příjmení neumím přečíst. Jak zní?
Jaký text se nachází v rámečcích 3 a 4? Vše co jsem dokázal přečíst jsem přiložil v přepisu do téhož obrázku.

Ještě mám otázku ke jménu v modrém rámečku s číslem 5. Je jiným rukopisem a zdá se tam být jakoby navíc. Je možné že otec narozeného dítěte uměl psát a proto se do matriky vlastnoručně podepsal?
Otec dítěte byl obecní pastýř a já se dočetl, že tito obecní pastýři často uměli číst a psát, což uměl v té době málokdo.

Existují v archívech nějaké smlouvy nebo dokumenty o obecních pastýřích? Pokud ano, jak se tyto dokumenty jmenují? Co bych měl v archivu hledat?


Předem děkuji za jakýkoli pokus o pomoc s překladem a za případné odpovědi na otázky.
Přílohy
dotaz3.png
Naposledy upravil kedjy dne čtv pro 06, 2018 9:59, celkově upraveno 1
kedjy
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob pro 01, 2018 14:40

Re: Narození - Přímělkov (Brtnice) - 1811 - Němčina

Příspěvekod ATUM » stř pro 05, 2018 20:31

Dobrý večer. Za 1. 15tem je 15tého, 2. Hebame dieselbe - porodní bába tatáž / uvedena někde na předchozích stranách/, 3.sein Weib -jeho žena/manželka/, 4. Frantz Pellant Lokalkaplan - místní kaplan. Jestli je tam Kudrfalce podpis, to nevím, ale vím určitě, že je to nejstarší objevený předek mého muže. Máme vyhledaný celý rozrod , ale bohužel zatím nevíme odkud do Přímělkova přišel.
Vzal si vdovu Evu po obecním pastýři.
Porodní bába je Mariana Hawrdin tj. Havrdová.
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: Narození - Přímělkov (Brtnice) - 1811 - Němčina

Příspěvekod zburget » stř pro 05, 2018 21:21

drobná oprava a doplnění - ta zkratka za datumum je -ten (význam psala kolegyně, jen se překlepla m-n)
pod tím není jméno faráře, ale dapsáno derselbe - totéž - je potřeba se podívat výš, co je tam.
Jméno v rámečku 5. bych považoval opravdu za podpis otce.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - Narození - Přímělkov (Brtnice) - 1811 - Němči

Příspěvekod kedjy » čtv pro 06, 2018 10:00

Moc děkuji za pomoc :)
kedjy
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob pro 01, 2018 14:40


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků