VYŘEŠENO Narození 1841 Německy

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Narození 1841 Německy

Příspěvekod pavelmacku » pon lis 12, 2018 15:12

Zdravím, moc prosím o přečtení rodičů Hynka Macků:
https://i.imgur.com/k8WjC5V.jpg

(original Zámrsk 632 sign. 1606 http://195.113.185.42:8083/000-01606.zip )
Naposledy upravil pavelmacku dne pon lis 12, 2018 18:54, celkově upraveno 1
pavelmacku
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned led 17, 2016 18:58
Oblast pátrání: Lysice, Černá Hora, Kunštát, Bořitov, Brno - rod Macků, Sokolíčkovi, Stejskalovi, Musilovi

Vanovice, Velká Roudka, Cetkovice, Světlá, Jednov-Suchdol - rody Paroulkovi, Kučerovi

JV Čechy, Slovensko, Severní Rakousko - Kohoutkovi, Straussovi, Götzovi, Steckbauerovi

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod Radix » pon lis 12, 2018 15:30

c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod pavelmacku » pon lis 12, 2018 16:46

Rád bych, ale tohle písmo mi dělá hodně problém, přečtu snad, že otec Hynka je Josef syn Františka Macků (doufám, že z Lysic)
pavelmacku
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned led 17, 2016 18:58
Oblast pátrání: Lysice, Černá Hora, Kunštát, Bořitov, Brno - rod Macků, Sokolíčkovi, Stejskalovi, Musilovi

Vanovice, Velká Roudka, Cetkovice, Světlá, Jednov-Suchdol - rody Paroulkovi, Kučerovi

JV Čechy, Slovensko, Severní Rakousko - Kohoutkovi, Straussovi, Götzovi, Steckbauerovi

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod makke » pon lis 12, 2018 17:34

Dobrý den,

připojuji se se taktéž s připomínkou, že je lepší dát text torzovitý než nic. No ale protože je dobré udělat jeden dobrý skutek denně, tak ten dnešní můj je zde:

Joseph Macku , katholisch, Bürger von Bistrau aus Nr. 17, ehelicher Sohn des Johann Macku, Bauers von Hartmanitz Nr. 40 und dessen Eheweibes Magdalena geboren Franz Macku von Hartmanitz aus Nr.39, beide katholisch, zur Herschaft Bistrau gehörig
Oliwa, katholisch, Witwe nach dem verstorbenen Franz Schaffer, Bürgers von Bistrau aus Nr. 17, eheliche Tochter des Phillip Česchka, Richters von Sadek aus Nr.33 und dessen Eheweibes Anna geboren Sedlicky von Sedlischt aus Nr. 2, beide katholisch zur Herrschaft Politschka gehörig.

Vy to můžete vzít jako inspiraci a když už víte, co tam stojí, tak si ty písmenka trochu okouknout :-)

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod Zora » pon lis 12, 2018 17:48

Prosím, opravte si předmět podle pravidel - viz
Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk.
Pro příště - vždy se snažte přečíst torzovitě co nejvíce sám. Trváme na dodržování pravidel. Ať se daří, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod zburget » pon lis 12, 2018 18:00

A já ještě doplním,
že to písmo je kurent (jak všude píšu, zjednodušeně řečeno psací podoba švabachu). Najděte si na internetu srovnávací tabulku (je jich tam spousta) a s její pomocí pak zkuste text vyluštit a porovnávat písmenka. Bez znalosti tohoto písma se v matrikách vůbec nepohnete. Pokud se budete chtít tohle písmo naučit číst, rádi vám tady pomůžeme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod Zora » pon lis 12, 2018 18:06

zburget píše:A já ještě doplním,
že to písmo je kurent (jak všude píšu, zjednodušeně řečeno psací podoba švabachu). Najděte si na internetu srovnávací tabulku (je jich tam spousta) a s její pomocí pak zkuste text vyluštit a porovnávat písmenka. Bez znalosti tohoto písma se v matrikách vůbec nepohnete. Pokud se budete chtít tohle písmo naučit číst, rádi vám tady pomůžeme.


Kolega je tady už dva roky a tak nějak trochu spoléhá na druhé, ne na vlastní snahu :-(

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod zburget » pon lis 12, 2018 18:15

Zora píše:Kolega je tady už dva roky a tak nějak trochu spoléhá na druhé, ne na vlastní snahu :-(

Z

Já to datum registrace viděl - ale někteří i po tak dlouhé době ještě nepřišli na to, že se jedná o jiné písmo, než kterým píšeme dnes... A jestli dostal odpověď přeloženou do češtiny, ani nemusel mít možnost svůj omyl zjistit. Tak to radši píšu.

...tam, kde přepis chybí buď neodpovídám nebo odpovídám napůl - s tím, tazatel teď má srovnávací text a nechť se trošku posnaží i sám.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod makke » pon lis 12, 2018 18:25

Znamenám si, že nejlepší dobrý skutek v tomto případě bude podpora tazatele ve vlastní snaze :-) .
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod pavelmacku » pon lis 12, 2018 18:52

mockrát děkuju, bojoju s tím dlouho a nepomáhá ani to, že neumím německy, kdybych aspon tušil, co to může být za slova tak by to bylo jednodušší
pavelmacku
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned led 17, 2016 18:58
Oblast pátrání: Lysice, Černá Hora, Kunštát, Bořitov, Brno - rod Macků, Sokolíčkovi, Stejskalovi, Musilovi

Vanovice, Velká Roudka, Cetkovice, Světlá, Jednov-Suchdol - rody Paroulkovi, Kučerovi

JV Čechy, Slovensko, Severní Rakousko - Kohoutkovi, Straussovi, Götzovi, Steckbauerovi

Re: VYŘEŠENO Narození 1841 Německy

Příspěvekod zburget » pon lis 12, 2018 19:06

Já německy neumím taky ani slovo, ale nebrání mi to v tom, abych přečetl napsaná písmenka.
Omáčka kolem jmen je pořád stejná a pořád dokola. Takže jsem se ji v podstatě naučil už nazpaměť...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1841 Německy

Příspěvekod Zora » pon lis 12, 2018 19:08

pavelmacku píše:mockrát děkuju, bojoju s tím dlouho a nepomáhá ani to, že neumím německy, kdybych aspoň tušil, co to může být za slova tak by to bylo jednodušší


Takže - najděte si v textu a přepisu základní slova,
např. Tochter a hledejte v nich jednotlivá písmena a takhle postupujte.
Pokud neznáte význam německých slov, použijte slovník.cz případně translator.
Samozřejmým základem je tabulka písmen kurent - latinka.
Chce to vytrvalost, kolegové Zburget, třeba Kikinečka a další se to naučili obdivuhodně rychle, klobouk dolů před nimi., jiným to ještě nejde úplně rychle, ale těm právě rádi na fóru pomůžeme. Ale všichni začali právě torzovitými přepisy textu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Narození 1841 Německy

Příspěvekod makke » pon lis 12, 2018 19:16

Ztratil se mi příspěvek, tak doufám, že se neobjeví někde, kde nemá být.

Psala jsem, že matriční knihy jsou úřední záznamy, proto mají přesně danou strukturu, která v období asi od poloviny 19. století u zápisu rodičů u křtu vypadala následovně:
RODIČE.jpg
. S tím, že platí, že čím je doba vzniku zápisu starší, tím méně údajů, nakonec zůstává jen jméno a příjmení otce a jméno matky. Slovní zásoba pro přečtení, když člověk ví, co v té spleti písmen je, je minimální : manželský/nemanželský, otec, syn, matka, dcera, + slovní zásoba povolání.

Máte-li vážný zájem o genealogii, doporučuji absolvovat nějaký kurz, nebo si zakoupit nějakou knihu na toto téma. Dobré je i vzít si tabulku s kurentem a každé písmeno si opakovaně napsat, asi tak jak, když se člověk učil psát azbuku, dostane se to "pod kůži". No a pak to chce trpělivost a číst a číst a číst a ono to půjde. Já záčínala před 20 lety, nebylo moc knih, nebyl internet a nebylo koho se ptát, tak jsem si tu cestičku vyšlapala sama, trvalo to, ale stálo to za to.

M.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků