VYŘEŠENO! Soupis poddaných, 1800, Mečichov, němčina-kurent

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO! Soupis poddaných, 1800, Mečichov, němčina-kurent

Příspěvekod Kiara » úte říj 23, 2018 21:39

Dobrý den, prosím o pomoc s rozluštěním zápisu v Soupisu poddaných, Velkostatek Strakonice, ves Mečichov z roku 1800, zápis veden v němčině - německý kurent.
Jedná se mi o soupis obyvatel z domu č. 56, vlastník Franz (František) Pech. Zajímá mě rodina, která v domácnosti rovněž žila - Martin Křiváček, Inmann (podruh). Bohužel nemohu přečíst poznámku vedle jeho jména, psanou německým kurentem, rozluštila jsem jen slovo Pysek (město Písek?). Prosím též o překlad poznámky, uvedené u jeho nejstaršího syna Franze Křiváčka, 16 let, zde jsem rozluštila pouze slovo Schneider (krejčí?)
Odkaz na sken: https://digi.ceskearchivy.cz/53505/150
Děkuji za pomoc :)
Naposledy upravil Kiara dne stř říj 24, 2018 21:34, celkově upraveno 1
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Soupis poddaných, 1800, ves Mečichov, němčina-kurent

Příspěvekod sanssouci » stř říj 24, 2018 9:37

Schuster hinter Pisek
Schneider wandert mit Consens ...
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Soupis poddaných, 1800, ves Mečichov, němčina-kurent

Příspěvekod Kiara » stř říj 24, 2018 21:33

sanssouci píše:Schuster hinter Pisek
Schneider wandert mit Consens ...

V češtině to podle mého skromného mínění (a velmi volného překladu) znamená "Švec z okolí Písku" a "Krejčí - vandrovník s dovolením-souhlasem (vrchnosti)". Franz Křiváček se tedy v 16ti letech zřejmě pustil do světa na vandr (na zkušenou) a protože se zřejmě tenkrát poddaní nemohli běžně o své vůli volně pohybovat po světě, potřeboval ke svému vandrování souhlas vrchnosti.
Děkuji velmi za přeložení a tím toto téma uzavírám jako vyřešené.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků